Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Žil rychle a zběsile a na své předčasné smrti prý Vladimír Dlouhý systematicky pracoval. Soukromí sympaťáka princezny Arabely mělo k pohádce hodně daleko. Tajnosti slavných

19.06.2015
Žil rychle a zběsile a na své předčasné smrti prý Vladimír Dlouhý systematicky pracoval. Soukromí sympaťáka princezny Arabely mělo k pohádce hodně daleko. Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Vladimír Dlouhý byl mimořádný herec. Stačil mu jeden jediný, typicky uhrančivý pohled nebo gesto, aby přesně vyjádřil charakter postavy.

Jeho smrt byla neodvratná a někdejší dívčí idol tomu napomáhal, jak jen to šlo. Podle přátel se systematicky ničil. Zakázali mu pít a kouřit, přesto utíkal do hospody i z nemocnice. Bohémského životního stylu se nedokázal vzdát ani kvůli dětem.

Měl neuvěřitelný talent, říkalo se, že na jevišti nehrál, ale existoval. Stačil mu jeden typicky uhrančivý pohled nebo gesto, aby přesně vyjádřil charakter postavy. Už na konzervatoři se projevoval jako svérázná, bouřlivácká, nezkrotná osobnost a už tehdy také začaly i jeho zdravotní problémy. Uměl jít do všeho naplno, ještě výraznější ale byly jeho vnitřní běsy. Utápěl je v alkoholu, který se stal součástí jeho života. Nikdy ale nezasahoval do jeho herectví, na každou filmovou i divadelní roli byl perfektně připravený. Velké pracovní nasazení a vášnivý život si nakonec vybraly svou daň. Vladimír Dlouhý zemřel před pěti lety, pouhých deset dní po svých 52. narozeninách. Téměř do poslední chvíle ale hrál, tak jak pro něj bylo typické – naplno.

S Táňou Vilhelmovou ve svém posledním filmu Kajínek

S Táňou Vilhelmovou ve svém posledním filmu Kajínek

Vyznavač hlučné samoty

Typický smíchovský kluk se narodil 10. června 1958. Syn stavebního inženýra a prvoligové házenkářky se sice původně chtěl stát zedníkem, již ve dvanácti letech ale zazářil jako dětská filmová hvězda v dramatu režiséra Karla Kachyni Už zase skáču přes kaluže. Pomocná režisérka Milada Mikešová, která hledala hlavního představitele, ho tenkrát objevila ve školních lavicích, a díky tomu se Vladimír Dlouhý, kterému všichni říkali Mirek, stal jedním z nejvyhledávanějších představitelů dospívajících chlapců.

Se Zdenou Hadrbolcovou ve filmu Už zase skáču přes kaluže

Se Zdenou Hadrbolcovou ve filmu Už zase skáču přes kaluže

Svůj nesmírný talent i nezkrotnou, svéráznou povahu prokázal i později, během studia na konzervatoři. Pravidelná a zdravá životospráva mu nic neříkaly, mnohem víc mu chutnaly alkohol a cigarety. A nejlépe se prý cítil v hospůdkách, v některých dokonce patřil ke známým štamgastům. „Mám rád hlučnou samotu, texty se učím v kavárnách a restauracích,“ prohlásil v jednom z mála rozhovorů. A právě tehdy ho už začaly trápit potíže se žaludkem. Zpočátku to byly vředy, poté co se prý až příliš skamarádil s ‘tekutým chlebem‘. „Pivo mi zůstalo jako dědictví po žaludečních vředech, nemohl jsem pít nic jiné, dokonce mi bylo doporučeno. Patnáct let byly vředy mojí katastrofou, trpěl jsem jako zvíře. Ztratil jsem třetinu života v bolestech,“ vysvětlil.

Mimořádný talent

Všichni tvůrcové se shodují, že jako herec předváděl Vladimír Dlouhý neuvěřitelné výkony nejen v angažmá na předních pražských divadelních scénách. Jeho talentu bohatě využily i film a televize včetně mnoha rolí v seriálech. „Prožila jsem s ním krásných šest let na konzervatoři, později jsme se setkávali v divadle a při filmování. Stále jsem mu říkala: Mirečku, kdyby ses narodil ve Francii nebo v Americe, je z tebe světová hvězda. On pro mě tou hvězdou stále zůstává,“ prohlásila o něm spolužačka Zlata Adamovská.

Idol dívčích srdcí s Janou Nagyovou v seriálu Arabela

Idol dívčích srdcí s Janou Nagyovou v seriálu Arabela

Jeho filmografie čítá stovky filmových a televizních rolí a za účinkování ve filmu Hlídač č.47 režiséra Filipa Renče získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. „Počítal jsem s ním i do dalšího filmu. Mrzí mě, že už na něj nedojde,“ dodal Renč po jeho smrti. Jeho poslední filmovou rolí byla záporná postava policisty v úspěšném akčním thrilleru Petra Jákla mladšího Kajínek, kterou dokončil doslova z posledních sil. „Už téměř nic nejedl, ale herecky všechno spolehlivě zvládl,“ konstatoval později Jákl. „Vladimír se neskutečně držel, postsynchrony jezdil tři dny po sobě dodělávat přímo z nemocnice, z chemoterapie, a vždycky je 'dal' naprosto perfektně. Až se nechtělo věřit. Navíc jsme ho pak ještě ze studia vozívali do divadla na představení. Byl to zkrátka profík. Hrozně mě mrzí, že se nedočkal premiéry, ale zpětně jsem rád, že viděl alespoň ty části, které namlouval, a také trailer. Myslím, že byl spokojený, těšil se,“ řekl Jákl severu iDnes.cz.

Těžký introvert zapíjel strach z lidí

Jeho úspěchy by zřejmě byly ještě mnohem větší, kdyby svůj talent neutápěl v alkoholu. Právě kvůli alkoholu a cigaretám se doslova měnil před očima. Slovenská herečka Jana Nagyová, která hrála jeho partnerku ve slavném pohádkovém seriálu Arabela, před lety prozradila, že příliš pil už v době, kdy seriál natáčeli. A to mu bylo necelých dvacet. Jana mu prý domlouvala, ale nebylo to nic platné.

Slavní bratři Vladimír a o deset let mladší Michal ve hře Chvála bláznovství v pražském Divadle Kalich

Slavní bratři Vladimír a o deset let mladší Michal ve hře Chvála bláznovství v pražském Divadle Kalich

Jeho mladší bratr však odmítá, že by byl klasickým alkoholikem. „Nebyl závislý, jenom pil. Vědomě a kontrolovaně. Kdyby chtěl, mohl přestat, byl pánem situace,“ prohlásil Michal Dlouhý, kterého bratrovo vědomé sebeničení velmi trápilo. „Mně nevadilo to, že pije, ale to, že když byl opilý, měl tendence řídit auto. A to byl důvod, proč jsme se do sebe pustili a skoro tři čtvrtě roku jsme spolu nemluvili,“ prozradil a dodal: „Vladimír byl těžký introvert, měl strach z lidí. Odborně se tomu říká sociální fobie a v herecké branži je to velmi rozšířená nemoc. Kdekdo do sebe cpe léky. A protože se u nás v rodině nikdy na léky nevěřilo, brácha nacházel pomoc v alkoholu.“

Bohémem až do konce života

V pozdějším věku konečněš potkal při natáčení svou osudovou ženu, herečku Petru Jungmannovou. Nebylo to ale snadné, jednou byla zadaná ona, podruhé on, až napotřetí se sešli ve správný čas. Petra vnesla do jeho života zklidnění a 29. září 2006 mu porodila dvojčata Jana a Jiřího. Vzali se o dva roky později, ani rodina ho však nepřiměla ke změně životního stylu. Poslední dva roky bojoval s rakovinou, lékaři mu vzali polovinu žaludku a doporučili mu střídmý režim. Jejich rady však Dlouhý ignoroval. Nadále zůstal věrný přímo sebevražedné životosprávě a bohémem zůstal až do konce života. Přátelé o něm říkali, že na svém konci doslova systematicky pracoval i poté, když se přidala rakovina slinivky a byl závislý na kapačkách. Přesto ho lékaři vždy na pár hodin propouštěli na představení a herec se přitom nikdy nezapomněl stavit ve svém oblíbeném lokále.

S manželkou Petrou Jungmannovou a dvojčaty Janem a Jiřím

S manželkou Petrou Jungmannovou a dvojčaty Janem a Jiřím

V sobotu 20. června to bude již pět let, co Vladimír Dlouhý v pouhých 52 letech bitvu s vražednou nemocí definitivně prohrál v nemocnici na pražském Karlově náměstí. Režisér Jákl o něm řekl: „Na práci s ním jsem se každý den těšil. Přesně takhle si ho taky budu pamatovat: jak přichází a nadšeně říká: Tak jdem na to, ne?“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace