Žilková málem přišla o střechu nad hlavou. Jak dnes vypadá její domeček 1+1, který se proměnil v milionářské sídlo? Podívejte se
11.06.2015
Autor: TV Prima
Popisek: Veronika Žilková u Krause
Dům v pražském Suchdole, který kdysi Veronika Žilková přestavovala z nejhoršího vlastníma rukama, málem lehl popelem. Jak se její venkovský domeček se dvorkem s léty proměnil ve velkoryse pojaté sídlo pro početnou rodinu?
Malý domeček v pražském Suchdole, který tenkrát nabízel jen velmi skromný obytný prostor 1+1, koupila Veronika Žilková v 80. letech minulého století s prvním manželem Jiřím Hanychem za šedesát tisíc korun. Jak jí postupně přibývaly do rodiny další děti, ať již vlastní či adoptované, v rámci možností se rozrůstal i dům. Herečka v něm bydlí dodnes, nyní se třetím manželem, ministrem obrany Martinem Stropnickým. A právě jeho současná funkce je nejspíš důvodem, proč málem přišla v neděli ráno o střechu nad hlavou. „Samozřejmě nejde o situaci, která by byla pro mě nebo moji rodinu běžná,“ řekl Stropnický serveru Novinky.cz.
Všechno bylo nakonec jinak
Pro běžný život není pražský Suchdol právě praktický, kamkoli je odtud daleko. Klasický venkovský domeček se dvorkem, téměř v havarijním stavu, do nějž se herečka kdysi stěhovala, ale nabízel jiné výhody – především klid a úžasnou atmosféru. Když se podruhé vdala, najednou v něm bylo kromě dvou dospělých i pět dětí, a tak nastal čas na přístavbu. Naštěstí měl její tehdejší manžel Marek Navrátil stavební firmu a Veronika začala dostávat lépe placené pracovní nabídky. Jen na představách o nové tváři domu se příliš neshodli, a tak když se na něčem domluvili, zpravidla to prý nakonec stejně vypadalo úplně jinak. S tím se ale herečka časem smířila.

Dům Veroniky Žilkové v pražském Suchdole
Z domečku jako dlaň sídlo jako hrad
Hereččino kdysi více než skromné obydlí se s léty pořádně rozrostlo, takže z relativně velké rohové parcely vytlačilo většinu zeleně. Zbyla jen malá zahrádka. „Když procházím domem z jednoho konce na druhý, říkám, že jedu z Brna do Ostravy. Pánbůh zaplať, že je tak velký…“ řekla kdysi magazínu Dům a byt. Dominantou přízemí je obrovský rohový obývací prostor a velkoryse pojatá kuchyň, aby se jí pro takovou spoustu lidí pohodlně vařilo. V podkroví má kromě manželské ložnice a pracovny každý svůj pokoj a nesmí chybět ani velká koupelna, samozřejmě s oknem, takže se při koupání ve vaně může kochat pohledem třeba na západ slunce. „Martin přišel do hotové domácnosti, takže má trochu smůlu. Má v našem domě pokoj, který si zařídil svým nábytkem. A do toho já mu nemluvím, ať si dělá, co chce,“ dodala Veronika, která před svatbou v roce 2008 uzavřela s Martinem Stropnickým předmanželskou smlouvu. Přes to všechno má jedno tajné přání, které se jí nikdy nesplní. „Chtěla bych dům s velkou zahradou, kde by zurčel potůček a za humny by byl hluboký les, plný zvířat. A vedlo by tam metro,“ prohlásila.
Zákeřná zbraň, kterou dokáže vyrobit každý
Láhve, kterými neznámí útočníci ohrozili její domov, byly podle informací čtyři a dopadly na terasu před obývacími prostory hereččiných dětí. Vyšetřování je v plném proudu, a tak je policie na informace skoupá. Jisté je zatím to, že na terase hereččina domu přistál takzvaný Molotovův koktejl. Původně jednoduchá partyzánská zbraň, láhev benzínu uzavřená kusem hadru, se používala v boji proti těžké technice, v posledních letech se ale stále častěji objevuje v rukou různých šílenců. Důvod je prostý. I když je podle našich zákonů výroba a držení Molotovových koktejlů běžnými občany klasifikována jako nedovolené ozbrojování, protože může kromě újmy na životech, zdraví a majetku naplnit i skutkovou podstatu obecného ohrožení, obstarat si takovou zbraň není nic složitého a návody na výrobu i celá řada jejího ‘vylepšení‘ jsou běžně dostupné i na internetu. Právě takovou ‘zbraň‘ použili například před šesti lety čtyři nacionalisté při útoku na dům romské rodiny ve Vítkově na Opavsku a způsobili obrovské utrpení a doživotní následky tehdy dvouleté Natálce.

Z bývalé zahrady zbyla po přestavbě zahrádka jako dlaň
Policie je skoupá na slovo
Útok na dům Veroniky Žilkové měl buď jeho obyvatele pouze varovat, nebo ho má na svědomí úplný amatér. Láhve, které dopadly na terasu, nevybuchly podle dostupných informací s plnou intenzitou, takže zdolat plameny bylo otázkou několika minut. Navíc ministr Stropnický nebyl v době útoku doma. V úterý dopoledne policie potvrdila, že v lahvích byla hořlavá látka, a případ vyšetřuje jako obecné ohrožení ve stadiu pokusu. „Musí to jednoznačně souviset s mojí současnou funkcí, patrně to může být reakce na nějaké moje názory či kroky, které dělám na ministerstvu,“ řekl Stropnický médiím.
Babiš dostal jed až domů
V pondělí večer potvrdil informace o incidentu i mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek s tím, že ostraha ministra byla okamžitě zvýšena. Není to totiž poprvé, co se Stropnický dostal do hledáčku radikálních odpůrců, podle informací deníku Právo prý v poslední době dostával anonymní výhrůžné dopisy. Do ‘hledáčku‘ útočníků se dostali i další vrcholní politici. Na přelomu roku obdržel nebezpečnou zásilku další ministr hnutí ANO. Andreji Babišovi doručila pošta až domů ‘pozdrav‘, obsahující smrtelnou dávku jedu, a podezřelého Itala zadržela policie ve Slovinsku. Obálku s kyanidem doručila pošta jen o pár dní dřív i ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). Další podezřelé zásilky, které dorazily na Pražský hrad a do televize Prima, ale toxické nebyly.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská