Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je Babiš ministr, nebo podnikatel? Televize připravila další speciál, ze kterého ministr financí nebude mít radost

31.05.2015
Je Babiš ministr, nebo podnikatel? Televize připravila další speciál, ze kterého ministr financí nebude mít radost

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Další „babišovské“ vydání Našich zpráv připravila televize Barrandov na nedělní večer. Zpravodajský speciál, zaměřený na tolik diskutovaný střet zájmů, zvedne ministrovi financí pořádně hladinu adrenalinu v krvi.

Je Babiš ministr, nebo podnikatel? Tuto otázku si kladou zpravodajci soukromé televize Barrandov ve speciálním vydání Našich zpráv, které bude mimořádně zařazeno do programové nabídky v neděli 31. května ve 20:15 hodin. Původně plánovaný večerní program tak nabere dvacetiminutové zpoždění.

Ministr financí a podnikatel v jednom. Andrej Babiš je v neustálém konfliktu zájmů, který sám přiznává. Jak je možné, že sám schvaluje zákony, které mu přihrají do vlastní kapsy miliardy korun, a platíme to my, občané? Jak ničí Babiš malé živnostníky dosahem svého impéria a jaký dopad má pěstování řepky na zdraví lidí? Je načase zeptat se, zda je tu pan Babiš pro nás občany, nebo občané pro Babiše. Odpovědi na nejen tyto otázky nabídne svým divákům televize Barrandov.

O střetu zájmů je přesvědčena většina národa včetně Babišových voličů

Většina lidí v Česku si myslí, že Andrej Babiš je jako podnikatel a zároveň politik ve střetu zájmů a měl by se jedné ze svých rolí vzdát. Opačně smýšlí 39 procent lidí. V průzkumu pro Českou televizi (ČT) to zjistila agentura TNS Aisa. O střetu zájmu šéfa hnutí ANO Babiše, který je ministrem financí a zároveň vlastní holding Agrofert, je podle průzkumu přesvědčeno i 26 procent lidí, kteří volili hnutí ANO. Střet zájmů vidí u Babiše 52 procenta lidí. Nejčastěji jsou to voliči pravicových stran ODS a TOP 09 a částečně také ČSSD, řekla ČT socioložka TNS Aisa Kateřina Osičková. Nejméně kritičtí byli podle ní voliči hnutí ANO. Devět procent lidí na otázku po Babišově možném střetu zájmů nedokázalo odpovědět.

Senátorka a bývalá soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová se v pořadu ČT Otázky Václava Moravce vyjádřila pro zpřesnění ústavního článku 70. Měl by podle ní stanovit hranici mezi tím, co střet zájmů je a co už není. Připomněla, že Babiš sice není v řídicích orgánech svých firem. „Jenomže, podívejte se, on provádí akvizice nového majetku, a to už si myslím, že je za hranou,“ dodala. Vhodné by podle ní bylo inspirovat se třeba v USA, kde bohatí lidé, kteří se začnou věnovat politice, svěří své podnikání fondu, který se o jejich majetek stará a do jehož činnosti politik nemůže nijak zasahovat.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) připustil, že u Babiše ke střetu zájmů někdy dochází. „Když ano, tak on to ohlásí, přesně podle toho zákona, zdrží se hlasování,“ řekl v ČT. Akvizice Babiš uskutečňuje prostřednictvím svého fondu, řekl Pelikán s odkazem na své informace.

Na údajný Babišův střet zájmů poukazuje opozice mimo jiné i v souvislosti se schvalováním novely zákona o spotřebních daních. Vláda do Sněmovny předložila novelu, která prodlužuje podporu biopaliv, a současně zavádí jejich částečné zdanění. Babišův Agrofert přitom patří k největším tuzemským dodavatelům biopaliv. Kritici mu vyčítají, že tak pomůže Agrofertu k vyšším prodejům. Střet zájmů u Babiše jeho kritici vidí také v tom, že jako politik vlastní média, což Babiš odmítá.

Kdyby takovouto operaci provedl kdokoli jiný, byl by to jeho politický konec

Na Babišův střed zájmů upozornil již několikrát na serveru ParlamentníListy.cz i Jiří Paroubek. „Pokud chce A. Babiš v politice zůstat dlouhodobě, měl by něco dělat se svým vztahem k Agrofertu. Firma Imoba, spadající pod koncern Agrofert, byla jednou z prvních, která vyzkoušela nový zákon zvyšující výkupní ceny pozemků pro veřejné stavby. Imoba své pozemky v Olbramovicích prodala za osminásobek ceny určené znalcem,“ připomněl Paroubek a pokračoval:

„Nemyslím si, že je A. Babiš o každé obchodní operaci Agrofertu informován, nicméně je jeho majitelem, a z toho vyplývá i určitá odpovědnost. Už sám fakt, že Babišova firma Imoba byla jedna z prvních, která své pozemky státu prodávala podle nového zákona, vypadá hůř nežli situace v banánové republice před 2. světovou válkou… Pochybuji o tom, že by A. Babiš chtěl vydělávat peníze takhle primitivním způsobem, ale stalo se… A. Babiš kvůli této transakci vládu jistě neopustí. Kdyby však takovouto operaci provedl kdokoli jiný, byl by to jeho politický konec. A. Babiš je střetu zájmů a není dobře to tolerovat. Buď se svým zjevným střetem zájmů něco udělá, například tím, že prodá Agrofert, nebo by měl v politice skončit.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace