Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Při obraně domova se málem zmrzačila. Bude teď žít za zdí?

13.04.2013
Při obraně domova se málem zmrzačila. Bude teď žít za zdí?

Foto: Archiv mř

Popisek: Paní Miluše si při obraně vzácného stromu ošklivě ublížila

PŘÍBĚH 8 let marného boje za důstojné bydlení, 8 let podrazů od úřadů i developera a nakonec trvalé zdravotní následky. Tak by se dal shrnout příběh 66leté paní Miluše Říhové, která společně se sousedy už celé roky čelí nebezpečí, že jejich domy zastíní dvojnásobně vysoké novostavby a místo zahrady budou mít vedle domu vjezd do podzemní garáže. Ačkoli bydlí těsně vedle stavební parcely, do projektu nesmí mluvit a když se ozvou, vyrvou jim ze zahrady stromy nebo je omylem vytopí.

Když paní Miluše v 90. letech spolu s ostatními nájemníky odkupovala byt v dvoupodlažním domě z padesátých let, nikdo nemohl tušit, v jaké peklo se má později proměnit boj za zachování přilehlých zahrad. Zelený pozemek těsně přiléhající k jejich domu se totiž má proměnit ve staveniště a vyrůst tady mají takzvané Viladomy Na Farkáně I, které původní zástavbu svou výškou a mohutností zcela zastíní. Zahradu tak potkává podobný osud jako řadu dalších zelených pozemků na pražských Malvazinkách – Farkáni; čtvrti, které se odedávna přezdívalo zelené plíce Prahy.

Všechno začalo privatizací 

„Když jsme se při jednání o prodeji domů zajímali o to, zda bychom si mohli zároveň s domem  odkoupit i přilehlý pozemek, tak nás ujišťovali, že není  třeba se touto otázkou zabývat. Na pozemcích, kde jsou naše domy, se totiž nikdy nic dalšího stavět neplánuje,“ vzpomíná paní Miluše a ostatní obyvatelé Malvazinek - Farkáni na své první setkání s úředníky Prahy 5, kteří později na stejném pozemku rozhodli nejen o povolení stavby rozlehlých domů, ale třeba i zbytečném pokácení zdravých stromů nebo o zrušení jediné přístupové cesty k zastávce autobusu. 

To vše podle místních s jediným cílem. Prosadit zájmy developerské firmy Central Group. Ta se i přesto, že své domy bude stavět jen pár metrů od oken starousedlíků, nikoho z nich na nic nemusela ptát. Mezi stavební parcelou a obytným domem leží totiž asi 3 metry široký pruh pozemku patřícího původnímu majiteli. který kdysi pozemky developerům prodal. Paní Miluše ani nikdo z jejích sousedů tak se stavebním pozemkem přímo nesousedí, takže podle výkladu stavebního úřadu Prahy 5 nemají právo zasahovat do stavebního řízení. 

Hájila strom a skončila na chirurgii 

Za tímto „ochranným“ límcem si už firma Central Group dělá, co chce. Před nedávnem například spolu s ostatní vegetací na zahradě pokácela zcela zdravou a poměrně vzácnou jedli stejnobarevnou, kterou přitom místní byli ochotní na vlastní náklady přesadit. „Sice měla být pokácena zároveň s ostatními stromy, ale nám se podařilo doslova uprosit vedoucího zahradnické firmy, aby alespoň tento skvost přírody ušetřili, že jej necháme odborně přesadit,“ vysvětluje paní Miluše a ukazuje fotografie vzrostlého štíhlého stromu, který nešlo nijak oficiálně zachránit, protože o pár centimetrů nesplnil normu na minimální šířku kmene. 

„Už o týden později se ale situace změnila a pracovníci zahradnické firmy se vrátili a zamířili i s příslušnými dokumenty přímo k jedli. Okamžitě jsem vyběhla ven, abych jedli bránila doslova vlastním tělem. V takové chvíli člověk nekouká pod nohy, ale na to, co se děje. Tak se stalo, že jsem při běhu ztratila rovnováhu a hned nato jsem zakopla a upadla na hranu betonového chodníku.“ Následky zranění, které paní Říhová při pádu utrpěla, si zřejmě ponese až do konce života. S roztrženým obočím, obrovskými modřinami na nohou i ostatních částech těla a velkým šokem skončila na chirurgii. Levá tvář ji přitom dodnes brní. 

Ani vlastní krev ale nepomohla 

Strašlivě vypadající karambol nakonec zahradníky a jejich pily zastavil. Ne ale na dlouho. „Těsně před Vánocemi, přijel zahradník znovu a na příkaz Central Group nechal tento nádherný, zdravý strom, který obdivoval každý kolemjdoucí, vyřezat. Asi to byl od developera pro nás dárek k Vánocům, abychom si uvědomili, kdo je tady pánem,“ dodává smutně ne ale rezignovaně paní Miluše. 

Ona i její sousedé a další aktivní obyvatelé této části Prahy 5 se pravidelně schází ve staré sušárně domu a společně se snaží všemi dostupnými prostředky zabránit výstavbě předimenzovaných domů na jejich bývalé zahradě. Podali správní žalobu, chodí na úřady i za politiky, nikdo je ale nechce vyslyšet ani jim pomoci. Žádosti developera se na úřadu naopak řeší rychle a shovívavě.                                                                                                                 

Společnost Central Group například v rámci příprav ke stavbě získala od Prahy 5 povolení k opravě starého vodovodního potrubí nad zahradami. Jenže kromě opravy ho neoprávněně také o několik metrů posunula, aby se na pozemek vešel plánovaný dům. Při sondáži před zahájením samotných prací ale došlo k nehodě, která způsobila vyplavení domů pod zahradou. 

Potopa a zeď před okny 

„Že nějakému malému bytovému družstvu vznikla na jeho poměry pořádná škoda, protože voda pod domem nasákla do zdí a uvnitř domu způsobila vlhkost a plíseň, to nikoho nezajímá. Stejně tak jako to, že už se tu objevily pukliny a praskliny ve zdech, jak voda celý dům podemlela,“ stěžuje si paní Říhová a ostatní obyvatelé v ulici a hned přidává další zprávu, kterou je nedávno developer zdrtil: 

Budoucí staveniště má totiž být oploceno 3 metry vysokým neprůhledným plotem, který má snížit hluk ze stavby. Přímo před okny obyvatel vyroste zeď a zakryje veškerý sluneční svit. Lidé tak nejenže kvůli stavbě doma neuslyší vlastního slova, ale dokonce kvůli tmě ani nic neuvidí. 

Paní Říhová a její sousedé se tak zřejmě ocitli v situaci, ze které by jim mohla pomoc jen stejná moc, která je do ní dostala. Stavební úřad Prahy 5. Ten se ale zřejmě ke změně názoru nechystá. Po konci období působení nechvalně proslulého starosty Prahy 5 Milana Jančíka si obyvatelé Prahy 5 mysleli, že postoj představitelů radnice bude k občanům Prahy 5 výrazně solidnější. Po volbách 2010 tomu vše nasvědčovalo, ale v průběhu tohoto volebního období mají obyvatelé dojem, že se nynější představitelé radnice Prahy 5 vydali vstříc spíše developerům. Příliš možností tak místním nezbývá a radíte-li jim, aby své byty co nejrychleji prodali a odstěhovali se někam jinam, zamyslete se nad tím, jestli znáte někoho, kdo by byt v takovém domě chtěl koupit. 

Martin Tyburec

Vložil: redaktor KL1

Galerie

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace