Bulvárník Novotný propálil podrazy okolo zveřejnění Grossovy nemoci. Spekuluje se i o otravě celé expremiérovy rodiny a paparazzi chystají dlouhá skla
21.04.2015
Foto: ČT
Popisek: S bývalým premiérem Stanislavem Grossem se bude moci veřejnost rozloučit na pražském Vyšehradě ve středu 22. dubna od 8.30 do 10 hodin
Poslední rozloučení s bývalým premiérem Stanislavem Grossem se uskuteční ve středu na pražském Vyšehradě. Zatímco jeho nejbližší žádají média a veřejnost, aby neprohlubovali jejich zármutek, bulvár jejich rodinnou tragédii dál přiživuje senzačními novinkami.
Historicky nejmladší český premiér Stanislav Gross zemřel 16. dubna v pouhých 45 letech a právě nyní prožívají jeho nejbližší ty nejhorší dny vůbec. Období mezi smrtí a pohřbem bývá psychicky extrémně náročné, koneckonců prožila to již většina z nás, takže ví, o čem mluvím. Přesto některá média dál ‘utahují šrouby‘, aby si udržela pozornost veřejnosti.
O vážném zdravotním stavu zesnulého expremiéra Stanislava Grosse prý bulvár věděl již před rokem, výjimečně ale nezapomněl na lidskost kvůli jeho dcerám. Tvrdí to ‘protekční spratek‘ Pavel Novotný, jenž si na největší ‘bombu‘, která určitě trhne všechny dosavadní rekordy ve čtenosti, brousil zuby. „Byla to pro mě před rokem v březnu bomba, tedy věděl jsem, že to bude atomovka i mediálně. Měl jsem jistotu, že umírá, byl jsem první, tedy myslel jsem si to,“ napsal na serveru eXtra.cz.
Novotný obviňuje konkurenci z podrazu
Pak ale Novotný údajně zjistil, že deník Blesk to ví také, jen si tak mimořádnou příležitost nechává ze záhadných důvodů ujít. Proč? „Ty dvě holky o tom nevědí,“ odpověděl mu prý člověk z vedení nejčtenějších novin. Stručná, nicméně jasná odpověď prý okamžitě zabrzdila i novinářskou senzacechtivost Novotného. „Moje žena byla tehdy podruhé krátce těhotná, Grosse jsem osobně znal, jsem prase, ale takové zase ne. Nechal jsem to být,“ tvrdí.
Podle něj to ale byl podraz. V dobré víře vlastně ‘vyslepičil‘ konkurenci žhavou novinku, které se Blesk o dva týdny později hbitě chopil a začal aktuální podrobnosti ze života Stanislava Grosse a jeho nejbližších dávkovat ‘po kapkách‘. „Jako vždycky to šéfredaktor Blesku udělal zkušeně a o trošku lépe než já. Je chytřejší, je zkušenější a věděl, jak na mě. A zůstal přitom člověkem,“ konstatuje ‘dělník bulváru‘ a dodává: „Příště se na nevinné děti vykašlu. Anebo se vykašlu na tuhle práci. Myslíte, že kecám? Nekecám, jen sbírám odvahu. Chci taky do nebe… Ale budu možná chodit o milimetr rovnější než někteří lidé, kterých jsem si ještě nedávno vážil.“
Jak se krůček po krůčku rodí senzace
Grossova předčasná smrt je obrovskou tragédií pro jeho nejbližší, bez ohledu na to, nakolik se expremiérovi podařilo budoucnost své ženy a dcer hmotně zajistit. I kdyby se topily v briliantech, stejně jim nepřestane chybět to nejdůležitější – milující muž, jenž byl doposud středobodem jejich života. Z toho také nyní úspěšně těží média, která píší o plačících dcerách i jejich úspěších. Těží z povahového rysu českého národa, který pragmaticky charakterizuje pořekadlo, že „kamarádovo neštěstí je moje největší radost“. A tak čtenáři politují pozůstalé, někteří si potajmu zlomyslně zamnou ruce, očekávají však nějakou tu pikantnost navíc.
Takovou kostičkou, kterou má veřejnost nyní ohlodávat, je spekulace o Grossově údajné otravě těžkými kovy, která v původní podobě nepůsobila příliš věrohodně, i když opravdu stopové prvky mohl expremiér již před lety v organismu mít. Původně přece pracoval na železnici, kde jsou s takovými látkami zaměstnanci běžně ve styku, takže dřív chodívali na pravidelné lékařské testy stejně jako v dalších, takto zdraví ohrožujících profesích. Když zpráva sama o sobě nezabrala, přidružila se k ní spekulace, že právě těžké kovy mohly odstartovat nevyléčitelnou ALS, která Stanislava Grosse zabila. Tedy úvaha, jež je ještě víc ‘na vodě‘, protože příčiny tohoto onemocnění se doposud nepodařilo odhalit ani renomovaným odborníkům.
Když už se zrodí téma, které čtenáře takzvaně táhne, je potřeba udržet jejich pozornost a napětí dál stupňovat, a tak nyní přišel na řadu i otec zesnulého. „Stejnou nemoc u Grossova tatínka prokázali zhruba o dva měsíce dřív, než se diagnózu dozvěděl jeho syn. Pan Gross je už na vozíku, ale krutou nemoc zvládá překvapivě dobře,“ prozradil údajně Blesku zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Již dříve prý expremiérův otec špatně chodil, nyní ho sousedé dlouho neviděli. Takové spekulace však rázně odmítla vdova Šárka Grossová. „Pokud já vím, tak pan Gross je zdravý. Dorazí i na pohřeb,“ řekla Blesku.
Poslední rozloučení na Vyšehradě
Na poslední cestě doprovodí Stanislava Grosse ve středu 22. dubna v 11 hodin pouze jeho nejbližší, přesto se s ním bude moci rozloučit i veřejnost. Podle informace serveru Lidovky.cz bude rakev se zesnulým vystavena od 8.30 do 10 hodin v Bazilice sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě. „Rozlučkový obřad se uskuteční bez státních poct, jen v rodinném kruhu a s přáteli,“ stojí v prohlášení, které serveru zaslala Grossova rodina. Ještě před samotným pohřbem mu ale přijde vzdát čest premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
„Úmrtí Stanislava Grosse není senzací, na které by měla parazitovat bulvární média, ale především rodinnou tragédií, která v duších pozůstalých a zejména dětí zanechá hlubokou stopu,“ vzkázala také rodina veřejnosti. „Proto opakovaně a důrazně žádáme bulvární média, aby svým necitlivým přístupem před posledním rozloučením s naším drahým zesnulým neprohlubovala zármutek pozůstalých. Současně děkujeme seriózním médiím za objektivní zpravodajství a respektování soukromí,“ zdůraznili pozůstalí prostřednictvím serveru Lidovky.cz.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská