Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krnda a Opencrad, to jsou opravdové orgie pro sběratele hlášek: Tonda Blaník se dočkal uznání. Český politický sitcom hltají tisíce diváků

20.04.2015
Krnda a Opencrad, to jsou opravdové orgie pro sběratele hlášek: Tonda Blaník se dočkal uznání. Český politický sitcom hltají tisíce diváků

Autor: Stream.cz

Popisek: Kancelář Blaník: Marek Daniel v dílu Prohibice

V souvislosti s masakrem v redakci pařížského týdeníku Charlie Hebdo jsme před časem konstatovali, že u nás něco podobného nehrozí, protože satirický týdeník nemáme. A satira na domácí poměry zmizela i z veřejnoprávní televize, která kdysi tolik bodovala s legendární Českou sodou. Paradoxně teď tuto kategorii oživují soukromá TV Barrandov s pořadem Neuvěřitelný týden a internetová televize Stream.cz s politickým sitcomem Kancelář Blaník.

Autoři projektu Kancelář Blaník Marek Najbrt, Benjamin Tuček a Robert Geisler využili skutečnosti, že internet poskytuje bezbřehou svobodu. Zároveň ale přiznávají, že se seriál pokusili nabídnout České televizi, jenže neprošel programovou radou, s výmluvou, že se pro diváka ČT 1 nehodí. To je nejspíš pravda, protože mnohý z nich by něco podobného nevydýchal. Kancelář Blaník je opravdu velmi drsná satira a ani zasvěcený člověk si není místy jistý, kde končí realita a kde fantazie scenáristů. Tím spíš, že některé scénky končí záběry na skutečné články v novinách, informující o neuvěřitelných českých kauzách, jakými je například Opencard.

Opencrad, aneb trpělivost přináší miliardu

Ale stačí přehodit písmenko a je z toho díl, nazvaný Opencrad. „Bude to taková maličká červená kartička, která nebude skoro nic umět, bude to normální tramvajenka, ale strášně drahá tramvajenka. A mělo by se to jmenovat nějak anglicky, aby to znělo světově. Opencard. Open jako otevřený, jasně, otevřený účet, bude to takový otevřený účet pro nás pro všechny,“ telefonuje lobbista Tonda Blaník ‘Kolibříkovi‘ Pavlovi při jízdě v autě a uklidňuje ho, že neskončí v kriminále: „Jistěže někoho zavřou, ale tebe určitě ne.“ Vzápětí volá primátorovi města (moravskému jelimanovi), aby sladili notičky na ty červený kartičky. Závěrečnou scénu končí telefonát Tondy Blaníka Ivovi, ‘monackému knížeti‘ z Prahy. Ujišťuje ho, že kdykoliv se v dopravním podniku cokoliv tiskne, má v tom podíl...

Uděláme z Mirka disidenta

Tonda Blaník to ale nemá, tak jako většina skutečných českých lobbistů, vůbec lehké. Jedním z nejtěžších úkolů jeho kariéry je udělat z Mirka Kalouska klaďase. Nakonec přece jenom ale najde fígl, jak to vyřeší. Stačí využít Kalouskův skutečný výrok ve sněmovně, že je jistý poslanec komunistický fízl. „Ty vole, to je ono, uděláme z Mirka disidenta, to tady teď chybí.“ Radostnou zprávu sděluje Mirkovi s tím, že z něj fakt nejde udělat druhého knížete, a radí mu, ať odhodí fajfku. „Neboj, mám to pod kontrolu, ty můžeš klidně dál zůstat svině, ale musíš mít disidentský zásady. Vyvoláme diskusi a budeme mít v televizi reklamní čas úplně zadarmo, to je bomba, ne?“ Díl Demokrat Miroslav pak končí skutečným disidentským projevem Kalouska ve sněmovně.

Aspoň se můžeme zasmát....

Asi nikoho nepřekvapí, že Česká televize seriál ignoruje i prostřednictvím udělování výročních cen TýTý a mnohem raději za peníze koncesionářů produkuje seriály kriminální, stejně jako jeho obrovský divácký ohlas. Jeden z jeho fanoušků, Radek, například píše: „Když už s tím politicko- lobbistickým svinstvem nemůžeme nic dělat, alespoň se mu můžeme zasmát.“ Pochvalu často sklízí i představitel Tondy Blaníka Marek Daniel:„Daniel je konstantně boží.“ V reakcích na webech se velmi často citují nejpovedenější výroky a dialogy, při nichž ale někdy opravdu tuhnou rysy: „My tu Prahu tak zdevelopujeme, že ji ani Plečnik nepozná,“ chvástá se Tonda v jednom z nejúspěšnějších dílů, nazvaném Krnda. Pro sběratele hlášek jsou to opravdové orgie.

Třetí řada Kanceláře Blaník, která odstartovala v pátek 27. března, se těší nejen přízni diváků a fanoušků na sociálních sítích, ale i odborné kritiky. Po Křišťálové lupě za obsahovou inspiraci a Ceně Václava Havla za přínos díla občanské společnosti jej nyní ocenila i Asociace režisérů a scenáristů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace