Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smrt Stanislava Grosse vyvolala extrémní reakce. Byl to nezralý kariérista a lobbista, nebo finanční génius? Měli by se jako on omluvit další politici? Boží mlýny, s.r.o. jsou solidní podnik...

19.04.2015
Smrt Stanislava Grosse vyvolala extrémní reakce. Byl to nezralý kariérista a lobbista, nebo finanční génius? Měli by se jako on omluvit další politici? Boží mlýny, s.r.o. jsou solidní podnik...

Foto: Zbyněk Pecák

Popisek: Stanislav Gross

Velmi zajímavé jsou reakce českých politiků na předčasnou smrt bývalého českého premiéra Stanislava Grosse. Většina z nich zdvořile konstatovala lítost nad odchodem tak mladého člověka a především vyjádřili soustrast rodině. Někteří však byli sdílnější a řekli svůj názor. V tom se ale leckdy podstatně lišili. Zatímco někdo je přesvědčen, že Gross byl mimořádně talentovaný politik a geniální vyjednávač, který pouze šlápl vedle, jiní se domnívají, že na funkci ministra i premiéra byl nezralý.

I když se nejvíc zdůrazňuje, že Stanislav Gross byl nejmladším českým premiérem, zdaleka nebyl sám, kdo dosáhl velmi záhy vysokých politických postů, například ministerských. Po revoluci to nebylo nic výjimečného. K mladým politickým supernovám například patřili i jeho straničtí kolegové Petra Buzková nebo Karel Březina. Chybějící vzdělání a zkušenosti mu nahrazovaly jeho charisma hodného, usměvavého chlapce a ochota být kdykoliv k dispozici, i novinářům. Výsledky se brzy dostavily. Gross se těšil velké přízni veřejnosti, dlouho bodoval ve výzkumech jako nejoblíbenější politik. A dokázal si získat například i sympatie prezidenta Václava Havla stejně jako Miloše Zemana. Jenže všechny nakonec velmi zklamal.

Mistr vyjednavačů a zdatný lobbista

Často se také zmiňuje jeho velký vyjednávací talent, prozrazující, že rozhodně nebyl nezkušeným a naivním jelimánkem. Dokazuje to fakt, že byl v tomto směru schopen čehokoliv. Napřed coby mladý sociální demokrat pomohl Miloši Zemanovi ke zvolení šéfem strany. Jenže při prezidentské volbě v roce 2003 se dohodl s částí členů ČSSD kolem Vladimíra Špidly, že ho nepodpoří na funkci hlavy státu, a podařilo se to.

V novinářských kuloárech se traduje, že když mu přišla na mobil zpráva, že Zeman prohrál v souboji s Klausem, právě obědval a chladnokrevně svým kolegům oznámil, že „akce důchodce“ je vyřízena. Jenže o rok později dokázal pro změnu svrhnout Špidlu a usednout na jeho místo. Podle názorů známého novináře Jaroslava Spurného byl také velmi zdatným lobbistou, dokonce i ve prospěch své osoby. Důkazem toho je ostatně jeho zázračné zbohatnutí, které nikdy nedokázal věrohodně vysvětlit.

Dobrý ministr i premiér?

Jeho bývalý spolustraník František Bublan se ho však zastává. Gross prý ale stranu stmeloval, dokázal ji omladit a přinést do ní silná témata. A hodnotí jej pozitivně i jako ministra a premiéra. Překvapilo ho, jak rychle se dokázal orientovat v různé problematice a jak dobře byl vždy připraven. Často tím překvapil i zahraniční kolegy.

Bublan si myslí, že nešťastná ale byla jeho kauza s bytem, která mu nakonec zlomila vaz, dnes by si jí prý nikdo ani nevšiml. Stejný názor má také někdejší poslanec Vlastimil Tlustý. Ten je přesvědčen, že Gross byl uštván médii. Spurný ale upozorňuje, že mnohem vážnější než bytová kauza byly jeho kontakty s majitelkou nevěstince a byznys, napojený na organizovaný zločin.

Grossovo pokání

Je zajímavé, že sám Gross se hodnotil kriticky. Před rokem prohlásil v unikátním dokumentu České televize Expremiéři, že na straně jedné byl dobrý ministr, ale nebyl dobrým předsedou vlády, a přiznal také, že ne vždy jednal čistě. Svůj úplný odchod z politiky považoval za dobré rozhodnutí, konečně se mohl více věnovat rodině. „Žiju takovým daleko vnitřně svobodnějším životem,“ svěřil se. A také využil tohoto dokumentu, aby se omluvil všem lidem, kteří mu věřili a které zklamal.

Mnozí lidé oceňují, že Gross po svých skandálech dokázal odejít a dokonce se za své prohřešky veřejnosti omluvit. Ale někteří si myslí, že měl vrátit i peníze, které nabyl podivným způsobem. Jiní zase k takové omluvě vyzývají další politiky. Nebo na tragickém příkladu Stanislava Grosse vyjadřují přesvědčení, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
Gross,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace