Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Holky z naší školky po nich šílely, dnes po nich neštěkne ani pes. Proč vlastně skončilo a jak nakonec dopadlo Zagorčino slavné ‘křoví‘? Tajnosti slavných

09.04.2015
Holky z naší školky po nich šílely, dnes po nich neštěkne ani pes. Proč vlastně skončilo a jak nakonec dopadlo Zagorčino slavné ‘křoví‘? Tajnosti slavných

Autor: petrkotvald.cz

Popisek: Slavné duo Hložek-Kotvald skončilo naráz uprostřed slávy kvůli Petrovi. On tvrdí, že neunesl tehdejší zátěž, říká se však, že se cítil nedoceněný a toužil po samostatné kariéře.

Kariéru odstartovali jako tančící a zpívající ‘křoví‘ zpěvačky Hanky Zagorové a v 80. letech patřili k nejpopulárnějším hvězdám. Pak se ale Standa Hložek a Petr Kotvald rozešli natolik ve zlém, že spolu léta nepromluvili ani slovo, o návratu na pódium ani nemluvě. Co se tenkrát opravdu stalo a jak žijí dnes?

Leckdo jimi opovrhuje a považuje jejich někdejší hity za odrhovačky, přesto jim stále ještě zůstalo hodně fanoušků. Po konfliktu, jaký český showbyznys nepamatuje, přerušila dvojice Hložek-Kotvald veškeré kontakty. Ledy se začaly polehoučku lámat až po letech, teprve když se začalo blížit třicáté výročí jejich slavného startu. Původně ho chtěli oslavit velkolepým comebackem.

Kuriózní seznámení

Před pěti lety nahráli Standa s Petrem nové dvojalbum Diskohrátky 2010, oprášili kultovní hit Holky z naší školky a připravili sérii koncertů, jejichž vyvrcholením byla velkolepá show ve vyprodané pražské Lucerně. Při té příležitosti zavzpomínali na dobu své největší slávy a také konečně prozradili, co vlastně bylo příčinou jejich rozchodu a dlouholetého nepřátelství. Vzápětí však bylo jasné, že pro velkolepý návrat by museli hodně přidat.

Původně si je vybral Karel Vágner jako tančící a zpívající doplněk Hanky Zagorové

Původně je dal dohromady Karel Vágner jako tančící a zpívající doplněk Hanky Zagorové

„Československá televize natáčela silvestrovský program a Karel Vágner mi nabídl stát se jedním ze svou hýbajících se vokalistů Hany Zagorové. Přišel jsem do šatny, a tam už seděl nějaký tmavovlasý chlapec. Netušil jsem, co budeme zpívat, Diskohrátky jsem do té doby ani neslyšel. Standa mi to přezpíval a tvrdil, že co zpívá Hanička, zpíváme i my. Jenže nakonec to bylo úplně jinak,“ zavzpomínal před časem pro Košický Korzár Petr Kotvald a Standa Hložek dodal: „Pak jsme se sešli až v lednu, už na zkouškách s kapelou.“

Fanynka ho dohnala až k soudu

Nejprve se tedy stali členy Orchestru Karla Vágnera a vystupovali jako zpívající ‘křoví‘ Hany Zagorové. Jejich popularita ale rychle stoupala a brzy se osamostatnili. Svými hity, jako byla Bílá královna, Sen můj a Lízin či Óh Suzi, spojené s tanečními kreacemi, vyvolávaly u dívek přímo záchvaty hysterie a Hložek s Kotvaldem po letech přiznali i některé pikantnosti. „Andílci jsme nebyli, ale zároveň ani bigbíťáci s tím pravým ‘sexem, drogami a rock’n’rollem‘. Na počátku kariéry jsem prožil jednu nepříjemnost – jedna slečna mě žalovala o uznání otcovství. Byl jsem k smrti vyděšený a v té době navíc hrozně zamilovaný,“ přiznal Kotvald.

Svými diskotékovými hity vyvolávali u fanynek hysterii

Svými diskotékovými hity vyvolávali u fanynek hysterii

„Mé hodnoty jsou a vždy byly dost tradiční. Vyznávám budování a šlechtění vztahu, takže přes některé věci u mě nejel vlak, i když příležitostí jsme měli hodně,“ připustil zpěvák, jenž navíc v té době studoval vysokou školu a neměl čas komplikovat si život. „Padlo tvrzení proti tvrzení, ale když jí oznámili, že pokud jde o křivé obvinění, mohla by mít velké problémy, tak žalobu stáhla. Byl to ale pro mě šok,“ dodal Petr.

Holky z naší školky trhly rekord

Největší slávu a obdiv něžného pohlaví si užívali právě díky hitu z roku 1983, který si opravdu prozpěvovaly dokonce i holčičky v mateřských školkách. Chytlavý text, jehož autorem je Pavel Žák, jim zaručil prvenství v žebříčku prodejnosti singlů – tehdejších malých černých desek se prodalo neuvěřitelných 1,25 milionu. „Mělo to obrovskou odezvu, ale i negativní, protože mnoho dívek v ní nenašlo své jméno,“ vzpomíná kdysi populární duo.

Singl Holky z naší školky trhnul rekord v prodejnosti. Přesto je v milionáře neproměnil.

Singl Holky z naší školky trhnul rekord v prodejnosti. Přesto je v milionáře neproměnil.

Pět let společné kariéry prožívali velmi intenzivně, v jednom kuse jen vystupovali, natáčeli, nahrávali… „Byla to léta úspěchu, velké slávy a komunikace s publikem, která byla vždy úžasná. Mívali jsme 320 až 360 vystoupení ročně,“ připomínají Standa s Petrem. Kdo by si ale myslel, že díky tomu pohádkově zbohatli, byl by úplně mimo. „Náš honorář byl tehdy jen čtvrtina procenta z ceny singlu, který se prodával za dvanáct korun, celkem tedy zhruba 30 000 korun. Například nové auto tehdy stálo 44 tisíc. Z tohoto úhlu pohledu to možná byly slušné peníze, ale v normální zemi bychom byli až do smrti zabezpečení,“ vysvětlil Kotvald.

Proč Petr ‘zamáznul‘ společnou budoucnost

Kdyby ve společné kariéře pokračovali, mohli přijít s dalším hitem, který by je opravdu do budoucna zabezpečil. Jenže právě Petr se rozhodl skončit. „Byl jsem v neustálém stresu. Karel Vágner byl velmi agilní, ale den byl pro něj krátký. Neustále nestíhal a já čekával na nějakém pražském rohu na odjezd na koncert i hodinu. Třeba v dešti či mrazu. Ztracený čas jsem pak doháněl s plynem na podlaze. Fakt jsem se bál. Občas žertuji, že Hanka a Karel byli pro mě staří, ale něco na tom je. Začátek mé kariéry byl vlastně takový malý zázrak,“ zavzpomínal Kotvald.

S kapelníkem Karlem Vágnerem

S kapelníkem Karlem Vágnerem

Nejprve prý začal být jen strašlivě unavený, pak už čím dál víc naštvaný. „Sotva jsme se vrátili ze zájezdu do Polska, už nám zase někdo dirigoval, co máme dělat. Neunesl jsem to. Práci nám sice někdo neustále strkal pod nos na stříbrném podnosu, ale už se nás nezeptal, jestli to tak chceme,“ dodal. A tak jednoho dne Vágnerovi vzkázal po manažerce, že končí. „Já se to dozvěděl až s několikadenním zpožděním. Petr je tvrdá palice, a když něco řekne, už to nikdy nevezme zpátky,“ konstatoval Hložek a dodal: „Jasně že jsem se na něj zlobil. Nečekal jsem to. Měli jsme točit desku, kterou jsem pak nakonec udělal sám.“

Nevraživost jako na dětském pískovišti

Stalo se to v roce 1986 a Standa s Petrem na sebe tak zanevřeli, že spolu deset let nepromluvili ani slovo. Přitom se ale vlastně nikdy nepohádali. Každý si začal budovat svoji sólovou kariéru, s přibývajícími roky si ale zřejmě začali uvědomovat, že je takové chování poněkud dětinské. A tak se od roku 1996 tu a tam setkali na nějakých akcích a k dvacátému výročí ‘Holek‘ se už dokonce dokázali domluvit na společném vystoupení.

Původní sestava s Hanou Zagorovou po letech - zleva: Karel Vágner, Petr Rezek, Stanislav Hložek a Petr Kotvald

Původní sestava s Hanou Zagorovou po letech - zleva: Karel Vágner, Petr Rezek, Stanislav Hložek a Petr Kotvald

Tenkrát Standa přiznal, že už několik let chtěl připravit společné koncerty, Petr ale neprojevil zájem, takže ho nechtěl do ničeho nutit. Nakonec to za něj zařídila souhra náhod. V roce 2009 si po letech zase zazpívali i s Hanou Zagorovou, na oslavě narozenin jednoho rádia. „Vystoupení sledovalo dvanáct tisíc lidí a atmosféra byla famózní. Lidé tam stáli v obrovském lijáku. A nás to nakoplo,“ přiznávají oba.

Comeback už také dodýchal?

Nakonec se jim návrat alespoň dočasně docela povedl, i když už dávno nejsou ti dvacetiletí mladíčci, po nichž holky z naší školky šílí – Petrovi bylo loni v červenci pětapadesát a Standa dokonce v září oslavil šedesátiny. Jejich nové koncerty měly úspěch, statné padesátnice při nich poskakovaly a vzpomínaly na dobu, kdy při jejich hitech křepčily na diskotékách.

Pokus o společný comeback

Pokus o společný comeback

Na oslavu Standových narozenin však Petr nedorazil, protože prý právě vystupoval v zahraničí, a zatím je ticho po pěšině i o novém albu, které bylo avizováno loni v létě a mělo obsahovat jejich největší hity, předělané do taneční podoby. Navíc se proslýchá, že individualista Kotvald už zase začíná vystrkovat růžky. Namísto Standy se dokonce objevil po jeho boku na pódiu swingový zpěvák Jiří Ševčík. Zřejmě stále ještě nerezignoval na velkolepý vlastní úspěch a oprašování toho starého mu moc nevoní.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace