Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Populární herec v ohrožení života – hezoun Fiala utrpěl těžké zranění během natáčení! Čtěte, co se stalo

23.03.2015
Populární herec v ohrožení života – hezoun Fiala utrpěl těžké zranění během natáčení! Čtěte, co se stalo

Autor: TV Nova

Popisek: Ke každé roli přistupuje Radim Fiala velmi zodpovědně a jde do všeho naplno. A právě to se mu při natáčení seriálu Stopy života málem stalo osudným.

Ševče, drž se svého kopyta – jakoby chtěl osud říct charismatickému Radimu Fialovi. Jen si na chvíli odskočil z Ordinace v růžové zahradě ke konkurenci, a málem to zaplatil životem. Navíc přímo před zapnutou kamerou!

Populární představitel doktora Horáka z Ordinace v růžové zahradě přijal nabídku televize Barrandov na natáčení jednoho z dílů úspěšného projektu Stopy života a málem na to doplatil tím svým. Zatímco před kamerou mu jeho scénářový syn umíral po nehodě na kole, Fiala utrpěl vážné zranění doopravdy. Stačilo jen málo a karambol pro něj mohl mít fatální následky.

Vážný úraz, který se nakonec hodil

Přestože je Fiala velmi zkušený a vášnivý cyklista, ani jemu se karamboly občas nevyhnou. A tentokrát ho jeden postihl přímo v záběru rozjeté kamery. Herec přelétl přes řídítka a život mu zachránila cyklistická přilba. I tak ale putoval do nemocnice, protože si zlomil obě ruce. Jeho levačka skončila až po prsty v sádře a pravačku mu lékaři zafixovali ortézou. Už po dvou dnech se sice statečný herec vrátil na plac, aby neohrozil natáčení, přesto musel být harmonogram kompletně přepracován.

V seriálu Stopy života umírá jeho syn po zranění na kole

V seriálu Stopy života umírá jeho syn po zranění na kole

„Bylo to hrozné. Radim najednou dostal smyk, přepadl přes řídítka, celý se s tím kolem otočil a dopadl bohužel tak nešťastně, že si zlomil obě ruce,“ prozradil deníku Aha! stále ještě šokovaný režisér seriálu Tomáš Magnusek. „Bylo obrovské štěstí, že měl helmu! Nebýt té, nechci ani domyslet, jak by to dopadlo,“ dodal. Maskéři pak měli co dělat, aby jeho zranění zamaskovali. K operativním změnám přinutilo jeho zranění i scenáristy Ordinace v růžové zahradě, kteří se po ‘válečné poradě‘ rozhodli situace využít. „Radimovo zranění žádným způsobem nezkomplikovalo natáčení, ba naopak. Upravili jsme scénář a zlomené ruce zakomponovali do děje,“ prozradila PR koordinátorka seriálu Alžběta Cimová.

Kovbojem se sice nestal, ale v duši jím zůstal

Radim Fiala, který se narodil 9. ledna 1971 v Brně, toužil v dětství jako mnoho jiných chlapců stát se kovbojem nebo policistou. Pak ale u něj v osmé třídě při rozhodování, na jakou střední školu se přihlásí, zvítězila konzervatoř, i když romantická duše kovboje mu zůstala dodnes. Hlavním důvodem byla skutečnost, že se na umělecké škole nevyučují technické předměty. Prosadil si svou, přestože rodiče by ho bývali raději viděli na hotelovce, protože Radim velmi rád vaří.

K tragickému pádu došlo přímo během natáčení, takže ho zachytila kamera

K tragickému pádu došlo přímo během natáčení, takže ho zachytila kamera

Po maturitě se přihlásil na brněnskou JAMU a od třetího ročníku hrál v legendárním Divadle Na provázku. Velmi rád vzpomíná na dobu studií a své profesory, pány Lakomého, Dvořáka a Rychlíka, zejména však na ročníkového vedoucího Aloise Hajdu. Netají se tím, že si při studiích přivydělával prací u úklidové firmy. Tehdy pracoval i v budově, kde sídlí Divadlo Na provázku, aniž tušil, že zde bude jednou v angažmá, které trvalo čtrnáct let. Kromě řady krásných rolí se tam naučil i spoustu zajímavých dovedností, například žonglování s talíři, házení nožem či zacházení s bičem.

Pro dobrou roli by se třeba rozkrájel

Po čase se rozhodl odejít do Prahy, protože ho lákal film, pro nějž metropole nabízí hercům mnohem víc příležitostí. Začínal namlouváním různých komentářů, natáčením reklam a psaním článků. Původně byl totiž spíš odpůrcem příležitostí, které zavání komercí, ale jeho názor později prověřily čas a existenční nutnost. Svůj první ‘štěk‘ před filmovou kamerou dostal v roce 1998 v komedii Jiřího Chlumského Stůj, nebo se netrefím!. Zajímavou příležitost mu dal o dva roky později Jan Svěrák ve svém filmu Tmavomodrý svět. Pro roli Jury Sysla musel Radim přibrat deset až patnáct kilo za šest týdnů.

Televize Nova se s Fialovým zraněním vypořádala snadno, do děje seriálu Ordinace v růžové zahradě ho prostě zakomponovala

Televize Nova se s Fialovým zraněním vypořádala snadno, do děje seriálu Ordinace ho prostě zakomponovala

Pro roli v dobrém filmu dobrého režiséra byl Radim ochoten udělat téměř cokoli, i vzdát se dočasně své sportovní štíhlé postavy, a tak absolvoval doslova maraton v pojídání kalorických a tučných jídel. Výsledek pro potřeby filmu se dostavil, přibral čtrnáct kilo. Zatímco k nabrání na váze musela postačit poměrně krátká doba, na původní váhu se pak dostával přes rok a sám připouští, že to bylo tvrdé. Hodně běhal a držel speciální dietu. Pro roli velitele Halíka ve válečném dramatu Václava Marhoula Tobruk zase absolvoval s dalšími kolegy speciální výcvik ve Vyškově, kde se s ním důstojníci ani trochu nemazlili. Čekala ho tvrdá vojenská drezúra, skutečně bojové podmínky a permanentní nedostatek spánku.

Drsný doktor Hanák

V roce 2009 ho začali vídat diváci ‘nováckého‘ seriálu Ordinace v růžové zahradě jako drsného vojenského lékaře Petra Hanáka. I na tuto roli poněkud tvrdého a možná až příliš přímého doktora byla jeho příprava velmi zodpovědná a mimo jiné strávil den ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, aby si osvojil postupy vojenských lékařů. Účinkování v tomto projektu bere stále jako obrovskou výzvu, protože je to mimořádně hektická práce. Musí se naučit velké množství textu, nicméně z hlediska nasbírání zkušeností jde o výbornou příležitost.

S Janem Kanyzou a Janem Čenským v seriálu Ordinace v růžové zahradě

S Janem Kanyzou a Janem Čenským v seriálu Ordinace v růžové zahradě

V Praze účinkuje Fiala v Činoherním klubu, jehož styl je velmi blízký jeho bývalé brněnské scéně Na Provázku. Ve chvílích volna se věnuje svému koníčku, jímž je vaření, preferuje italskou, francouzskou a thajskou kuchyni. Láká ho i zahradničení a touží po vlastním vinohradu či vinném sklípku, kde by se mohl setkávat s přáteli. Jediné, o čem se odmítá bavit, je jeho soukromí. „Není moc příjemné, když na vás pak někdo pokukuje, nebo když se vám naváží do života,“ vysvětlil svou tvrdohlavost v jednom rozhovoru a dodal: „Můžete se mě ptát na moji rodinu, rodiče, babičky… Ale to ostatní si nechám pro sebe.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace