Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš! Známé hlášky se nedržel korupčník z Homolky a přes zlato, koks a desítky milionů je zralý na Bohnice

11.03.2015
Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš! Známé hlášky se nedržel korupčník z Homolky a přes zlato, koks a desítky milionů je zralý na Bohnice

Autor: Youtube, repro

Popisek: Vzpomínáte na slavnou scénu z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje?

Vladimír Dbalý ještě oficiálně ani nevedl nemocnici Na Homolce a už podle všeho měl na stole první úplatek. Podle Lidových novin se na základě klíčových důkazů, které kriminalisté zabavili, zjistily informace o jednotlivých úplatcích, které si Dbalý pečlivě vedl s humorným označením. Celá kauza exředitele nemocnice je ostatně plná rekvizit, hodných amerických filmů, střídá se zde gangsterka s komedií: Padl i argument, že miliony má Dbalý proto, že nic neutratí, neboť má přísun potravin z venkova. Pak policie objevila kufr, obsahující 21 milionů korun, 185 tisíc eur, 5 000 dolarů či tři a půl kilogramů zlata…. Také deník, do něhož Dbalý vše zapisoval a z něhož vyplývá, že bral kokain a psychicky na tom nebyl nejlépe. Pojďme si zrekapitulovat tuto neuvěřitelnou aféru.

Podle informací bylo zjištěno, že Dbalý jen zapadl do rozběhnuté věci, jelikož úplatky byly v této nemocnici zvykem. Dle Dbalého zápisků je jasné, že přijal první úplatek již v roce 2006. Zapsal si ho s libostí: „Tovaryš přináší poprvé 50 K za zachránění nemocnice Na Homolce.“ Zajímavostí určitě je, že jeho první „moolah“, „moo“ nebo „apanáž“, jak on sám evidoval, se udály ještě v době, kdy oficiálně nevedl nemocnici, byl jen pověřen ředitelováním z důvodu rezignace tehdejšího ředitele Oldřicha Šubrta.

Po oficiálním jmenování do funkce ředitele nemocnice již dle jeho osobních poznámek přišel k zajímavějším obnosům. Ostatně, jak on sám ve svém deníčku uvedl: „První benefity – 530 K!!!“ I přesto, že kriminalisté přišli k těmto zápiskům, které jasně poukazují na pro Dbalého zajímavé obnosy, jeho obhájkyně ho hájí s tím, že jde jen ho text, který měl sloužit k budoucímu vydání knihy. „Dle zájmu médií o text nalezený v počítači svého klienta soudím, že kniha, kterou chtěl vydat, by měla velký úspěch,“ prohlásila obhájkyně Katarína Kožiak Oboňová. 

Dbalý je na tom hůř a hůř. Začnou mu rozprodávat majetek, zájem je prý hlavně o auta

O zabavená tři auta exšéfa Homolky je prý zájem. Prodají se bez jeho souhlasu. Státní zástupce však musel podle MF Dnes složitě prokazovat, že ztrácejí hodnotu. Právě tato podmínka ovšem prodej zabavených věcí často komplikovala, a proto je připravena novela zákona, která praxi změní. Nebude trvat dlouho a bude se moci mnohem snadněji a rychleji prodávat zabavený majetek obviněných.

Šéfovi Homolky Dbalému, obviněnému kvůli zakázkám nemocnice, zabavili vozy značek Audi Q7, Toyota Rav 4 a Škoda Citigo. Přesto, že s prodejem nesouhlasil, státní úředníci v lednu rozhodovali, kdo se stane jejich novým majitelem.

Kolik zájemců se o auta přihlásilo, nechtěl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových sdělit. Podle serveru Lidovky.cz mělo Audi Q7 hodnotu 1,1 milionu korun, Toyota Rav 401 tisíc a Škoda Citigo 197 tisíc korun.

Dbalý milionové úspory vysvětluje tím, že dostává potraviny z venkova

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý je obviněn z mnohamilionové korupce, policie u něj našla desítky milionů. Soudu ale nabídl vlastní vysvětlení, jak k nim přišel. Informuje o tom server Lidovky.cz.

„Já jsem si své prostředky vydělal jako ředitel nemocnice i jako řadový lékař a podle listin lze doložit, že jsem na základě karty sociálního pojištění vydělal 30 milionů korun a to spolu s manželkou. Jsem ekonomicky nezávislý, mám přísun potravin z venkova a naše náklady na živobytí jsou nízké,“ cituje server Dbalého slova, kterými se hájil před vazebním soudem krátce po zadržení vloni v červnu.

Peníze měl v polštáři, protože prý bankám nevěřil

Dbalý si peníze podle svých slov neukládal do banky, ale měl je doma. „Naspořil jsem si je jako rezervu na splacení hypotéky. Tu rezervu mám takzvaně v polštáři, protože bankám příliš nedůvěřuji a chci, abych měl alespoň částečně uhrazenou hypotéku. Doma jsem měl 800 tisíc korun v hotovosti, byla to odměna při mém odchodu z funkce,“ měl uvést Dbalý.

Server upozorňuje, že v té době ještě nikdo netušil o kufru, který si Dbalý těsně před zadržením uschoval u přítele. Když tento kufr policisté našli a otevřeli, našli v něm 21 milionů korun, 185 tisíc eur, 5 000 dolarů či tři a půl kilogramů zlata.

K penězům a zlatu přišel dlouhodobou sběratelskou činností

Vloni v září proto Dbalý musel u soudu vysvětlovat, jak ke zmíněným penězům a ke zlatu přišel. Tvrdil, že dlouhodobou sběratelskou činností. „... nejen mojí, ale také mého tatínka, který se zabývá filatelií téměř 50 let, já posledních 20 let,“ uvedl.

Jenže podle státního zástupce Zdeňka Matuly Dbalého výpověď nekoresponduje s výpovědí jeho manželky Stanislavy, která u soudu uvedla, že s manželem neměli jiný zdroj příjmů.

Dbalý je obviněn v souvislosti se zakázkami Nemocnice Na Homolce na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. Jedním z hlavních důkazů mají být lékařovy poznámky z let 2006 až 2011, do nichž podle policie mimo jiné zapisoval údaje o schůzkách a úplatcích. Dbalý nicméně tvrdí, že se jedná o předlohu pro chystané literární dílo.

Ivo Rittig a pád Topolánka: Z deníku vězněného šéfa špitálu Dbalého, který prý užíval koks

Deník bývalého ředitele pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého je pro vyšetřovatele „pokladem“, který jim může umožnit dostat se na kobylku nejen momentálně ve vazbě drženému exřediteli, ale i dalším osobám, včetně těch, na které mají vyšetřovatelé spadeno již dlouho. Včetně prý Ivo Rittiga.

Pečlivé zápisky o „obchodních“ jednáních, které si Dbalý vedl, totiž ukazují, že nemocniční šéf, za kterým mají podle vyšetřovatelů jít milionové úplatky, měl k neblaze proslulému pražskému podnikateli blíže, než si všichni mysleli. Jen v letech 2008 - 2010 se o „Ivovi“ píše v Dbalého zápiscích minimálně desetkrát. Měli se scházet například v legendárním pražském hotelu Ventano, který Rittigovi patřil a do jehož luxusních apartmánů situoval své schůzky. Další zápisky třeba prozrazují: „V kanceláři meet s Ivo Rittigem - témata: jeho podpora, digitalizace."

Lidové noviny připomínají, že o spojení Rittiga s podivnými peněžními transakcemi v Nemocnici Na Homolce se spekuluje již od roku 2012, kdy na ně poprvé upozornil Nadační fond proti korupci. „Je tak stále více a více očividné, že dlouhé prsty lobbisty, stíhaného kvůli vysávání dopravního podniku či petrochemické firmy Oleo Chemical, dosáhly přes právníky z kanceláře MSB Legal (dříve Šachta&Partners) i na řadu tendrů Nemocnice Na Homolce,“ píše deník.

Ivovi to bude prakticky nesdělitelné...

Rittig měl podle LN aktivně zasahovat do Dbalého ředitelování Homolky. Jeden ze zápisků ředitele má prý naznačovat spojení obou značně expresivně: „Padá Topolánkova vláda. Večer telefonicky s Ivo Rittigem - je poslední možnost to vyřešit, už to koliduje s jejich obchodními zájmy, měl bych si uvědomit, že už to není fakt žádná prdel a že mi možná jde o život,“ objevilo se v Dbalého zápiscích v březnu 2009. O tři týdny později už měli být oba klidnější, a tak mohla být odeslána „message Šnajdrovi“ (Marku Šnajdrovi, tehdejšímu náměstkovi ministra zdravotnictví - pozn. LN).

Lze se dočíst i o sporech, které oba pánové měli. Jednou se prý pohádal s Davidem Michalem, advokátem z MSB Legal, kanceláře zastupující Dbalého i Rittiga. „Ivovi to bude prakticky nesdělitelné,“ měl se vyjádřit advokát.

Třísetstránkový memoárový dokument, který policisté objevili při domovní prohlídce v Dbalého počítači, obsahuje kompletní záznamy o jeho schůzkách. Kromě toho se v něm například doznává, že si za milionové úplatky kupoval kokain, který posléze užíval. Sám Dbalý se hájí, že se ve skutečnosti jednalo o jeho poznámky k chystané knize a jedná se o fikci.

Ivo Rittig stále prohlašuje, že Dbalého zná pouze společensky. „Nikdy mi žádné raporty nenosil,“ citují podnikatele Lidové noviny. Podobně hovoří i advokát Michal, podle kterého s Dbalým komunikoval jen o věcech, v nichž MSB Legal ředitele či nemocnici oficiálně zastupovala.

Sněžím, jsem down. To si psal exšéf Homolky do deníku

V kauze obvinění bývalého ředitele pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého policie a státní zástupce Zdeněk Matula stíhají dosud sedm lidí, včetně bývalého náměstka špitálu a renomovaného chirurga Michala Toběrného. Dbalý s Toběrným byli naposledy obviněni z porušování povinnosti při správě cizího majetku a z přijímání úplatku, bývalý náměstek Homolky ve formě účastenství.

Jedním z klíčových důkazů, na kterém vyšetřovatelé případ staví, je diář bývalého ředitele Dbalého, jenž je jako jediný z podezřelých ve vazbě. ParlamentníListy.cz mají Dbalého deník se zápisky v počítačovém formátu k dispozici. Podle neoficiálních informací redakce došlo ještě těsně před tím, než jej policie v Dbalého počítači objevila, k nějakým změnám. Jakým, to by měl prokázat znalecký posudek a další vyšetřování.

Dbalý si vedl velmi podrobné záznamy o tom, co dělal, s kým se setkal, popisoval, komu zařizoval, a jaké lékařské zákroky, ale i možné neetické platby. Mimo jiné i svá možná kokainová a alkoholová extempore. Užívání bílého prášku nazýval v deníku termínem: „Sněží."

Měl obavy o své bezpečí, nebyl v dobrém psychickém stavu

Při bedlivém pročítání deníku si čtenář musí nutně povšimnout, že ředitel jedné z největších pražských nemocnic nebyl v dobré psychické kondici. A užívání kokainu a alkoholu jeho psychický stav výrazně prohlubovalo a mělo vliv nejen na jeho pracovní jednání. Evidentně měl i obavu o své bezpečí. Nechával si proto odborníky skenovat svoji kancelář, zda v ní není odposlouchávací zařízení a přemýšlel i o rušičce mobilního signálu.

Policie, podle Dbalého právní zástupkyně Kataríny Kožiakové Oboňové, ho viní z toho, že měl manipulovat zakázku na digitalizaci chorobopisů neoprávněným vyřazením uchazeče, nabízejícího nižší cenu, a následně měl finanční prostředky získané ze zakázky legalizovat prostřednictvím převodů z dceřiné společnosti Disol, která ve sdružení zakázku realizovala, do mateřské společnosti Virmil a do další „spřízněné“ společnosti. „V druhém případě měl můj klient dle policie přijmout úplatek v souvislosti se zakázkou na nákup gama nože, který si nemocnice do té doby pronajímala od Charty 77,“ osvětlila podstatu obvinění lékaře manažera Kožiaková Oboňová.

Na podzim zároveň potvrdila, že její mandant má psychické obtíže, jak mimo jiné vyplývá ze zápisků v jeho deníku. „Můj klient na tom samozřejmě není úplně dobře po psychické ani fyzické stránce. Je ve vazbě, v podstatě jako jediný z obviněných v této věci. Za tuto dobu proběhly u něj doma tři domovní prohlídky, státní zástupce zajistil rodině veškerý cenný majetek, opět jako jedinému z obviněných, dokonce jsou zde snahy zajišťovat i výplaty jeho manželce, což mi přijde skutečně hodně nepřiměřené s ohledem na to, že můj klient nebyl ještě odsouzen a z pohledu práva se jedná o nevinného člověka. Když se pak na ty úkony policie a státního zástupce podíváte v souhrnu, není divu, že je můj klient považuje za nátlak, aby se přiznal k něčemu, co neudělal,“ tvrdí Kožiaková Oboňová.

Zapisoval i významné události, nebo historická výročí

Na tvorbě Dbalého deníku, který je pro vyšetřovatele zásadním vodítkem, zarazí na první pohled naprostá pečlivost jeho autora, který si zaznamenával i ty nejmenší detaily. Včetně toho, kdy požil kokain či alkohol a jak mu z toho bylo zle. U konkrétních dat zarazí i dvě číslice. První znamená počet dní, kdy byl funkcí ředitele Nemocnice Na Homolce pověřen, a druhé počet dní od jmenování do funkce. Dbalý si do deníku vyjma oficiálních pracovních jednání, zařizování různých pomocí pro přátele a známé, možných neetických plateb, zapisoval i významné události, nebo historická výročí. Například: „16. 1. 2009 (Pá 857, 777) DNES PŘESNĚ 40 LET OD ČINU JANA PALACHA!!!“ Nebo: „12. 4. 2011 (Út 1673, 1593)  50 let od GAGARINOVA startu a 30 let od startu prvního raketoplánu!!!“ A další: „20. 1. 2009 (Út 861, 781) DNES  INAUGURACE  PREZIDENTA OBAMY !!!“ Zajímalo ho i celosvětové tažení proti terorismu: „2. 5. 2011 USA v pákistánském Abbottabádu zabila Usámu bin Ládina - je otázka, co to vyvolá!!!“  Dále obsahoval deník výkřiky typu: „2. 5. 2011 (Po 1693, 1613) V NNH na 7.30, sněžím od rána.“

Exšéf Homolky měl kufr nacpaný miliony a zlatem

Exšéf Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý před svým červnovým zatčením sbalil miliony a zlato do zavazadla, které ukryl u kamaráda. Lidové noviny informují o kufru „poslední záchrany“, který Dbalý nacpal zlatem, jednadvaceti miliony, ale sbalil prý i známky či podepsanou Foglarovu knihu Hoši od Bobří řeky. Dbalý je podezřelý v kauze zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů.

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce prý zpanikařil, když k němu došla zpráva o policejní akci, která následně vedla k jeho zatčení kvůli zmanipulovaným zakázkám. Chtěl pravděpodobně zachránit, co se dá a začal balit svůj kufr. Vešlo se do něj podle informací LN 21 milionů korun, 185 tisíc eur, 5 000 dolarů, tři a půl kilogramu zlata, mezi nimi například velká investiční mince za milion korun, několik vzácných známek a podepsaná kniha Jaroslava Foglara Hoši od Bobří řeky.

Dbalému se ještě před zatčením podařilo kufr uschovat u kamaráda. Krátce na to si pro Dbalého do práce skutečně přišli policisté, obvinili ho z korupce a soud ho poslal do vazby. Bývalý šéf Homolky prý pro své cenné zavazadlo hledal bezpečnější místo a podařilo se mu ho uschovat k blízkému příteli, rovněž lékaři, působícímu v nemocnici Na Bulovce.  

V té době podle LN již na plné obrátky běželo vyšetřování, během něhož policisté obstavili Dbalého majetek a snažili se dohledat peníze, které měl získat z „cinknutých“ zakázek.

Když lékař viděl, co je v kufru, málem se zhroutil

Jak přesně kufr policisté vystopovali, není jasné. Každopádně si pro druhého opatrovníka, lékaře V. A., přišli přímo do ordinace, odkud jeli k příbuzným, u nichž kufr schoval. Když ho rozřízli a vypadly bankovky se zlatem, doktor se prý málem zhroutil. Vyšetřovatelům nicméně tvrdil, že o obsahu nic nevěděl, uschováním chtěl prý pouze oplatit laskavost příteli.

Podle LN nález zavazadla zkomplikuje Dbalého obhajobu, na obsah kufru si těžko mohl vydělat. Jeho advokátka Katarína Kožiaková Oboňová vidí věc jinak, jde prý o Dbalého úspory a výdělky ze sběratelské činnosti. „Vzhledem k jeho příjmům a rodinným poměrům jde o odpovídající částku," reagovala na dotaz serveru Lidovky.cz.  

Bývalý ředitel Homolky nakupoval zlato a žil v luxusu, i když přiznal plat jen 20 tisíc

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý vykazoval v posledních dvou letech měsíční plat jen kolem 20 tisíc korun, přitom jezdil na exotické dovolené a nakupoval si drahé zboží. Koncem loňského léta se objevil seznam majetku, který mu policie kvůli vyšetřování korupční kauzy nemocnice zabavila.

Vladimír Dbalý je jedním ze sedmi stíhaných kvůli vyšetřování kauzy Nemocnice Na Homolce. Po červnovém zatčení ho soud poslal do vazby a státní zástupce nechal zmrazit celý jeho majetek – panuje totiž podezření, že se Dbalý pomocí drahých nákupů a dovolených snažil ukrýt miliony korun, které měl podle detektivů získat z trestné činnosti.

Deník Insider má k dispozici dokument, v němž návladní z Vrchního státního zastupitelství v Praze vysvětluje zajištění majetku. Zdeněk Matula tak například popisuje, jak Dbalý investoval do nákupu zlata, stříbra, hodnotných známek, šperků, hodinek či elektroniky. Také si luxusně vybavil byt a jezdil na exotické dovolené.

Kromě toho bývalý ředitel nemocnice vlastnil na pražském Smíchově byt za téměř dvanáct milionů korun, i ten vyšetřovatelé zmrazili. Před tím sice celkový majetek nespočítali, ale je prý jisté, že z oficiálních příjmů si to všechno dovolit nemohl.

K tomu pětapadesátitisícová hypotéka...

„Je dán důvodný předpoklad, že tyto náklady obviněný hradí především z výnosu z organizované trestné činnosti," napsal Matula do odůvodňujícího textu. Dbalý navíc platil hypotéku s měsíční splátkou 55 tisíc korun a živil nezaměstnanou manželku. Co přesně po odchodu z čela elitní nemocnice vykonával? Jeho povolání za dvacet tisíc měsíčně známo není, pro deník Dbalého advokátka Katarína Kožiaková Oboňová pouze uvedla, že se „živil prací jako každý“.

Vladimír Dbalý se svému slavnému deníku, obsahujícímu pro vyšetřovatele naprosto neuvěřitelné důkazy o ředitelově zkorumpovanosti, svěřoval i se svými styky s politickou reprezentací. A je to prý často zajímavé čtení.

Kalousek potvrzuje ochrannou ruku, jásal Dbalý v deníku. A pak popsal, co pili...

Nejnovější odhalení přinesl opět server Lidovky.cz: Tentokrát líčí jeho schůzku s Miroslavem Kalouskem. Mělo k ní dojít v roce 2009 krátce poté, co Kalousek odešel od lidovců a založil si vlastní stranu TOP 09. Dbalý se s ním v té době měl sejít a pokusit se u Kalouska uchytit jako expert na zdravotnictví.

S upřímností, kterou se Dbalého deník proslavil, zde popisuje setkání na Malé Straně. Dbalý natvrdo přiznává, že Kalouskovi pro novou stranu „nabízel know how ve zdravotnictví“.

Průběh schůzky líčí v deníku takto: „Začátek z mé strany lehce rozpačitý, pak při opakovaných panácích (Ardbeg vítá, ještě ho nepil, nalévá Jamesona) příjemná diskuze – vidí mou roli hlavně příští rok v pražském zdravotnictví,“ zapsal si. Poté se měli domluvit, že sepíše orientační představu konceptu zdravotnictví.

Tento dokument Dbalý skutečně vypracoval, o dva měsíce později Kalouskovi odeslal a neopomněl se o tom zmínit svému deníku. „Zpracovávám definitivní verzi analýzy hlavních bodů českého zdravotnictví pro Kalouska a TOP 09 – komunikuji s Čápem a posílám v úterý,“ stojí v něm.

Ze zápisků pak nadále vyplývá, že Dbalý byl velmi nervózní z toho, že se zdravotnickým expertem TOP 09 a později ministrem stal Leoš Heger. „Ministr se zcela zjevně chová autonomně, není jasné, kdo ho řídí,“ zoufal si v deníku.

Toto stávalo na stránkách Nemecnice Na Homolce... Fotka a CV ředitele

Následně se proto podle redaktorů LN pokusil nepříznivou situaci zvrátit a s bývalým šéfem ČKA Zdeňkem Čápem, který byl jeho prostředníkem již v roce 2009, opět navštívil Miroslava Kalouska. „Spolu navštěvujeme na cca 30 minut poslance Kalouska – spíše přicházíme s nabídkou svých služeb a trochu se nechat vidět – nepijeme. Kalousek je v depresi, nevidí to dobře, o kauze Homolka se zmiňuje sám. Snad dobrý dojem,“ poznamenal si po schůzce, která se podle Lidovek.cz měla uskutečnit v dubnu 2010.

Na přelomu července a srpna se ale ředitel z Homolky opět radoval. Deníku se svěřil s úspěšným jednáním, zprostředkovaným advokáty ze známé kanceláře Šachta&Partners. „Zpět do AK, kde v rychlosti ještě koordinujeme postup v mediálních věcech. Od něj info o dohodě TOP 09 směrem k Ministerstvu zdravotnictví na úrovni Háva – Kalousek (hopefully),“ zapsal si.

A pak 20. srpna v deníku stojí: „Krátce M. Potvrzuje včerejší Rittigův telefonát – Kalousek potvrzuje ochranu nad Homolkou!!! (let us see in the future)“.

Kalousek: Tehdy jsem ho vůbec neznal

Novináři s deníkovými zápisky následně konfrontovali samotného Miroslava Kalouska, který vše popřel. V roce 2009 prý vůbec nevěděl, že nějaký pan Dbalý existuje, natož aby od něj četl nějakou analýzu. „Jediný, kdo s námi spolupracoval, byl bývalý slovenský ministr zdravotnictví Rudolf Zajac. Leoš Heger se nikdy nezmiňoval, že by spolupracoval s Dbalým,“ uvedl místopředseda TOP 09.

A že by v Dbalého špitále kryl podivné tendry, to odmítl rovnou. „Že bych držel nad Homolkou ochrannou ruku, to ani nevím, jak bych dělal,“ namítl tehdejší ministr financí. Vzpomíná si prý, že se Dbalý velmi snažil k němu dostat, protože se názorově rozcházel s Hegerem. Už si prý ale nevzpomíná, zda někdy došlo k setkání, nebo ne. Největším důkazem, že nad Dbalým nedržel ochrannou ruku, je podle Kalouska fakt, že šéfa Homolky odvolal z funkce v roce 2012 právě jeho ministr Heger.

Lidovky.cz však doplňují ještě vyjádření „prostředníka“ Zdeňka Čápa. Ten podle nich oslabuje Kalouskova tvrzení, nepopřel totiž, že by s Dbalým u místopředsedy TOP 09 několikrát byl. „To já úplně nevylučuji. O zdravotnictví určitě nějaká debata proběhla, to připouštím,“ citují jej Lidovky.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace