Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rey Koranteng je vázán na Nově doslova otrockou smlouvou. Neuvěříte, do čeho všeho mu firma mluví

13.02.2015
Rey Koranteng je vázán na Nově doslova otrockou smlouvou. Neuvěříte, do čeho všeho mu firma mluví

Foto: zoojihlava.cz

Popisek: Při křtu levhartích mláďat v jihlavské Zoo přišel moderátor Rey Koranteng málem k úhoně. Manažeři jeho 'rodné' Novy však dokážou být při kontrole jeho dodržování zákazů a nařízení leckdy ještě razantnější.

Stát se tváří televize Nova není jen tak. Populární zprávař Rey Koranteng už déle než dvacet let žije díky své pracovní smlouvě v novodobém otroctví. S čím vším musí běžet za managementem s prosbou o povolení?

Pracovat pro největší českou komerční televizi znamená podřídit se požadavkům zaměstnavatele i v řadě zcela soukromých rozhodnutí, která jsou pro většinu lidí naprosto samozřejmá. Řada z nich je přímo zakotvena v pracovních smlouvách a při jejich porušení hrozí tučná pokuta. Vyprávět by o tom mohl moderátor hlavní zpravodajské relace Rey Koranteng, který na Nově začínal v roce 1994 jako moderátor Počasí.

Jen při té představě zamrazí!

Jedna z nejdůležitějších podmínek, kterou mají zprávaři Novy zakotvenou ve smlouvě od prvopočátku, zní na první pohled až neuvěřitelně – se svou kolegyní Lucií Borhyovou například Rey nikdy nesmí nastoupit do jednoho letadla. Při případné havárii by totiž Nova přišla o obě své hvězdy naráz!

„Máme nějaký limity ve smlouvě, já jsem to nečetl úplně přesně, ale třeba nesmíme s Luckou letět jedním letadlem,“ práskl tajnou informaci Blesku Koranteng. „To se táhne, když Nova začínala, tak jsme to tak měli. Aby nepřišli o dva moderátory najednou. No, je to praktický,“ dodal moderátor.

Čtěte také:

Životní průšvih Reye Korantenga. Taková chyba přijde draho, na Nově budou padat hlavy! Víme, co se stalo i co se bude dít

Pravidla image

Moderátorský pár Televizních novin spolu musí ‘ladit‘, a tak nikdo nesmí zasáhnout do své ‘schválené‘ image bez předchozího souhlasu managementu. Takže stříhání či barvení vlasů je přísně zakázáno, o makeupu a oblečení, jež Rey i jeho kolegové oblékají před kamerou, rozhodují stylisté a vizážisté, které se drží přísných instrukcí.

„Každá dvojice má nějak působit a my s Reyem jsme taková ‚black and white‘ kombinace, takže kdybych si chtěla ostříhat nebo obarvit vlasy, tak se musím zeptat,“ dodala Reyova kolegyně Lucie v rozhovoru pro server iDnes.cz. Důsledně se dbá i na serióznost, vkus a eleganci. Oblečení si sice mohou moderátoři do určité míry vybírat, pouze však jen z toho, co je jim každý den předem připraveno. Pár totiž musí vizuálně tvořit celek, takže k dámským žlutým šatům žlutá kravata partnera... Pokud se vůbec nákupu nových kousků účastní, pak jedině jako ‘zkušební panáci‘. Konečné rozhodnutí činí někdo jiný.

Cenzura šatníku

Jakmile se mají objevit kdekoli na veřejnosti, pak do jejich image vždy má Nova právo mluvit. Toto pravidlo před časem docela zaskočilo moderátorskou ‘novicku‘, mladinkou Emu Smetanu, která uvádí Odpolední zprávy. Když měla nafotit vlastní prestižní kalendář, zaměstnavatel jí předem zcenzuroval veškeré oblečení, v němž se na snímcích měla objevit.

„Tam určitě fungovala autocenzura i televize Nova, takže všechno bylo schválené předem,“ prozradila zákulisí focení v Toskánsku moderátorka. Stejná pravidla platí i v případě, že některý z moderátorů přijme nějaký ten ‘vedlejšák‘. Nejde pouze o jejich image, s níž se někde na pódiu či před kamerou objeví, ale i vhodnost akce a jejího pořadatele. To vše musí nejprve schválit management.

Ani divadlo nebylo vhodné

Schvalovat se musí i cesty obecně, především dopoledne ve dnech, kdy mají zprávaři službu. Hodnotí se především bezpečnost a předpokládaná časová náročnost. Kdyby se některý z nich někde ‘zasekl‘ a cestu neohlásil předem, mohlo by ho to stát pořádně mastnou pokutu či v nejhorším případě i vyhazov. Naprostou samozřejmostí je i jakási ‘konkurenční doložka‘. Jinými slovy nikdo nesmí moderovat bez výslovného povolení jiné akce či večírky nebo působit v modelingu, spolupráce s konkurenčními televizemi či snad její pouhé projednávání už vůbec nepřichází v úvahu.

Na to například nedávno ‘dojela‘ Adéla Gondíková, která přišla o práci na Nově kvůli tomu, že s ní Prima jednala o možnosti jejího účinkování v novém pořadu po kutily. Zapovězeno je také hraní v divadle, které si zase musela odříct Lucie Borhyová. Před časem ji oslovilo divadlo Skelet Pavla Trávníčka se zajímavou nabídkou, management Novy však dospěl k závěru, že představení není pro hvězdu jejích hlavních zpráv dostatečně seriózní.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace