Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Exotická kráska z Ordinace miluje Čecha a vepřo-knedlo-zelo. Proč jí její komunita házela klacky pod nohy? Tajnosti slavných

08.02.2015
Exotická kráska z Ordinace miluje Čecha a vepřo-knedlo-zelo. Proč jí její komunita házela klacky pod nohy? Tajnosti slavných

Autor: TV Nova

Popisek: Původně se sestřička Tien měla seriálem Ordinace v růžové zahradě jen mihnout, Ha Thanh ji však zahrála tak skvěle, že si ji na Nově nechali

Představitelka sestřičky Tien z Ordinace v růžové zahradě je zástupkyní mladé generace Vietnamců, kteří celý nebo většinu života prožili u nás a mají vyšší cíle, než jen prodávat na tržnici. Kdy přišla do Čech, na co si musela zvyknout a jak vlastně žije?

Její křestní jméno Ha Thanh znamená v překladu Zelená řeka. Je zdvořilá a pilná, nicméně i zdravě sebevědomá. Našla si českého přítele, studuje českou školu a pracuje od rána do večera, aby pomohla své rodině. A jak přišla k roli v nesledovanějším seriálu televize Nova? Vlastně úplnou náhodou.

Produkce z Novy padla do vlastní pasti

Původně se měla objevit v seriálu epizodní vietnamská postava a tvůrci chtěli, aby byly všechny reálie v pořádku, a tak požádali studentku scénografie DAMU o konzultaci. Ha Thanh svolila, že si scénář přečte, a nabídla pomoc při hledání vhodné představitelky ve vietnamské komunitě. Jenže vzápětí se ukázalo, že je tenhle úkol v podstatě neřešitelný. Vietnamci, žijící v České republice, totiž po zviditelnění na televizní obrazovce netouží. Ani ti mladí.

„Nebylo z čeho vybírat,“ přiznala serveru iDnes.cz producentka seriálu Lenka Hornová. „Oni si velmi považují, když někdo studuje třeba medicínu nebo práva, ale popularita tohoto typu má pro ně nulovou hodnotu. Málokdo z mladých jde na nějaký umělecký obor,“ zjistila Hornová během castingu. „Mají strach, že by mohli zesměšnit sebe nebo své rodiče,“ vysvětluje Marcel Winter z Českovietnamské společnosti.

Poradkyně při hledání představitelky vietnamské sestřičky v Ordinaci v růžové zahradě nakonec stanula před kamerou sama

Poradkyně při hledání představitelky vietnamské sestřičky v Ordinaci v růžové zahradě
nakonec stanula před kamerou sama

Jak skončila poradkyně před kamerou

Ha Thanh nakonec tak dlouho pomáhala hledat herečku, až se ukázalo, že je sama ze všech nejlepší. „Když jsme zjistili, že je nejen krásná, ale taky hodně dobře hraje, tak nám bylo líto postavu opustit a rozepsali jsme ji. Prostě jsme se rozhodli, že si ji necháme,“ dodala Hornová.

Ani obsazení Ha Thanh se neobešlo bez podmínek. „Má spoustu omezení ve scénáři, která jsou zahrnuta i ve smlouvě. Týkají se mimo jiné nahoty a fyzického kontaktu s muži, čili docela velká omezení,“ prozradila producenka. Aby se třeba objímala či líbala před kamerou s cizím mužem, to vůbec nepřichází v úvahu. „Nechtěla bych mít v seriálu velké intimní a odhalené scény. To byla moje podmínka,“ potvrdila deníku Aha! krásná herečka a vysvětlila: „Naše komunita je k některým věcem mnohem víc citlivá a já to respektuji.“

Vybrala si mezi Čechy

Pětadvacetiletá Vietnamka se v ateliérech pohybuje mezi populárními herci, hledat si v jejich řadách partnera ji ale ani nenapadlo. Přesto si její srdce získal Čech, i když mezi vietnamskou komunitou stále převládá vůči smíšenému partnerství nedůvěra. „Vždycky jsem byla strašný tajnůstkář. Když už maminka pojala podezření, že se něco děje, začala se mě vyptávat. A vždy mi říkala, ať je ten muž hlavně vysoký! Ona je totiž ještě menší než já. Má z toho mírný komplex a plánuje zvýšit genofond naší rodiny. Má teorii, že velcí muži mají ochranitelský pud vůči malým ženám,“ prozradila Ha Thanh, která maminčino přání splnila přímo vzorně – její přítel prý měří 197 centimetrů.

Rodina ho nakonec přijala, i když zpočátku s obavami. „Říkali, že Češi jsou nestálí. Je to takové házení do jednoho pytle. Ale je pravda, že Češi se snaží od prvního problému spíš utéct,“ poznamenává kriticky Ha Thanh. Partnerovi, jehož totožnost prozradit odmítá, ráda vaří, prý si dá rád i vietnamskou kuchyni a ona si zase oblíbila z české vepřo-knedlo-zelo. Ale bez knedlíků. Déle než rok už spolu chodí, ale každý má svůj byt. „Chci si užít tu chvíli, kdy stojím na vlastních nohou a mám svůj prostor, který je pro mě důležitý,“ vysvětlila exotická kráska.

Ha Thanh moc ráda vaří a s chutí i dá i česká jídla

Ha Thanh moc ráda vaří a s chutí si dá i česká jídla

Maminka jí dala zapravdu

O vietnamských rodičích se říká, že na své děti bývají velmi přísní a nároční. Podle Ha Thanh je to tím, že v Čechách prožili zpočátku hodně těžké období a vkládají do dětí obrovské naděje. I její rodiče přísní byli a zpočátku vůbec neměli radost, že se rozhodla pro uměleckou školu, a ne pro nějaké ekonomické zaměření.

Zdravě sebevědomá mladá žena nakonec rodinu přesvěčila, že zvolila správně, a dokonce se jí podařilo alespoň doma porazit tabu, které je v její kultuře běžné – sex před svatbou. „Maminka se mě jednou zeptala, co si o tom myslím. Řekla jsem jí, že sex po svatbě je podle mě hloupost, protože se může stát, že si ti dva nebudou rozumět. A co potom? Je to důležité. Ona byla překvapená, ale usoudila, že mám pravdu, protože její kamarádka si vzala nějakého ředitele, na první pohled velmi konzervativního člověka, a až o svatební noci zjistila, že je sadomasochista,“ dodala Ha Thanh.

Zvládne i tři práce najednou, protože pomáhá rodině

Krásná Vietnamka zvládne i tři práce najednou, protože pomáhá rodině

Pomáhat rodině je u Vietnamců normální

Představitelka sestřičky Tien, jejíž jméno znamená v překladu anděl, vystudovala Střední oděvní průmyslovou školu v Praze a nyní dokončuje magisterské studium scénografie na Katedře alternativního a loutkového divadla na DAMU. Nedávno dostala české občanství a s ním i oficiální jméno Ha Thanh Nguyenová. A i když je v Ordinaci dobře placená, zvládne i tři práce najednou. Snaží se totiž pomáhat rodině, protože je její otec nemocný.

Kromě seriálu účinkuje krásná Vietnamka v divadle a přivydělává si také jako učitelka na oděvní průmyslovce, kterou chtěla původně sama studovat. „Vedu tam workshopy kostýmní výroby a učím studentky přemýšlet koncepčně, v souvislostech,“ prozradila. Tím ale její snaha nekončí, protože nechce, aby se ona nebo její rodina dostala znovu do chudoby. Ráda by si otevřela vlastní malý podnik v gastronomické oblasti. Podrobnosti prozatím prozradit nechce, na klasickou vietnamskou restauraci, na jaké jsme zvyklí, prý ale nepomýšlí.

Při návštěvě Vietnamu

Při návštěvě Vietnamu

Těžká cesta za lepším životem

Ha Thanh se narodila v březnu 1989 v Hanoji a její rodina přišla do Čech před dvaceti lety za vidinou lepšího života. Nejdřív matka, která ve Vietnamu vystudovala farmacii a vedla vlastní lékárnu, o rok později otec s malou Ha Thanh. Hereččina o deset let mladší sestra se už narodila tady. Rodiče začali jako většina ostatních Vietnamců podnikat a často se s dcerami stěhovali. Matka dodnes mluví jen vietnamsky, zato ona se podle svých slov musela vietnamštinu spíš zpětně doučovat.

Léta ve Vietnamu prožila v drsných podmínkách, jaké si evropské děti vůbec neumějí představit. Neznala hračky, postel ani splachovací záchod. „Vietnamské školy byly mnohem skromnější.„Sedávali jsme na zemi, spali na rohožích, takže když se jeden počural, byli jsme mokří všichni,“ prozradila a dodala: „Můj domov je tady. Mám tu hezkou práci, kamarádky i přítele… Jsem svým rodičům opravdu vděčná, že se rozhodli vycestovat.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace