Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Despotický „Drákula“, bývalý šéf TV Nova, je za katrem. Neuvěříte, jak se choval k českým zaměstnancům a kolik miliard uvízlo rumunskému mafiánovi za drápy

04.02.2015
Despotický „Drákula“, bývalý šéf TV Nova, je za katrem. Neuvěříte, jak se choval k českým zaměstnancům a kolik miliard uvízlo rumunskému mafiánovi za drápy

Autor: someseanul.ro

Popisek: Rumunský Drákula Adrian Sarbu málem přivedl televizi Nova na buben. Přesto odcházel se 'zlatým padákem' ve výši 107 milionů!

Ze zpronevěry, praní špinavých peněz a daňových úniků obvinila rumunská policie Adriana Sarbu, bývalého despotického vládce televize Nova. V pondělí večer byl zatčen a obvinění padlo rekordně rychle. Není divu, jenom na Nově se během jediného roku záhadně vypařilo pět miliard korun!

Nad neprůhledným podnikáním rumunského mediálního magnáta, který málem přivedl největší českou komerční televizi na buben, se pozastavil již loni měsíčník Strategie, který se marně snažil Adriana Sarbu kontaktovat. Téměř šedesátiletému podnikateli, který je údajně jednou z klíčových postav rumunské podnikatelské mafie, přestala tou dobou ‘kvést pšenka‘ i v rodném Rumunsku, a tak přesunul své aktivity i kapitál do italského lyžařského centra Pragelato. Otázkou je, co bude dál.

Jde o peníze, zpravodajství, nebo politické rošády?

Sarbu byl v pondělí vpodvečer zatčen rumunskou policií a zhruba tři hodiny vyslýchán na generální prokuratuře v Bukurešti prokurátorem, který následně oznámil zástupcům médií, že Sarbu způsobil škodu v astronomické výši až 26 milionů eur, což je v přepočtu více než 720 milionů korun. Podle rumunského serveru Ziare.com byl obviněn z praní špinavých peněz a daňových úniků. „Veškerá obvinění jsou směšná,“ komentoval na doraz médií vývoj událostí Sarbu, který má během dneška dál vypovídat na policii.

V současnosti je Sarbu generálním ředitelem největší soukromé rumunské zpravodajské agentury Mediafax, jejíž odnož působila od června 2008 i v České republice. O dva roky později ji koupila společnost CME, která si tak přidala do svého portfolia firmu, hospodařící se ztrátami desítky milionů. Vzhledem k finanční neúnosnosti se od počátku roku 2013 proměnila v pouhý zpravodajský web a počet jejích zaměstnanců se snížil na pouhých deset procent. V posledních měsících již čelilo podle agentury AP podobným obviněním jako nyní Sarbu několik zaměstnanců Mediafaxu a Sarbu se údajně ohání tvrzením, že je vyšetřován kvůli tomu, že jeho agentura nepodpořila premiéra Victora Pontu, který loni v listopadu kandidoval na prezidenta.

Jako slon v porcelánu

Adrian Sarbu byl od října 2007 provozním ředitelem a od roku 2009 až do konce léta 2013 šéfem mediální skupiny CME, která vlastní českou televizi Nova i slovenskou Markízu. Poté, co v srpnu 2013 na svou funkci rezignoval, odešel se ‘zlatým padákem‘ ve výši 107 milionů korun. Televizní skupina CME se pod jeho vedením propadla do obrovských ztrát a bez příchodu Time Warner jako hlavního akcionáře by zkrachovala.

Počínání Sarbu a předsedy správní rady Ronalda Laudera vedlo k zásadní devastaci akcionářské hodnoty provozovatele televizí ve střední a východní Evropě. Sarbu se proslavil především tím, že nikdy nebyly splněny výsledkové projekce, které prezentoval. Během jeho působení klesla hodnota akcií o více než 95 procent. Kumulovaná ztráta firmy v letech 2008 až první pololetí 2013 překročila 1,1 miliardy dolarů.

Podle výpočtů společnosti Admosphere, které zveřejnil již loni v březnu měsíčník Strategie, zmizelo z roku 2012 na rok 2013 ze skupiny Nova téměř pět miliard korun v podobě prodaného reklamního prostoru. Zatímco v roce 2012 představovala ceníková hodnota prodaného reklamního prostoru 11,4 miliardy korun, o rok později to bylo 6,4 miliardy. To vše při velmi slušné sledovanosti, na niž kupodivu neměla tragická Sarbuova rozhodnutí vliv.

Neomezený pán a vládce

V televizi Nova, v jejíž budově sídlil, si velmi rychle Sarbu vysloužil svých chováním přezdívku Drákula. Během rekonstrukce zastaralé budovy v areálu Barrandovských ateliérů, kterou televize Nova ´zdědila‘ po Krátkém filmu, si nechal na účet firmy vybudovat v novém čtvrtém poschodí vlastní ‘palác‘, který byl podobně jako sídlo velkého imperátora střežen. Do luxusně zařízených kanceláří mělo přístup pouze pár ‘vyvolených‘, jimž umožňoval vstup dveřmi moderního skleněného výtahu speciálně naprogramovaný čip.

Ke své ‘práci‘ toho Drákula moc nepotřeboval, stačila mu obrovská televizní obrazovka, sedací souprava potažená bílou kůží a vysoký bělostný koberec. Při pohledu na něj uklízečky omdlévaly zoufalstvím. Na bílou byl Drákula vůbec vysazen, měl ji rád všude na sobě i kolem sebe. Kdo to všechno bude prát a čistit v ušmudlané metropoli, plné mastné černé špíny? Na to měl přece lidi!

Čehopak se asi bál?

Kromě porad nejvyššího vedení neměli zaměstnanci Novy šanci ‘velkého šéfa‘ ani spatřit, pokud na něj náhodou nenarazili během jeho rychlých běhů mezi autem a výtahem. Pozdravit přitom ale neuměl. Jídlo, naservírované na mísách, mu dovážel z jedné pražské luxusní restaurace osobní šofér, jenž ho také vozil do práce a zpátky domů. Měl to totiž ‘daleko‘ – k vrátnici ateliérů, a pak pár desítek metrů doprava, kde obýval luxusní apartmá přímo za plotem areálu, tedy vzdušnou čarou jen pár metrů od Novy, která za jeho pohodlí platila nájemné několik desítek tisíc měsíčně ze svého rozpočtu.

Do jeho ‘paláce‘ se dalo nahlédnout jen zvenčí, tedy z helikoptéry nebo pomocí objektivu. I proti tomu však byl chráněn kamerovým systémem. „Dělal jsem nové fotky jedné z moderátorek na horní terase. Sotva jsem ale pootočil objektiv směrem k jeho terase, vzápětí na mě vyběhla ochranka,“ líčil kdysi jeden ze zaměstnanců Novy.

Populární školení rumunských ‘odborníků‘

Ihned po svém nástupu dal Sarbu všem na Nově jasně najevo, že jen on nejlépe ví, jak se má televize dělat, a ani nejlogičtější argumenty není ochoten akceptovat. Pokud se toho snad někdo odvážil, sklidil jen vulgární nadávky a řev. Nejlepší televizní machry na světě mělo podle něj Rumunsko, a tak zavedl velmi ‘oblíbenou‘ praxi školení v Bukurešti. „Mimo jiné nám tam sdělili, že o všech programových novinkách musí informovat všechna velká tištěná média. Prostě jim to musíme nařídit. To si může dovolit Sarbu v Rumunsku, tam mu ty noviny patří,“ líčila jedna z vedoucích pracovnic své zážitky z několikadenní cesty, kterou zhodnotila jako naprostou ztrátu času.

Kvůli neúměrnému šetření při nákupu zahraničních programů, které bylo jedním z jeho zásadních opatření, začala Nova zápasit i se sledovaností. Pravou třešničkou na tomto dortu byl jeho nákup ‘kvalitních‘ pořadů, mezi nimiž jednoznačně zvítězil seriál Tisíc a jedna noc. Představen byl médiím a veřejnosti jako velice kvalitní, ba přímo úžasný – jak by také ne, když za jeho tvorbou stála dcera Adriana Sarbu, která na něm potřebovala něco vydělat! A tak to bylo na Nově za vlády velkého Drákuly se vším…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace