Nedobrá zpráva o nemocném Jiřím Bartoškovi: Už se nevrátí a místo něj nasadili…
04.02.2015
Foto: Krajské listy
Popisek: Léčba vážně nemocného Jiřího Bartošky se komplikuje, a tak za něj musela Česká televize najít do nového seriálu náhradu
Pouhých sedm natáčecích dnů měl za sebou vážně nemocný herec Jiří Bartoška, když musel nastoupit na chemoterapii. Česká televize původně rozhodla, že na něj počká, teď ale za něj našla náhradu. Místo něj naskočí do rozjetého vlaku Alois Švehlík.
V novém seriálu Já, Mattoni, který natáčí Česká televize od podzimu, měl původně ztvárnit hlavní postavu miláček žen a ředitel karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška, který bojuje s těžkou nemocí. Herec byl přesvědčen, že navzdory nutné léčbě všechno určitě zvládne, a nikdo se mu neodvážil říci opak. Teď je však všechno jinak. Zprávu, že se Bartoška do rozjetého projektu již nevrátí, zveřejnil jako první server Blesk.cz.
Při výběru produkce nehledala dlouho
Po pouhých sedmi natáčecích dnech musel Jiří Bartoška nastoupit na chemoterapii, která by mu měla pomoci vyhrát nad zákeřnou rakovinou lymfatických uzlin v mezihrudí. Do rukou lékařů se svěřil s obrovským odhodláním, a tak štáb rozhodl, že zatím bude natáčet exteriéry a scény, v nichž jeho postava, zakladatel slavné karlovarské firmy Mattoni, neobjevuje. Herec byl přesvědčen, že se dostane znovu do kondice, aby dalších 30 natáčecích dnů do června bez problémů zvládl. Ukázalo se však, že léčba bude mnohem náročnější, a roztočený televizní projekt nemůže tak dlouho čekat.
Čtěte také:
Shodou náhod mladší seriálovou verzi hlavního hrdiny hraje David Švehlík, a tak produkce nemusela náhradu za Bartošku hledat dlouho. Roli Mattoniho staršího převezme Davidův otec, zkušený herecký matador Alois Švehlík, který navíc bohužel již také dobře ví, jaké to je bojovat s nemocí-zabijákem. Jemu se ale nad rakovinou hrtanu již podařilo zvítězit.
Chemoterapie je horší, než čekal
Chemoterapie připravila oblíbeného herce a lamače ženských srdcí sice o vlasy, tenhle problém je ale podružný a filmaři by ho snadno vyřešili parukou. Horší je fakt, že nezabrala tak, jak lékaři očekávali, takže se pacient musí podrobit další sérii. Fyzicky vyčerpávající terapie tudíž Bartoškovi nedovolí vrátit se na plac včas.
Chemoterapie je léčba zhoubného onemocnění pomocí takzvaných cytostatik. Jejich nevýhodou je, že nedokážou rozlišovat nádorové buňky od zdravých a poškozují všechny. Důsledkem jsou nežádoucí účinky. Nejčastěji jsou zasaženy krvinky, tvořící se v kostní dřeni, buňky ve sliznicích zažívacího traktu, v reprodukčních orgánech a vlasových váčcích. Někdy mohou poškozovat i buňky srdce, ledvin, močového měchýře, plic a nervového systému. Nejčastějšími nežádoucími důsledky chemoterapie jsou nevolnost a zvracení, vypadávání vlasů a únava, nezanedbatelní jsou ale i psychické problémy.
Jedna z nejváženějších osobností české kinematografie trpí stejným onemocněním, které před více než čtyřiceti lety připravilo o život nezapomenutelnou osobnost dovadla Semafor, textaře a herce Jiřího Grossmanna. Bylo mu pouhých třicet let. Na rozdíl od něj má Bartoška díky pokroku v medicíně mnohonásobně větší šanci nad nemocí zvítězit. Upřímně v to doufají i jeho kolegové, kteří se podílejí na přípravě dalšího ročníku světoznámého mezinárodního filmového festivalu. Letošní jubilejní 50. ročník se uskuteční ve dnech 3. až 11. července 2015 a Jiří Bartoška je přesvědčen, že v Karlových Varech určitě chybět nebude.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská