Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nedobrá zpráva o nemocném Jiřím Bartoškovi: Už se nevrátí a místo něj nasadili…

04.02.2015
Nedobrá zpráva o nemocném Jiřím Bartoškovi: Už se nevrátí a místo něj nasadili…

Foto: Krajské listy

Popisek: Léčba vážně nemocného Jiřího Bartošky se komplikuje, a tak za něj musela Česká televize najít do nového seriálu náhradu

Pouhých sedm natáčecích dnů měl za sebou vážně nemocný herec Jiří Bartoška, když musel nastoupit na chemoterapii. Česká televize původně rozhodla, že na něj počká, teď ale za něj našla náhradu. Místo něj naskočí do rozjetého vlaku Alois Švehlík.

V novém seriálu Já, Mattoni, který natáčí Česká televize od podzimu, měl původně ztvárnit hlavní postavu miláček žen a ředitel karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška, který bojuje s těžkou nemocí. Herec byl přesvědčen, že navzdory nutné léčbě všechno určitě zvládne, a nikdo se mu neodvážil říci opak. Teď je však všechno jinak. Zprávu, že se Bartoška do rozjetého projektu již nevrátí, zveřejnil jako první server Blesk.cz.

Při výběru produkce nehledala dlouho

Po pouhých sedmi natáčecích dnech musel Jiří Bartoška nastoupit na chemoterapii, která by mu měla pomoci vyhrát nad zákeřnou rakovinou lymfatických uzlin v mezihrudí. Do rukou lékařů se svěřil s obrovským odhodláním, a tak štáb rozhodl, že zatím bude natáčet exteriéry a scény, v nichž jeho postava, zakladatel slavné karlovarské firmy Mattoni, neobjevuje. Herec byl přesvědčen, že se dostane znovu do kondice, aby dalších 30 natáčecích dnů do června bez problémů zvládl. Ukázalo se však, že léčba bude mnohem náročnější, a roztočený televizní projekt nemůže tak dlouho čekat.

Čtěte také:

Vážně nemocný Bartoška se zachoval jako prezident. Nechal vydat zprávu o svém zdravotním stavu. Ale jeho spolupracovníci ho tutlali

Shodou náhod mladší seriálovou verzi hlavního hrdiny hraje David Švehlík, a tak produkce nemusela náhradu za Bartošku hledat dlouho. Roli Mattoniho staršího převezme Davidův otec, zkušený herecký matador Alois Švehlík, který navíc bohužel již také dobře ví, jaké to je bojovat s nemocí-zabijákem. Jemu se ale nad rakovinou hrtanu již podařilo zvítězit.

Chemoterapie je horší, než čekal

Chemoterapie připravila oblíbeného herce a lamače ženských srdcí sice o vlasy, tenhle problém je ale podružný a filmaři by ho snadno vyřešili parukou. Horší je fakt, že nezabrala tak, jak lékaři očekávali, takže se pacient musí podrobit další sérii. Fyzicky vyčerpávající terapie tudíž Bartoškovi nedovolí vrátit se na plac včas.

Chemoterapie je léčba zhoubného onemocnění pomocí takzvaných cytostatik. Jejich nevýhodou je, že nedokážou rozlišovat nádorové buňky od zdravých a poškozují všechny. Důsledkem jsou nežádoucí účinky. Nejčastěji jsou zasaženy krvinky, tvořící se v kostní dřeni, buňky ve sliznicích zažívacího traktu, v reprodukčních orgánech a vlasových váčcích. Někdy mohou poškozovat i buňky srdce, ledvin, močového měchýře, plic a nervového systému. Nejčastějšími nežádoucími důsledky chemoterapie jsou nevolnost a zvracení, vypadávání vlasů a únava, nezanedbatelní jsou ale i psychické problémy.

Jedna z nejváženějších osobností české kinematografie trpí stejným onemocněním, které před více než čtyřiceti lety připravilo o život nezapomenutelnou osobnost dovadla Semafor, textaře a herce Jiřího Grossmanna. Bylo mu pouhých třicet let. Na rozdíl od něj má Bartoška díky pokroku v medicíně mnohonásobně větší šanci nad nemocí zvítězit. Upřímně v to doufají i jeho kolegové, kteří se podílejí na přípravě dalšího ročníku světoznámého mezinárodního filmového festivalu. Letošní jubilejní 50. ročník se uskuteční ve dnech 3. až 11. července 2015 a Jiří Bartoška je přesvědčen, že v Karlových Varech určitě chybět nebude.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská