Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všimli jste si reklamy? Děti u nás hladoví a nemají na obědy! Manželka slavného režiséra prý zná řešení

11.01.2015
Všimli jste si reklamy? Děti u nás hladoví a nemají na obědy! Manželka slavného režiséra prý zná řešení

Autor: repro TV Prima

Popisek: Někde jsem četla, že u nás žije pod hranicí chudoby více než 136 000 dětí mladších sedmnácti let. To je opravdu alarmující, říká Olga Menzelová, jež se angažuje v Nadačním fondu Prahy 5, který si klade za cíl zajistit obědy pro děti, jejichž rodinám na ně nezbývají peníze

ROZHOVOR Když člověk vidí, kolik se v Česku vybere potravin v různých sbírkách, je jasné, jak moc jsou u nás nůžky mezi chudými a bohatými rozevřené. Podle objemu vybraných potravin vidíme, kolika lidem u nás hrozí hladovění. I proto se Olga Menzelová začala angažovat, aby alespoň děti v základních a mateřských školách v Praze 5 měly na obědy. Pomocí nadačního fondu a společnosti Tesco budou dětem z chudých rodin obědy placeny.

Společností, které v poslední době pomáhají dětem a rodinám, ze kterých pocházejí, platit školní obědy, je víc. Co vás osobně přivedlo k tomu, abyste se začala v takových iniciativách také angažovat?

I já osobně znám případy většinou neúplných rodin a samoživitelek, někdy i s více dětmi, ve kterých prostě na zaplacení obědů nezbývají peníze. I když si někdo řekne, že jde u jednoho obědu o částku zhruba 18 korun…

Ne každý však takovému stavu stále chce uvěřit. A říká si: Ti lidé mají jiné priority, peníze dávají jinam než na děti, nebo neumějí hospodařit. Kdy vám osobně došlo, že je skutečně možné, že i u nás v České republice mají někteří lidé hlad?

Ono se stačí podívat, když se vyhlašují nějaké potravinové sbírky, na to, kolik jídla se při nich vybere a následně rozdá. To přece samo o sobě vypovídá o tom, kolik u nás žije potřebných lidí, kteří by zřejmě bez toho, aniž by jim byla organizovaná nějaká pomoc, hladověli. Navíc – i statistická čísla ukazují procentuální poměr chudých lidí v naší populaci někde kolem 8,6 procenta. To je hodně, když si vezmeme, že v ČR žije přes 10 milionů obyvatel – holým přepočtem by to odpovídalo více než osmi stům tisícům chudých lidí. Ti potřebují pomoc. Navíc jsem někde četla, že u nás žije pod hranicí chudoby tím pádem přes 136 000 dětí mladších sedmnácti let. To je opravdu alarmující.

Takže jste se rozhodla spolu s nadačním fondem pomáhat… V tomto případě dětem žijícím v páté pražské městské části. Máte představu, kolik jich asi tak je, které pomoc budou potřebovat?

Konkrétní číslo vám neřeknu. Ovšem domníváme se, že půjde i v Praze 5 zhruba až o deset procent dětí. Poměr chudoby se asi nebude nijak zvlášť odlišovat od toho, co uvádějí statistické údaje. V každém případě spolupracujeme se sociálním odborem páté městské části a s řediteli mateřských a základních škol, kteří nám dávají tipy na děti, které pomoc v podobě zaplaceného jídla potřebují.

Znamená to, že někdo prověřuje, zda se jedná skutečně o oprávněné žadatele a ne někoho, kdo jen využije případné situace, aniž by to nezbytně potřeboval nebo mohl zvládnout vlastními silami? Přece jen není tajemstvím, že se vždy najdou lidé, kteří se pokoušejí lidově řečeno ‚přiživit‘…

Ano. Náš nadační fond by na to prostředky a možnosti neměl. Ovšem předpokládáme, že ředitelé škol situaci v rodinách svých žáků mohou znát, stejně jako považuji za důvěryhodné, pokud nám specifikují potřebné dítě na sociálním odboru.

Neplánujete třeba nějakou užší provázanost i s dalšími organizacemi, které se rozhodly tento problém řešit? Například s Women for Women, nebo brněnským Světýlkem?

Pokud vím, tak tyto společnosti pomáhají dětem celorepublikově, my se lišíme v tom, že jsme zaměřeni pouze na Prahu 5. Spolupráci bychom se asi přesto nebránili, poněvadž důležitý je cíl – a ten máme společný.

Nebojíte se tedy, že dochází k jakési konkurenci, která může myšlence spíš škodit, než prospívat?

Ne, to je nesmysl.

Neuvažujete třeba v této souvislosti například i o tom, že byste svoji pomoc postupně rozšířili? Sociální pracovníci z terénu totiž poukazují na to, že dětem mnohdy chybí nejen jídlo, ale i prostředky na jízdné do školy nebo na pomůcky či jakoukoli další činnost – na výlety nebo návštěvu divadla s třídou a podobně…

V tuto chvíli zatím ne. S obědy jsme začali v listopadu, uvidíme, jak se tomu bude dařit. Samozřejmě pokud se povede, abychom měli dostatek prostředků, určitě se nebudeme bránit rozšiřování pomoci. Už jen proto, že je jasné, že takovéto děti si můžou nést následky toho, že jsou v důsledku bídy vytržené z kolektivu, třeba i celý život. Vzhledem k tomu, že o přidělení i případné délce pomoci je v našem případě vždy rozhodováno individuálně, byla bych ráda, pokud by se mohla uplatňovat i v těchto oblastech. Ale nechci v tuto chvíli nijak předjímat.

Díky projektu budou děti obědvat? Jak na to?

Pravidelný oběd ve školní jídelně by tak měly získat desítky dětí právě díky projektu Nadačního fondu Prahy 5 nazvanému Pragae Quinta Regione, který se spojil i se společností Tesco. Rodiče, kteří nemají finanční prostředky, aby zaplatili svým ratolestem pravidelné obědy, mohou proto už v těchto dnech žádat o potřebné peníze. (Musí jít o rodiče dětí do patnácti let, které mají v Praze 5 své trvalé bydliště a navštěvují tam školu nebo školku). Nadační fond přijímá žádosti o peníze od rodičů dítěte nebo jeho zákonného zástupce. Tyto žádosti mohou být psané volnou formou, doručené by měly být na adresu nadačního fondu.

Kdo je Olga Menzelová

Olga Menzelová předsedá nadaci Pragae Quinta Regione. Manželka režiséra Jiřího Menzela byla v minulosti novinářkou (Olga Menzelová-Kelymanová), nyní pracuje jako fundraiser, tedy ten, kdo získává finanční prostředky na obecně prospěšnou činnost. Podílela se mimo jiné například na expozici Wintonovy vlaky na počest Sira Nicholase Wintona, britského makléře, který v roce 1939 zachránil více než šest československých dětí před koncentračními tábory. Vystudovala sportovní gymnázium, Vyšší odbornou školu publicistiky v Praze a nedávno i katedru produkce na DAMU.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace