Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stav baviče Petra Novotného je velmi vážný, některé přátele prý ani nepoznává. Co se stalo? Tajnosti slavných

06.01.2015
Stav baviče Petra Novotného je velmi vážný, některé přátele prý ani nepoznává. Co se stalo? Tajnosti slavných

Autor: archiv TV Nova

Popisek: Moderátor a bavič Petr Novotný v době své největší televizní slávy. Nyní se postupně potýká s následky mozkové příhody a závažnost svého stavu si podle okolí naštěstí neuvědomuje.

Čtrnáct měsíců po prodělané mrtvici je zdravotní stav moderátora a baviče Petra Novotného stále velmi vážný. Marně hledá v paměti některá slova a dokonce ani některé známé vůbec nepoznává. Naštěstí si prý situaci vůbec neuvědomuje.

Zatímco ho dřív bývalo všude plno a byl přední hvězdou televizní zábavy, dnes ho na veřejnosti sotva zahlédneme. Před čtrnácti měsíci totiž známý bavič Petr Novotný prodělal mozkovou mrtvici s vážnými následky. Musel se smířit s ochrnutím levé poloviny obličeje a levé ruky. Ještě horší je ale fakt, že nedokáže pořádně mluvit, což je pro jeho profesi tragédie. „On si nevzpomíná na některá slova, nepoznává některé lidi a já tím hrozně trpím,“ řekl serveru Ahaonline.cz jeho přítel František Ringo Čech.

Zákeřný útok nemoci

V říjnu 2013 prodělal Petr Novotný před odletem do USA cévní mozkovou příhodu po ucpání cévy a zúžení krčnice. „To bylo hrozně zvláštní. Odjel jsem na letiště, ale tam jsem chodil, pozoroval cvrkot a vůbec se nechystal k odletu. Všichni se odbavili, jen já se pořád procházel a vyprávěl historky. Ostatní se pro mě vrátili, ale já se choval divně. Proto si mysleli, že jsem opilý. Jenže o mně je známo, že vůbec nepiju. Vůbec nic mi nebylo! Jenom jsem mluvil z cesty, prý úplné nesmysly, a neuvědomoval si to. Přátelům to přišlo divné, a tak mi zavolali záchranku,“ vylíčil svůj stav před rokem deníku Blesk.

Ve střešovické nemocnici podstoupil okamžitě operaci, která mu zachránila život, při akutním ataku na mozek bylo ale bohužel postiženo centrum řeči, takže – zjednodušeně řečeno – moderátor sice přesně ví, co by chtěl říci, nedokáže však nalézt ta správná slova a vyslovit je. Marně bloudí v zákoutích své paměti, do nichž se nemůže probojovat. I takový stav lze podle odborníků výrazně zlepšit, je to však běh na hodně dlouhou trať. I přes intenzivní a dlouhou rehabilitaci se však pacient stěží někdy vrátí k dřívější hbitosti a pohotovosti ve vyjadřování, kterou se Petr Novotný proslavil.

Na rozdíl od okolí neztrácí optimismus

Přestože se denně potýká s obtížemi, neztrácí Petr Novotný chuť do života. Je rozhodnut vše překonat a vrátit se naplno do práce. „To, co říkám pořád, říkat umím. Opakuju to pořád dokola, takže mi to jde. Ovšem říct něco nového, to prostě nezvládnu,“ prozradil nedávno v rozhovoru pro Sedmičku a dodal: „Nezlobte se, ono to vypadá, že si z vás dělám blázny, jenže já některá slova prostě nedokážu říct. Mám je před sebou, vidím je napsaná, ale nepřečtu je. To je strašný.“

Petr Novotný se pomalu vrací zpátky do života

Petr Novotný se pomalu vrací zpátky do života

Přesto je moderátor rozhodnut vrátit se co nejdřív k práci, protože prý řadu věcí již několikrát odložil a není možné činit tak donekonečna. Jeho nejbližší ale tak optimističtí jako on zdaleka nejsou. Novotného totiž trápí ještě další problém, který si naštěstí sám vůbec neuvědomuje. Jeho paměť byla tak vážně narušena, že například některé známé vůbec nepoznává. Proto se také třeba František Ringo Čech stále nemůže odhodlat k tomu, aby ho navštívil, vidět kamaráda v takové stavu prý nemá sílu. „Pozitivní na tom je, že Petr to neví!“ říká známý herec a hudebník.

Svou paní Columbovou vždy tajil

Známý bavič, moderátor, publicista a pětinásobný držitel titulu Bavič roku v anketě TýTý začínal jako konferenciér u kapely Greenhorns, později léta působil jako spíkr skupiny Fešáci. Postupně se stal vyhledávaným estrádním bavičem, jehož styl se vyznačuje přímočarým humorem a přeháněnou mimikou. V 90. letech se stal jednou z předních hvězd televize Nova, jeho Novoty a později lehce modifikované Dobroty byly vysílány několik let.

V jeho estrádách, plných písniček, scének, vtipů, humoru a Novotného převleků, vystupovaly ty největší české hvězdy. Častým tématem jeho vyprávění byla snaha zhubnout nebo jeho rodina. S manželkou Mirkou má syna Pavla a dvě dcery, dalšího syna adoptovali. S oblibou o ní vyprávěl, ale nikdy ji na veřejnosti neukázal, takže se stala skoro přízrakem stejně jako manželka slavného detektiva Columba.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace