Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zdravotní stav Stanislava Grosse se dramaticky zhoršuje. Čtěte, jak jeho zákeřná nemoc postoupila

05.01.2015
Zdravotní stav Stanislava Grosse se dramaticky zhoršuje. Čtěte, jak jeho zákeřná nemoc postoupila

Foto: ČT

Popisek: Zdravotní stav expremiéra Stanislava Grosse, který trpí dtjnou chorobou jako světoznámý vědec Stephen Hawking, se rychle zhoršuje

Vážné onemocnění Stanislava Grosse postoupilo podle posledních informací do dalšího stadia. Bývalý premiér trpí stejnou nemocí jako Stephen Hawking, na rozdíl od světoznámého geniálního matematika a fyzika ho zřejmě zázračný zvrat ve vývoji choroby bohužel nečeká.

Expremiér Stanislav Gross bojuje se zhoubnou amyotrofickou laterální sklerózou, známou též jako Lou Gehrigova choroba či nemoc motoneuronu. Je zákeřná především tím, že postižený organismus postupně zcela ochromí a pacientovi zpravidla zbývá od prvotního napadení organismu zhruba pět let života. Prognóza je to tím strašlivější, že je Grossovi teprve pětačtyřicet let a má dvě dcery, kterým zbývají do dospělosti a samostatnosti ještě roky.

Zdravotní stav Stanislava Grosse se zhoršuje, sám už neudělá ani krok

Zdravotní stav Stanislava Grosse se zhoršuje, sám už neudělá ani krok

Přecenil své síly?

Naposledy se Stanislav Gross objevil na veřejnosti před pár dny v pražském Divadle Hybernia. Rozhodně si nechtěl nechat ujít představení Antoinetta - královna Francie, v němž účinkují obě jeho dcery – sedmnáctiletá Denisa a dvanáctiletá Natálka. Do hlediště ho však přinesli na židli a v jednu chvíli ho museli ze sálu vynést a vrátil se až po pětačtyřiceti minutách. Jeho onemocnění zřejmě postoupilo do dalšího stadia, takže již nemůže chodit.

Po události v divadle bulvární média spekulovala, že se pacientovi během představení vážně přitížilo a musel být poté převezen o nemocnice. Tyto zprávy však jeho manželka vzápětí dementovala. „Standa v nemocnici nebyl. Svátky jsme měli společné doma,“ upřesnila Blesku v sms zprávě Šárka Grossová.

Luxus, kterého si moc neužije

Útrapami sužovaný bývalý politik již téměř neopouští svůj luxusní dům v pražském Slivenci, kde o něj pečují oddaná manželka a řidič. Bohužel ho ale už nemůže naplno využívat, jak si plánoval. Údajně se mu již i špatně dýchá a lidé, kteří se do něj dříve s oblibou trefovali, ho nyní litují. Jeho žena serveru iDnes.cz přiznala, že Gross má problémy s páteří a společně drží bezlepkovou dietu. „Je to moje soukromá záležitost,“ poznamenal expremiér k dotazům na své zdraví.

Současná cena sídla se dvěma garážemi, pracovní halou, krytým bazénem a tělocvičnou je podle odborníka na reality Miroslava Dudy, kterého oslovila televize Nova, odhadována na 40 milionů korun. Dům Gross koupil před šesti lety za 10 milionů, poté co zázračně rychle zbohatl, a tehdy to pro něj byly jen ‘drobné‘, protože v té době už byl multimilionářem. Ani nejtučnější konto na světě ho však nemůže zachránit před zákeřnou nemocí, která si ho vzala na mušku.

Dům Stanislava Grosse v pražském Slivenci

Dům Stanislava Grosse v pražském Slivenci

Zdraví se koupit nedá

Více než 100 milionů korun Stanislav Gross vydělal na akciích energetické firmy Moravia Energo, jejichž hodnota enormně vzrostla těsně předtím, než je zase prodal. „Zaprvé může být kupující investičním naprostým géniem, nebo za druhé má štěstí srovnatelné třeba s výhrou ve Sportce,“ zhodnotila pro média tak veleúspěšnou obchodní transakci ekonomka Markéta Šichtařová. Mnohem pravděpodobnější variantou podle ní ale je, že se Gross jako vrcholný politik dostal k informacím, k nimž se obyčejný smrtelník dostat nemůže.

Kdysi velmi mocný muž je nyní velmi nemocný. Každé ráno přijíždí před dům jeho řidič, který se o něj stará. Modrá Škoda Octavia s plnou výbavou ho nejčastěji vozí ke specialistům, kteří se ze všech sil pokoušejí s jeho onemocněním bojovat a alespoň přibrzdit jeho postup. O dcery se stará Šárka Grossová nebo další řidič, který je každé ráno vyzvedne u domu a odveze do školy. Rodina si naštěstí může dovolit i hospodyni, která zajišťuje chod domácnosti a zřejmě i nezbytnou péči o pacienta, poté co Šárka Grossová vyrazí do centra Prahy. Zpravidla mezi 15. a 16. hodinou se paní domu vrací a hospodyně odjíždí.

Čtěte také:

Příšerné utrpení: Grossovy obtíže se prý stupňují, léčba neexistuje. Postupné ochrnutí, bezmocnost, nakonec udušení… Tak skončí expremiér?

Zpytoval svědomí a omlouval se

Jistě si vzpomínáte na Grossův slavný volební plakát „Myslím to upřímně“, který sehrál hlavní roli i v šestém dílu cyklu České televize Expremiéři. Bývalý ministr vnitra a premiér v něm zpytoval své svědomí a omlouval se všem, kteří mu věřili. A také otevřeně přiznal, že bez působení v politice by stěží udělal obchody, díky nimž rychle zbohatl. Studenti, kteří cyklus připravují, nechali jeho slavný plakát vylepit v pražských Holešovicích. Gross stál před ním a lidé na něj na kameru reagovali. Až na výjimky velmi negativně.

Stanislav Gross zavzpomínal, jak se ocitl v politice a jak vyrůstal na Jaroslavu Foglarovi a jeho Rychlých šípech. Na dotaz, zda dodržoval také Foglarovy zásady, odpověděl: „Já určitě nemohu říci, že jsem člověk, který vždy dělal jen dobré věci, u kterých bych s čistým svědomím mohl říci, že to byly čisté věci. To prostě není pravda.“ Po dotazu, jak zneužil své postavení, mluvil především o kontaktech a informacích, k nimž se dostal a použil je i po odchodu z politiky. Trval však na tom, že jeho pohádkové zbohatnutí bylo právně v pořádku, nebo alespoň ‘minimálně etické‘.

Volební plakát, kterým si u voličů moc nepolepšil

Volební plakát, kterým si u voličů moc nepolepšil

Když lékaři nepomáhají, vsadil na Boha

V dokumentu o sobě mluvil jako o věřícím člověku, čímž i vysloužil i otázku, zda jeho obchod, kterým získal desítky milionů, by prošel i před Bohem. „Před Bohem v tomto směru obstojím,“ řekl a naznačil, že by se našly jiné věci, kde by to tak být úplně nemuselo. Ve vrcholné politice podle něj vždy nastanou situace, kdy „člověk musí přistoupit na hry, které nejsou úplně čisté, úplně otevřené“. Na závěr se pak všem, kteří mu věřili, omluvil.

Stanislav Gross začínal jako elektromechanik v Lokomotivním depu Praha-Vršovice, pak se však stal ‘korunním princem‘ sociální demokracie a udělal závratnou kariéru, která vyvrcholila premiérským postem. Politický vaz mu zlomilo, když nedokázal vysvětlit, kde vzal několik milionů na svůj byt na Barrandově. Po odchodu z politiky pak najednou zázračně zbohatl. Poté co těžce onemocněl, přijal Krista a kajícně se omluvil s tím, že ne vždy se choval dobře.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace