Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ať jsme volili jakoukoliv stranu, volili jsme většinou „starého“ politika a jeho ještě starší a hladovější kamarády, říká zkušený bývalý místostarosta

11.12.2014
Ať jsme volili jakoukoliv stranu, volili jsme většinou „starého“ politika a jeho ještě starší a hladovější kamarády, říká zkušený  bývalý místostarosta

Autor: Archiv

Popisek: JUDr. Petr Lachnit, bývalý místostarosta Prahy 5

KOMENTÁŘ Politické strany, kam s nimi? Ptá se naléhavě JUDr. Petr Lachnit, který byl donedávna prvním místostarostou na Praze 5, nyní se spolu s hnutím ANO, kam přestoupil, přesunul do opozice. A dále píše: Stává se stále častěji, že politické strany vedou ostrý boj jen o výkon politiky. Ne o smysl politiky. Ostatně srovnáme-li volební programy, nutně dojdeme k závěru, že všichni chtějí totéž a liší se maximálně v nástrojích, které by při dosažení cílů preferovali.

Politické strany nejsou jiné, než lid této země. Z něho vycházejí, lidé této země jsou jejich členy. Dá se tedy bez nadsázky říci, že lidé i jejich strany čím dál více postrádají ideje. Ideový základ.

Není to přežitý výraz. Jenom současná ideologie, nenápadně, velmi skrytě prezentovaná především médii, od jakýchkoli idejí postupně abstrahuje. Je to proto, že novináři sami mají nedostatek idejí nebo se jenom chtějí podle svého zvyku přizpůsobit lidovému vkusu?

I uvnitř jednotlivých stran pozorujeme totéž. Směry, frakce nebo platformy se neliší idejemi. Liší se vztahem k rozdělování funkcí. Možností uplatnění svých partikulárních zájmů. Usilují o podporu ne pro věc samou, ale pro prohlasování nebo přehlasování protivného tábora, aby pak dělaly stejnou politiku, ale s jinými lidmi.

Spousta protřelých, zkorumpovaných a nezdravě vytrvalých „mnohoobročníků“ různých politických stran

Na tyto problémy jasně ukázaly podzimní komunální volby. Zvláštní situaci, kdy v řadě případů mýlící se, neumělí a propadlí politici založili nové strany v naději vklínit se do nefunkčních, ale koryta poskytujících koalic. V mnoha případech se stalo, že ať jsme volili jakoukoliv stranu, malou či velkou, volili jsme povětšinou „starého“ politika a jeho ještě starší a hladovější kamarádský doprovod, kteří vzápětí vytvořil koalici ze starých a lety osvědčených spolubojovníků. Ve volební nabídce byla značná část protřelých, zkorumpovaných a nezdravě vytrvalých „mnohoobročníků“ různých politických stran, která v řadě případů vytvořila pevnou hráz mezi námi občany a naší budoucností. Mnozí z nás se pak bohužel uchylovali k berličkám volby „menšího zla“ V Čechách vůbec rádi již historicky volíme menší zlo a nakonec končíme se zlem velkým. Nesmíme zapomenout, že zlo menší se prostým aktem volby stává zlem velkým. I když politici sehrávají před volbami svoji mediální estrádu o „politickém soutěžení“, potřebují se k tomu navzájem, pomáhají si a podílí se na dnes již pravidelně na opětovném obsazování korýtek. Opotřebovaní politici neumí odejít, nedělají místo schopnějším a nemohou doručit to, čeho je kriticky třeba: důvěru, pravdu a morální spolehlivost.

Základem státu, aspoň se to vždycky říkalo, je rodina. Stále tvrdíme, že základem rodiny má být vztah těch dvou rozhodujících lidí. Tedy idea. Nebo ideje. Společná přání. Společný životní program. Samozřejmě jsou i rodiny, které vznikaly a dále vznikají na jiných základech -  majetková fúze, zájmy rodičů, společenské postavení, kariéra. Ale sami cítíme, že taková rodina není v pořádku, není to přesně to pravé, jak si krásnou a šťastnou rodinu představujeme.

Ve skutečné autentické samosprávné demokracii přece jde i o právo nevolit

Proč by pro politické strany měla platit jiná pravidla nebo jiné principy? Není to proto, že straničtí politici chápou politiku jako zaměstnání? Tedy nikoli jako součást životních zájmů ale jako nutný způsob obživy?

Politika ale nesmí být jenom zaměstnáním. Jedním mnoha ze způsobů obživy nebo uživení se. Pak bychom totiž nutně opustili nejen ideje, ale i ideály. A co se týče zaměstnání, tam bohužel často míváme pocit, že kvůli výplatě je třeba ledacos překousnout. A hlavně tajit před vedením, před svým šéfem jakýkoli svůj názor, abychom se ho nedotkli.

Ve skutečné autentické samosprávné demokracii přece nejde jen o právo volit, ale zejména o právo nevolit, nebo volit proti tomu s čím nesouhlasíme. Volit kandidáty předhozené politickými stranami, představuje rezignaci na demokracii a zvýšení závislosti na mezičláncích mezi voličem a voleným. Vždy bychom se měli snažit volit nezávislé osobnosti namísto osvědčených šedých a zcela průměrných partajníků, obzvláště v komunálních volbách.

Stále větší procento voličů se odklání od politických stran, hledají alternativy

Nelze se potom divit, že stále větší procento voličů se odklání od politických stran. Hledají alternativy. Oni totiž nechtějí stát stranou politiky. Nejsou apolitičtí. Záleží jim na jejich „polis“ – zemi, městě, obci. Proto hledají alternativy. Když jim je nedáme, vytvoří si je sami. Zkušeností, názorů a nespokojenosti na to mají dost.   

Jsou to právě oni, kterým záleží na společnosti, ve které žijí, na společnosti ve které vyrůstají jejich děti a ve které žijí jejich rodiče. Není pravda, že se politika nedotýká těch, kteří se o ni nezajímají. Špatné politické rozhodnutí, které poškozuje společnost, tedy i toho, kdo se o politiku nestará a nezajímá, se přece dotýká všech lidí. Nejsou jenom nespokojení, chtějí do věcí aktivně zasahovat. Vědí, že jenom nespokojenost nemůže být programem. Mají své názory, mají své postoje, ale většinou nemají prostor, kde jej mohou dát najevo.

Není pravda, že taková politika musí být horší. Když se oprostí od praktik, které nám všem vadí, může to být i daleko lepší politika. Určitě bude lépe odrážet přání a potřeby těch, kteří stojí mimo politické strany.

Přímá volba místních a regionálních představitelů je možná již dnes

Již několikrát se v naší novodobé historii ukázalo, že nezávislá vláda odborníků může fungovat. Jde to i bez stranických politiků a jejich politikaření; jde a půjde to - když se soustředíme a prohloubíme tu nezávislost, odbornost a vládní nestranickost. V dnešním světě ztrácí použití staré ideologické rozdělení levice a pravice - rozhodně pak v obcích, krajích či regionech našeho žití. Postavit silnici, zavést plyn, pomoci mladým a postarat se o staré spoluobčany není otázkou ideologie, ale zdravého rozumu, morální integrity a rozhodování v zájmu občanů, kteří hodnoty vytvářejí, a ne v zájmu politiků, kteří jimi vytvořené hodnoty konzumují, rozkrádají a plýtvají s nimi. Potřebná politika je vždy místní, vše ostatní jsou z daní placené služby. Přímá volba místních a regionálních představitelů je s trochou občanského odhodlání možná již dnes. Tahle země má přece velké množství kvalitních lidí, i když ne v politice. Každé město a obec by mělo dokázat zvolit si přímo svého nezávislého starostu. To snad zas není tak velká revoluce: vymanit se ze spárů stran a dát se plně do služeb občanů.

Získané znalosti, úsilí a investice nesmí být zmařeny v ideologických válkách a rozporech, vedených až na osobní a čistě stranické úrovni. Neprospívá to jednotlivcům ani regionům. Politická soutěž by se měla stát soutěží řešení a odborně zakotvených realizací, ne centrálně produkovaných ideologických „svěracích kazajek“ planých slibů. Klíčem je důraz na širokou škálu řešení problémů, ne na tradiční ideologickou vyhraněnost.

Je jasné, že demokratická politika se nemůže dělat bez účasti občanů. Jenom ta účast občanů na politickém dění se nesmí omezit jen na docházku k volbám!

Lidé mají právo rozhodovat nebo spolurozhodovat o otázkách, které se jich bezprostředně týkají. Jejich účast na rozhodování se nesmí omezovat jen na účast ve volbách. Neobstojí tvrzení, že nemohou dostatečně kvalifikovaně posoudit závažné problémy. Co opravňuje politiky k domněnce, že mohou lépe posoudit, co je pro člověka dobré, než on sám? Možná, že občané nerozhodnou nejlépe – ale jedním ze základní lidských práv je i právo mýlit se. Koneckonců i politici se často mýlí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Lachnit,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace