Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místo politiky politikaření, místo souboje vizí osobní animozity, říká Petr Lachnit a ptá se: Nastal soumrak politických stran?

01.11.2014
Místo politiky politikaření, místo souboje vizí osobní animozity, říká Petr Lachnit a ptá se: Nastal soumrak politických stran?

Autor: Anna Vančová

Popisek: JUDr. Petr Lachnit, místostarosta Prahy 5

KOMENTÁŘ „Někdy skokově, někdy pozvolna, ale v posledním období stále výrazněji klesá podpora politických stran občany. Občas se sekáváme s názorem, že to je trend současného století. Nemyslím si to. Obávám se, že to je důsledek vnitřního života většiny současných politických stran,“ začíná svou dnešní úvahu JUDr. Petr Lachnit, 1. zástupce starosty MČ Praha 5. A pokračuje…

Nelze se divit, že stále větší procento voličů se odklání od politických stran. Hledají alternativy. Oni totiž nechtějí stát stranou politiky. Nejsou apolitičtí. Záleží jim na jejich „polis“ – zemi, městě, obci. Proto hledají alternativy. Když jim je nedáme, vytvoří si je sami. Zkušeností, názorů a nespokojenosti na to mají dost.   

Není pravda, že taková politika musí být horší. Když se oprostí od praktik, které nám všem vadí, může to být i daleko lepší politika. Určitě bude lépe odrážet přání a potřeby těch, kteří stojí mimo politické strany.         

Je nutné si připomenout, že každého člověka formuje společnost, vzdělání, přátelé, rodina. Tento myšlenkový a názorový vývoj přivedl řadu lidí do politických stran. Věřili tomu, že strany jejich politickou orientací mohou naplnit víru například ve spravedlivější, ohleduplnější společnost. Laskavější ke slabším. Že se budou zasazovat o právo a spravedlnost. Že budou preferovat zájem společnosti před osobními zájmy svých funkcionářů i partikulárními stranickými zájmy.          

Lidé určitě nejsou tak naivní, aby se domnívali, že mávnutím proutku se změní lidé i společnost. Většina nevěří, že někdo za ně může přes noc odstranit všechno zlé a špatné. Nedomnívají se, že je možné se ráno probudit do nového, lepšího světa.          

Povinností každého z nás usilovat o lepší tvář společnosti

Jsem přesvědčen, že je povinností každého z nás usilovat o lepší tvář společnosti, ve které žijeme. Můžeme mít rozdílné názory, jak má taková společnost vypadat, nebo jak toho můžeme dosáhnout. Netrvám na tom, že moje vize je jediná správná. Mohu být přehlasován. To je demokratické.        

V politických stranách by však členové měli být přehlasováni ve střetu idejí nebo názorů. Místo toho v posledních letech čím dál výrazněji jejich členové postrádají ve stranickém životě jakýkoli souboj idejí, názorů nebo vizí. Souboje (někdy i velmi ostré) se téměř výhradně odehrávají mimo názorovou rovinu a jsou motivované především osobními zájmy, osobními ambicemi. Nástrojem stranické praxe není diskuze, ale stále častěji obstrukce nebo bojkot. Myšlenky se vytratily. To není politika, to je politikaření. Téměř na všech úrovních stranického života.          

Takovým přístupem se většina členů politických stran nechce a nemůže realizovat.

Pomluvy, očerňování, kompromitace, šťourání v minulosti

Nechci tím tvrdit, že v politických stranách nezaznamenáme například v souvislosti s volbami žádnou aktivitu. Opak je pravdou. Jenomže ta aktivita směřuje k jinému cíli. Zcela osobnímu. Umístit se na volitelném místě kandidátky. Proto se strany tolik zajímají o volební prognózy. Aspirant na zvolení potřebuje vědět, do kterého místa je stoprocentně volitelný, na kterém by to ještě mohlo vyjít a které místo je určitě nevolitelné. Podle toho se potom uzavírají politické dohody. Ten termín není přesný. Nejsou politické, ale v nejlepším případě politikářské a nejsou to přijatelně znějící dohody, ale ošklivě znějící obchody. Zpravidla s tím souvisí všechny nejhorší praktiky takového chápání politiky: pomluvy, očerňování, kompromitace, šťourání v minulosti. Pokud toto je vnitrostranická demokracie, potom netoužíme po její aplikaci ve společnosti.

Praxe ukázala, že než formulovat vlastní postoje a názory, snazší je vést negativní kampaň. Proto se používá jak vůči voličům, tak uvnitř stran. Když nemohu dosáhnout lepšího místa na kandidátce, je třeba posílit své šance vyřazením soupeřů. Je lhostejné, zda uvnitř strany nebo snížit šance jiných stran. Z hlediska politické budoucnosti země, kraje, města nebo vesnice je to tragická perspektiva.

Je naivní si myslet, že to voliči neví. Smích mezi lidmi, který kdysi vyvolalo volební heslo jednoho někdejšího politika „myslím to upřímně“, je toho dostatečným důkazem.          

Obecným zájmem většiny z nás by mělo být obnovení někdejší politické kultury. Nechci vést za každou cenu spory o hloupostech, jenom proto, že má někdo jiný odlišný názor nebo postoj. Naopak chci hledat společná řešení a společné programy s každým, kdo chce prospět společnosti, lidem a státu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Lachnit,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace