Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co bude na Vidouli? Radnice a developer se nemohou shodnout

26.03.2013
Co bude na Vidouli? Radnice a developer se nemohou shodnout

Foto: archiv

Popisek: Vidoule je zajímavá přírodní lokalita.

Vedení radnice Prahy 5 odmítá velký developerský projekt společnosti Ekospol v oblasti Vidoule. S tímto postojem souhlasí i opozice Prahy 5.

Záměrem Praha 5 je učinit z této oblasti oblíbené a bezpečné místo pro aktivní odpočinek. Developer Ekospol dle radnice směřuje k naprosto nepřiměřené a nepřijatelné změně využití těchto pozemků. Ekospol jako developer ovšem slibuje projekt, který obsahuje velký park… 

Ostře sledované území je zapsáno v územním plánu jako městská a krajinná zeleň a přírodní rekreační plochy. Podle vyhlášky č. 3/1991 Sb. hlavního města Prahy podléhá území stavební uzávěře, což znamená, že stavět se v tuto chvíli nesmí. Změna v územním plánu je tedy jediná možnost, jak tento stop stav změnit. Vlastník pozemku společnost Ekospol již chce změnu územního plánu co nejdříve prosadit a projekt zrealizovat, radnice Prahy 5 je všem proti.

Rekreačně sportovní oblast chce starosta 

Starosta městské části Prahy 5 Miroslav Zelený (bez politické příslušnosti) pro Krajské listy.cz uvedl: „Chceme, aby oblast Vidoule plnila rekreačně sportovní funkci a stala se oblíbeným a bezpečným místem pro aktivní odpočinek, což ale bohužel vzhledem k současnému stavu - skládky, bezdomovci - zcela nesplňuje. Jsme si toho vědomi a budeme hledat způsoby řešení situace. Dovedeme si zde představit například obdobu Ladronky na protějším kopci“. 

Generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec ale pro Krajské listy.cz oponuje: „V současně platném územním plánu je celé území navrženo převážně jako SO, tj. sloužící oddechu. Tato funkce nebyla za posledních 20 let ani z malé části naplněna, především z toho důvodu, že se nenašel jediný investor, který by zde nějaké zařízení sloužící oddechu vybudoval. Mimo jiné proto, že jde o koncovou lokalitu s nulovou průchodností obyvatel. Vzhledem k tomu, že se v této lokalitě pohybuje minimum lidí, vznikají zde trvale černé skládky a zdržují se zde osoby užívající drogy a další sociálně vyloučená individua. O skutečném plnění funkce zóny oddechu tedy nemůže být řeč. Navíc téměř všechny pozemky jsou ve vlastnictví soukromých vlastníků, v případě realizace zmíněného projektu by tedy město muselo všechny tyto pozemky vykoupit“.

Ekospol tvrdí, že Vidouli zkultivuje 

K projektu Evžen Korec dodal: „Předmětem navrhované změny územního plánu na pozemku společnosti Ekospol by mělo být umožnění výstavby rodinných domů s velkými zahradami a zároveň vybudování velkého a veřejně přístupného parku s lavičkami, udržovanou zelení a dětskými hřišti. Naším záměrem je tedy tuto lokalitu jednoznačně zkultivovat a rozhodně zde neplánujeme výstavbu šestipodlažních bytových domů, jak bývá často mylně interpretováno. Stejně tak neplánujeme zastavět prstenec pozemků okolo návrší, které mají statut přírodní památky, jak se někdy uvádí. Naším záměrem je výstavba pouze na neudržovaném poli, které se nachází na náhorní plošině. Od zalesněného prstence bychom udrželi padesátimetrové ochranné pásmo“. 

Změnu územního plánu rovněž projednávají orgány hlavního města Prahy i přes zásadní nesouhlas radnice Městské části Praha 5. „Městská část respektuje právo soukromých vlastníků pozemků na Vidouli otevřít diskuzi o možných variantách využití těchto ploch. Území se však musí řešit jako jeden celek a k tomu se musí čelem postavit především třetí významný vlastník, kterým je magistrát. Ten se však o svůj majetek moc dobře nestará," dodal předseda Komise územního rozvoje JUDr. Tomáš Homola. 

Simona Vorlová

Vložil: Anička Vančová