Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Martin Komárek prozradil, jak před rumunskými politiky umlčel Marka Bendu. Stačila prý dvě jména. A v rozhovoru se vrací k Nečasově aféře

22.10.2014
Martin Komárek prozradil, jak před rumunskými politiky umlčel Marka Bendu. Stačila prý dvě jména. A v rozhovoru se vrací k Nečasově aféře

Autor: Hans Štembera

Popisek: Martin Komárek

ROZHOVOR „Komunální volby jsou triumfem ANO. Je definitivně prokázané, že ANO není rychlokvašné hnutí a stalo se pevnou součástí politiky,“ řekl poslanec ANO Martin Komárek. „Z hašteření kandidátů ve městech by měl spisovatel Jaroslav Hašek radost, z pomlouvání se stal folklór, někdy je to úsměvné, jindy tragické,“ komentoval volební kampaň bývalý novinář. Podle něj se staré strany bojí, protože ANO narušuje jejich zavedené struktury. Jejich zánik je reálným nebezpečím.

Jak vnímáte výsledek komunálních voleb?

Nedá se označit jinak než triumf hnutí ANO. Všude, kde jsme chtěli, jsme skončili buď první, nebo těsně druzí, žádná politická strana nás ve velkých městech neporazila. Svědčí to o úžasných výkonech všech, co se účastnili volební kampaně i jejího vedení. Je to definitivní potvrzení, že ANO není rychlokvašné hnutí typu Věci veřejné a že se stalo pevnou součástí politiky a voliči mu věří.

Co třeba Olomouc, kde ANO vynechali z koalice, protože stranu vedl kontroverzní politik, s nímž nikdo nechtěl spolupracovat?

Já myslím, že pokud není vítězství těsné, není správné sestavovat koalici bez vítěze voleb. A co se týče vzájemného pomlouvání všech kandidátů, to už je tak trochu folklór. Když jsem sledoval komunální volby, říkal jsem si, že Hašek by měl radost. Už v osmdesátých letech předminulého století  popsal, jak se hašteří kandidáti. Co vytahují, jak bojují, někdy je to až úsměvné, někdy tragické. Pokud ANO nechtějí někde do koalice pustit, i když vyhrálo - já jsem byl novinářem a vím, že se takové jednání nevyplácí a vrátí se jim to.

Jak ale vnímáte odpor některých politických stran vůbec spolupracovat s hnutím ANO?

ANO způsobilo převrat na politické scéně, staré strany najednou přihlížejí tomu, co nechtěly, totiž že do té jejich zavedené struktury se dostal někdo nový. Voliči je odmítají, staré strany se bojí svého zániku a ten zánik je skutečně reálným nebezpečím, viz propad TOP 09. Byla neúspěšná, udělala podraz a teď za to platí. Já ten odpor vnímám a chápu. Vrátil jsem se právě z cesty v Rumunsku. Tamní poslanci tradičních stran vtipkovali, že něco jako protestní hnutí ANO by v zemi potřebovali. A Marek Benda odpověděl, že my jsme ho nepotřebovali a nechceme ho. Odvětil jsem, že ANO by nebylo tak úspěšné, kdyby předseda ODS, jinak vzorný katolík, neživil ze státních peněz svoji milenku, a bylo ticho.

Měl jsem na mysli pochopitelně Petra Nečase. Ten mě osobně velmi zklamal. Nemohu jako člověk soudit někoho, kdo se zamiluje, ačkoli je ženatý. Jako občan jsem ale dosti naštvaný z faktu, když si premiér vydržuje milenku ze státních peněz na svém úřadě a pokrytecky o ní říká, že dře jako kůň.

Ale zpět k povolebnímu vyjednávání. Jsem pro, aby ANO uzavíralo koalice, kde může. Stejně jako jsme my museli přistoupit ke kompromisům na celostátní úrovni, bude někdy bolestivé přistoupit na kompromisy na úrovni městské, to je politika. Pokud nevyhrajete s 51 procenty, musíme činit kompromisy a snažit se splnit co nejvíce ze svého programu. Máme demokracii a volič je král.

Mimochodem, jaký je váš názor na po Nečasovi dalšího „vzorného" katolíka Bendu?

Marka Bendu znám jako férového člověka. S jeho názory sice mnohdy nesouhlasím, protože jsou z mého pohledu příliš fundamentalistické, ale nemám žádný důvod pochybovat o jeho lidské slušnosti. Celkově budeme moci Marka Bendu posoudit, až se osvědčí i v jiném povolání, než je povolání poslance. Tato eventualita však nejspíš nikdy nenastane (smích).

A jaký je váš názor na předsedu ODS Fialu a jeho vítězný ryk po volbách, že ODS je zpět? Myslíte, že to má v hlavě v pořádku?

Všichni předsedové stran vždy vydávají volební porážku za výhru. Klaus dokonce vymyslel úžasný termín nevýhra. V případě ODS uspěly některé výrazné osobnosti. Být panem Fialou, obával bych se, že mě vyzvou jakožto nevýrazného a neúspěšného předsedu na souboj.

Co znamená výsledek ODS pro její politiky? A co pro Petra Fialu?

ODS se definitivně zařadila mezi malé strany, které možná někdy budou jazýčkem na vahách. Musím ale vyzvednout některé mimořádně schopné lidi, jako je například Černochová nebo Kubera. Je jich málo a ODS nevedou. Nedovedu si představit, že by Fiala byl stejně důvěryhodný, kdyby absolvoval test voleb.

Bohumil Pečinka mi nedávno v rozhovoru řekl, že pokud ODS tyto členy s podporou voličů v lednu nejmenuje do vedení strany, propásne svoji šanci. Souhlasíte s ním?

Naprosto. Já myslím, že v politice hrají hlavní roli voliči. A když někdo hodně uspěje, tak si zaslouží být ve vedení. Pokud někdo nekandiduje, tak má dělat poradce, ne politika.

Václav Klaus se nechal slyšet, že v těchto komunálních volbách prohrála politika, vyhráli apolitičtí oligarchové a ukazuje to na prohru všech občanů. Dále, že marketing a finance přeneseně udělaly své. Co si o tom myslíte?

Omlouvám se, že budu mluvit vůči našemu bývalému prezidentovi neurvale, to se netýká Klause, ale celého hodnocení. Je to pitomost.

Co si myslíte o výsledku TOP 09? Je to začátek jejího konce? Přestal už kníže „táhnout“?

TOP 09 velmi silně prohrála. Karel Schwarzenberg je stále důvěryhodná osobnost. Problém je v tom, že TOP 09 nepřišla s jediným nápadem. Kromě toho, že Kalousek neustále mlel něco o fízlech a komunistech, což nikoho nejen nezajímá, ale už to není ani vtipné, takže i Kalousek přestal být Kalouskem. Po nedávném vyjádření Půty a Gazdíka (lídři Starostů Martin Půta a Petr Gazdík se vyjádřili, že do krajských voleb s TOP 09 nepočítají, pozn. red.) je možné, že to nebude topstar, ale topless (z anglického less – méně, pozn. red.).

Jak se díváte na výsledek KDU-ČSL? Čím to je, že se to Pavlu Bělobrádkovi daří jak v komunálu, tak i v senátních volbách?

Já myslím, že KDU po tom, co si prošla očistcem mimo Parlament, se maximálně snaží o důvěryhodnost strany - a její úspěch jsou malé strany, který potvrzuje, že přežila. Ale neřekl bych, že bude nějak zvlášť růst.

V jiných městech vyčleňují ANO, jinde ale bude mít koalici, neboť s převahou vyhrálo. Nebojíte se zodpovědnosti, která přijde, a slibů, které jste učinili? Prostě to vyřešíte, abych použila slova volební kampaně?

My jsme před rokem, když jsme připravovali kampaň k velkým volbám, také nebyli v politice a kupodivu jsme se nerozpadli, jak říkal koaliční partner Sobotka. Jsme kompaktnější než klub ČSSD, kupodivu nám i po roce lidé věří. Věří předsedovi, ministrům… Nejspíš to bude tím, že jsme zvládli se politice naučit na celostátní úrovni. Řekl bych, že kolegové, což jsou lidé, kteří uspěli ve svých profesích a něco obětovali, aby mohli napravovat věci veřejné, dokáží, že za rok ta města, kde budeme vládnout, budou vypadat lépe než teď.

Máte nějaké bližší aktuální informace k sestavování koalic v Liberci, na Praze 5, kde úspěšně kandidovala za ANO vaše žena, či na pražském magistrátu?

Mám, ale neprozradím (úsměv). Plně respektuji právo místních organizací vést jednání za sebe. Všem však radím: Přátelé, prosím, i když jsme vyhráli, nežeňme se do křehkých a nelogických koalic. V opozici se můžeme mnoho naučit. Důležité je, abychom vyhráli s výrazným náskokem sněmovní volby v roce 2017. Jinak zemi nezměníme. Dělejme všechno pro tuto výhru, i kdybychom měli na čas ustoupit od oprávněných ambicí.

Co je teď vaší hlavní prioritou v politice?

Mám prosté pracovní úkoly. Máme desítky bodů na nadcházející jednání sněmovny, já se na ně připravuji. Kromě toho se snažím podílet na řešení problémů povolební situace v Liberci, kde není jasná koalice. Snažím se, byť je můj hlas pouze poradní, přispět, aby vznikla koalice, kterou si voliči přejí, i když je napětí mezi šéfy stran opravdu velké.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace