Idiot, nebo génius? „Protekční spratek“ Novotný se dočkal po Dělnících bulváru satisfakce. Jak to s ním je, zabil Ivetu, anebo je spása české žurnalistiky?
02.10.2014
Autor: ČT
Popisek: Nejvyšší morální bytost, pán Všehomíra a Hlídací pes demokracie - tak představuje sám sebe Pavel Novotný na svém bulvárním serveru. Teď se prý konečně dočkal uznání od seriózní konkurence. Ale...
Bulvárník Pavel Novotný se nálepkou „protekční spratek“ označil sám a vše, co by mu mohl někdo vytknout, už předem sebeironicky smáznul. Web Skutečnosti.cz o něm napsal dlouhý článek, který vyznívá v jeho prospěch. Kladně hodnotí všechny kauzy, které jako šéfredaktor eXtra.cz vytáhl na světlo boží. To dokument Víta Klusáka Dělníci bulváru, který byl za značného zájmu publika odvysílán na jaře na ČT, nevyznívá zdaleka tak jednoznačně.
Na televizní obrazovku vstoupil před lety ve stínu populárního otce, baviče Petra Novotného, a to se vzápětí proměnilo v jeho handicap. Tím spíš, že se Pavel Novotný všemožně snažil stylizovat do otcovy podoby, a když se někdo snaží dělat totéž, nikdy to není totéž. Že to není to pravé ořechové, zřejmě pochopil velmi rychle, a tak poněkud upachtěně usiloval o co nejrychlejší nalezení cesty k vlastní individualitě. Předvádění se rozjíveného, arogantního fracka, jehož fórky zacházely dost často takzvaně přes čáru, moc u diváků nezabralo, a tak Pavlův zřejmý cíl vystřídat Novotného staršího na postu hvězdy televizní zábavy rychle zmizel v nedohlednu.
Bulvárník č. 1
V tištěných médiích se Novotnému mladšímu jako novináři prý příliš nedařilo, a tak si založil vlastní web eXtra.cz. Nemohu objektivně posoudit, zda tkvěla hlavní příčina v kvalitě odevzdávaných textů, či v jeho chování, prostě protože jsem s ním v jedné redakci nepracovala. Měla jsem pouze „tu čest“ tu a tam se s ním setkat pracovně na společenských akcích a mohu jen konstatovat, že se choval opravdu jako „protekční spratek“. Autor článku, zveřejněného na serveru Skutečnosti.cz, však vyzdvihuje jeho „kvality“ a jedním dechem kritizuje většinu novinářů za strach vyjádřit vlastní názor.
„Hlavně nedat najevo, co si myslím já, protože by to mohlo odradit ty, kteří si myslí něco jiného. Být neutrální!“ vyčítá většině novinářů, čímž potvrzuje, že toho zřejmě o kvalitní žurnalistice nejspíš mnoho neví. Pravdou je, že bohužel zdaleka není jediný – v současných českých médiích dostává prostor stále více lidí, kteří jsou na tom podobně. Již léta se stupňuje devalvace novinářského řemesla a s tím ruku v ruce bohužel klesají i nároky čtenářů.
V počátcích českého bulváru, který odstartoval 13. dubna 1992 prvním vydáním deníku Blesk, se tehdejší autoři učili, jak psát bulvár. Museli – do té doby to v Česku nikdo nikdy nedělal. Šlo o novou formu, tedy podávat informace stylem, který zabrnká na nervy, vzbudí zájem a rozbouří emoce. Přitom ale dál platila pravidla serióznosti, pravdivosti a ověřování informací. Tato pravidla však vlivem tržního souboje o čtenáře brala postupně zasvé, potřeba skandálu je navždy odsunula do zapomnění. Čím křiklavější nesmysl, tím lépe se prodává. Navíc bohužel díky tomu, že Češi mají stále v podvědomí zakořeněnou víru, že co je natištěno, musí být také pravda.
Žurnalistika, nebo marketing?
Autor článku obdivuje Novotného marketingové schopnosti, jenže je zdůvodňuje poněkud scestně. „Proč z něj tedy dělat Pana Novináře? Protože mi ukažte jeden vtipně ironicky psaný text u konkurence!“ píše a dodává: „Sarkasmus a ironie – Pochopit tyto dva způsoby komunikace, chce trochu inteligence už v mluveném slovu. O to více inteligence chce poznat ironicky psaný text. Dva způsoby vyjadřování, které jsou panu Novotnému nejblíže.“ Urážky a ironie mají být hlavním kritériem kvality? Tímto argumentem autor „ódy na Novotného“ jen potvrzuje, že si přezdívku, pod níž publikuje, zřejmě zvolil velmi výstižně. Podepisuje se totiž jako Alien (mimozemšťan). Svůj původ přinejmenším z jiné země, pokud nikoli přímo z jiné planety, dokládá totiž i hrubými chybami, za které by ho vynesl v zubech učitel již ve čtvrté obecné: …od kterého se informace šířili dál … Ovečky se rozbečeli. …
Podstata většiny Novotného článků je totiž založena na spekulacích, jimž dodává na přitažlivosti „lidovou mluvou“, skandálními výroky, leckdy i na samé hranici vulgarity a urážek, příležitostně opentlenými nějakým tím „vlastním pocitem“ či „geniálním nápadem“. Jeho tvorba je založena na exhibicionismu, s nímž by při zpracování náročnějších témat sotva vystačil. „Je škoda, že takto schopní lidé, kteří se nebojí natvrdo psát věci, jak jsou, nakonec skončí (kvůli lepšímu finančnímu ohodnocení) v bulváru. Můžu si jenom představovat, jak by to vypadalo, pokud by se tento člověk rozhodl stát například investigativním novinářem,“ posteskl si Mimozemšťan, který toho zjevně příliš neví ani o mzdové politice současné české mediální scény ani o zásadách investigativní žurnalistiky.
Alien, nebo Novotný?
Mimozemšťan zjevně měří kvalitu pouze návštěvností stránek, kvalita obsahu není zřejmě vůbec podstatná. „Text způsobil takové emoce, že sám jeho autor napsal na svůj facebook oznámení o přijetí osmi emailů s vyhrožováním žalobou. Mnohem zajímavější ukazatel pro nás, abychom pochopili jakým způsobem celá tahle promyšlená taškařice je, že tento článek přebraly slovenské servery. A co se dělo. Jak už jsem jednou psala, klikalo se, klikalo se a klikalo se,“ vysvětluje, v čem spatřuje Novotného genialitu.
V jednom má pravdu – dryáčnickým vyjadřováním se mu zřejmě opravdu daří lákat na své stránky určitou skupinu čtenářů, nejspíš těch, kteří cítí potřebu vyjadřovat své „názory“ a vylévat si agresivitu i v internetových diskusích. Tím už se ale dostává od novinařiny k módnímu agresivnímu marketingu, který například v minulých dnech předvedla jistá firma, když v rámci své reklamní kampaně zaslala na Hrad dopis s neznámým bílým práškem k rukám prezidenta Zemana. Autoři této „taškařice“ podobně jako právě Pavel Novotný nerespektují hranice slušnosti. Útočit na druhé, pozurážet je a být vulgární vydávají za upřímnost a pravdomluvnost a tento model mezilidské komunikace podsouvají i veřejnosti. Chovat se k druhým hnusně je zkrátka podle nich normální.
Dvojí tvář?
Po takové porci uznání, jakou servíruje Alien, musel „bulvárník“ Novotný v záplavě kritiky a odsuzujících komentářů opravdu hodně moc toužit. Až se nabízí otázka, zda si ji neobjednal, nebo dokonce nenapsal sám. „Píšu jen to, co moje čtenáře zajímá. A lidi chtěj jen to, co je zabalený mezi kozy a fotbal. Jsem dělník bulváru a jsem jeden z nejlepších,“ prohlásil Pavel Novotný v dokumentu ČT Dělníci bulváru. Zatímco Novotný ho promoval jako šokující „snímek, kterého se bojí celá branže“, režisér Vít Klusák popsal svůj projekt jako „vhled do prostředí lidí vytvářejících vlivný bulvární server“.
Během natáčení dostal režisér příležitost sledovat dvě tváře Novotného téměř současně. „Pavel by si rád pěstoval image mediálního spratka, ale zároveň by chtěl, aby ho respektovali lidé od fochu typu Erika Taberyho,“ nechal se slyšet v internetové diskusi k dokumentu. „Je pracovitý, vtipný, ba dokonce sociálně citlivý člověk, jen se rozhodl to všechno někam odsunout, okatě odhodit a svou slávu postavit na škodolibém výsměchu českému šoubyznysu.“ Možná to tak opravdu je. O to smutnější je potom ale fakt, že svým stylem vyjadřování mrzačí obecné vnímání světa té části veřejnosti, která na něj dá.
Mária Slušná
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská