Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Příšerné utrpení: Grossovy obtíže se prý stupňují, léčba neexistuje. Postupné ochrnutí, bezmocnost, nakonec udušení… Tak skončí expremiér?

17.09.2014
Příšerné utrpení: Grossovy obtíže se prý stupňují, léčba neexistuje. Postupné ochrnutí, bezmocnost, nakonec udušení… Tak skončí expremiér?

Foto: Zbyněk Pecák

Popisek: Expremiér Stanislav Gross je pohublý a nevypadá dobře. Jeho nepřítomnost na premiéře muzikálu Fantoma opery vyvolala dohady o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu

Na samém prahu života a smrti již údajně stojí expremiér Stanislav Gross. Proslýchá se, že trpí velkými bolestmi a jeho pohyblivost se stále horší. Hrůzná diagnóza, o níž spekulují média, by mu uchystala drastický konec. Jsou lékaři opravdu bezmocní?

Nepřítomnost bývalého premiéra Stanislava Grosse na velkolepé premiéře muzikálu Fantom opery odstartovala novou vlnu dohadů o jeho zdravotním stavu a nemoci, s níž bojuje. V Goja Music Hall na Výstavišti v pražských Holešovicích totiž nechyběla kromě něj celá jeho rodina, a to je duchovní otec českého nastudování muzikálu František Janeček jeho kamarád, takže Gross ještě nikdy na žádné jeho slávě nechyběl.

Manželka mlží ze všech sil

Bulvárník Pavel Novotný, který se již několik měsíců tváří tajemně a tvrdí, že jako jediný ví, jaká že nemoc bývalého čelného politika postihla, dokonce na serveru eXtra.cz vytáhl zbraň těžkého kalibru – přirovnal Grosse je světoznámému vědci Stephenu Hawkingovi, který trpí ALS, tedy amyotrofickou laterální sklerózou, na niž lékařská věda stále ještě nenalezla účinnou léčbu.

Křehkou plavovlásku Šárku si vzal v únoru 1996, na svatbě nechyběl ani Miloš Zeman. Poprvé se ženil hned po vojně, sám říká že z mladické nerozvážnosti, a manželství vydrželo pouze půl roku

Křehkou plavovlásku Šárku si vzal v únoru 1996, na svatbě nechyběl ani tehdejí přededa
sociálních demokratů Miloš Zeman. Poprvé se oženil hned po vojně, prý z mladické nerozvážnosti

Navzdory černým scénářům Grossovy budoucnosti jeho manželka Šárka dál důsledně odmítá poskytnout veřejnosti jakoukoli informaci o důvodu jeho zdravotních obtíží. Poté, co byly počátkem roku zveřejněny fotografie, na níž si kdysi mimořádně ambiciózní mladý politik přidržuje zřejmě nepohyblivou ruku, zdůvodnila jeho obtíže problémy s páteří. „Já sice bulvár nečtu, takže nevím, co přesně v něm dnes píší. Pravdou je, že má manžel nyní problémy s páteří a tím pádem má oslabenou pravou ruku. Čekají ho vyšetření a možná i operace. Věřím ale, že bude opět v pořádku,“ sdělila redakci ParlamentníchListů.cz Grossová koncem ledna. Před sobotní premiérou ji nejspíš novináři zaskočili otázkou, kde nechala manžela, i když něco takového mohla po předchozích informacích o jeho vážné chorobě čekat. „Manžel tady není, protože leží doma,“ uklouzlo jí, čímž odstartovala novou vlnu spekulací. Je Grossův stav opravdu tak vážný, že je snad už trvale upoután na lůžko ve své vile v pražském Slivenci?

Nevratné odumírání svalů

Pokud Gross, který koncem října oslaví teprve 45. narozeniny, opravdu trpí ALS, opravdu ho nečeká nic hezkého. Jedná se totiž o progresivní, fatální, neurodegenerativní onemocnění mozku, způsobující degeneraci a ztrátu buněk centrální nervové soustavy, které ovládají svalové pohyby. Postupně dochází k svalové atrofii, mozek nakonec nedokáže ovládat většinu svalů a pacient je paralyzován, ovšem při zachování veškerých psychických a mentálních schopností. A to je právě nejstrašnější důsledek zákeřného onemocnění, jehož přesnou příčinu ani vyvolávající faktory se doposud nepodařilo vědcům odhalit.

S druhou manželkou Šárkou má Gross šestnáctiletou Denisu a jedenáctiletou Natálii

S druhou manželkou Šárkou má Gross šestnáctiletou Denisu a jedenáctiletou Natálii

ALS je rovněž nazývána jako Lou Gehrigova choroba po slavném baseballovém hráči New York Yankees, u nějž byla diagnostikována již v roce 1939. V současnosti jí trpí kromě britského fyzika Stephena Hawkinga, jenž s ní bojuje už zhruba půl století, například i americký kytarový virtuos Jason Becker, jenž se proslavil v druhé polovině 80. let v neoclassic metalové skupině Cacophony. Počátečními příznaky ALS bývají zvýšená svalová slabost v rukou a nohách a postižení řeči, polykání a dýchání. Rychlost, s níž postupuje, je zela individuální. V odborné literatuře se uvádí průměrná doba 2 až 4,3 let, zhruba čtvrtina pacientů přežije pět let, pouhých pět procent žije s touto chorobou 20 let. Léčba neexistuje, dostupné léky se zaměřují především na zmírnění obtíží a prevenci komplikací.

Mládí vpřed

Grossova politická kariéra jako by se řídila budovatelským heslem z 50. let minulého století. Absolvent střední dopravky a kandidát na strojvedoucího vstoupil hned v roce 1989 do obnovené sociální demokracie a v pouhých 23 letech usedl do poslanecké lavice. Během politické kariéry vystudoval práva v Plzni a byl jedním z řady absolventů, u nichž se o regulérnosti studia veřejně pochybovalo. V Zemanově a Špidlově vládě zastával čtyři roky post ministra vnitra a poté se v červenci 2004 stal v pořadí pátým českým premiérem.

Kdysi nadějný kadidát na strojvedoucího nakonec nastartoval namísto lokomotivy raketovou politickou kariéru

Kdysi nadějný kadidát na strojvedoucího nakonec nastartoval
namísto lokomotivy raketovou politickou kariéru

Koncem ledna 2005 upozornil deník Mladá fronta DNES na nejasný zdroj financování jeho pražského bytu za 4,2 milionu korun a za svá vysvětlení o údajné půjčce přes nemajetného příbuzného byl všeobecně kritizován, mimo jiné i za to, že jako ministr vnitra založil několik policejních týmů, podřízených přímo sobě s nejasným účelem.Ve stejném období týdeník Respekt upozornil, že firma Grossovy manželky koupila dům za 5,9 milionů korun, a na spojení Grossových s Libuší Barkovou, vlastnící a provozující nevěstinec. Na internetu se objevila petice, vyzývající ke Grossovu odvolání, v březnu 2005 se konaly demonstrace za Grossovo odstoupení v Brně a Praze.

Pád korunního prince

Pod rostoucím tlakem koaličních partnerů Gross několikrát prohlásil, že odstupuje, jen aby to vzápětí odvolal. V polovině dubna 2005 vedla jednání koalice k první z dohod, které měly zaručit existenci koalice vedené ČSSD do voleb 2006. Grossovým následníkem v navrhovaném sestavení vlády se původně měl stát Jan Kohout, podle médií vybraný Grossem. Koncem dubna vedla další jednání ke skutečné demisi Grosse a určení jeho následníka Jiřího Paroubka. Na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD 24. září 2005 Gross oznámil, že rezignuje na funkci předsedy ČSSD a v dalších volbách do Poslanecké sněmovny už kandidovat nebude.

Stanislav Gross se stal v roce 2004 nejmladším českým premiérem v historii

Stanislav Gross se stal v roce 2004 nejmladším českým premiérem v historii

Od svého odchodu z politiky se živil jako advokát a k milionovému jmění se propracoval podle dostupných informací legálním obchodem s akciemi, byť i zde kolovaly spekulace o jejich podivném nabytí a neuvěřitelně výhodném prodeji. Počátkem roku 2008 si Grossovi pořídili za 735 000 dolarů luxusní apartmán v miamském Hiden Bay na Floridě a zhruba ve stejnou dobu za dalších 10 milionů korun ještě další nemovitost poblíž svého bytu na pražském Barrandově.

Kbelíková výzva

Pokud tedy expremiér Stanislav Gross opravdu trpí ALS, čekají ho jen bolesti, trápení a především psychické utrpení. Právě na výzkum zákeřné ALS putují peníze vybrané v tzv. kbelíkové výzvě, šířící se po internetu jako lavina, do níž se v posledních týdnech zapojila i řada českých osobností. Princip spočívá v tom, že každý účastník vyzve prostřednictvím videa další tři odvážlivce, a poté se polije kbelíkem ledové vody. Vyzvaní mají den na splnění úkolu, nebo musí přispět americké Asociaci pro boj s amyotrofickou laterální sklerózou. Většina účastníků však učiní obojí.

Příště přijede na vozíku

Pro deník Blesk tímto příběh o podlomeném zdraví Stanislava Grosse neskončil a jal se ho dále dokumentovat. Dnes na svých stránkách otiskl fotografie, které mají dokázat, že bývalý politik potřebuje při chůzi oporu. Na ambulantní léčbu do specializované kliniky poblíž Václavského náměstí ho totiž doprovázel podsaditý řidič, který Grossovi údajně dělal oporu při chůzi do schodů. „Řidič se na chodníku mění v chůvu, která tělo svého svěřence jistí a do schodů mu musí vehementně pomáhat – co stupeň, to bolestivé překonání malého vesmíru. Už ne jedna, ale obě Grossovy ruce visí podél boků,“ popisuje Blesk. Příště už prý bude muset expremiér přijet na vozíku.

Deník Blesk expremiéra opravdu nešetří... Foto repro

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská