Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Megalomanie. Karlovarskému festivalu i brněnské Velké ceně by možná slušelo více skromnosti, myslí si místostarosta Lachnit

27.08.2014
Megalomanie. Karlovarskému festivalu i brněnské Velké ceně by možná slušelo více skromnosti, myslí si místostarosta Lachnit

Autor: Archiv

Popisek: JUDr. Petr Lachnit, místostarosta Prahy 5

„Dokážete vyjmenovat tři zahraniční filmové festivaly? Jenom upozorňuji, že udělování filmového Oscara vám nebude započítáno, protože to festival, tedy přehlídka nových filmů, není. Naprostá většina lidí si vzpomene na jeden, možná na dva. Tři vyjmenují jenom znalci. Proč tato úvaha? Jenom abychom si uvědomili, že lidé ve světě to vidí velmi podobně. Mluvíme-li tedy o světovém významu a ohlasu karlovarského filmového festivalu, je to přinejmenším přehnané, píše na úvod své dnešní úvahy věnované především MFF v Karlových Varech JUDr. Petr Lachnit, zástupce starosty MČ Praha 5. A pokračuje…

Nejsem samozřejmě proti pořádání tohoto festivalu. Pouze se cítím podveden, když mi opakovaně média a zainteresovaní organizátoři kultury tvrdí, že nepořádání karlovarského festivalu by bylo tragédií pro českou kulturu a její mezinárodní prestiž. Z jejich vystupování mívám dojem, že pokud stát nesplní svou povinnost zajištěním dostatku finančních prostředků na jeho pořádání, uvrhne celou společnost do pekla barbarství.          

Otázkou zůstává, zda by neměl karlovarský festival získávat mezinárodní prestiž spíš originalitou a úrovní soutěžní přehlídky, než monstrózními společenskými akcemi. Uspořené finanční náklady by pak stát jistě dokázal efektivněji využít při podpoře mladých a talentovaných tvůrců. Film, závislý především na sponzoringu, touto závislostí samozřejmě trpí. Každý sponzor bude pochopitelně podporovat jenom takové umění, které vyhovuje jeho potřebám, jeho komerčním zájmům. Na nových filmech je to bohužel příliš často vidět.          

Podobnou rétoriku slyšíte v diskusích o problémech státní podpory brněnské Velké ceny motocyklů. Nechci opakovat to samé, ale situace je téměř shodná. Možná s tím rozdílem, že tam už neuslyšíte o katastrofickém dopadu nekonání Velké ceny na rozvoj českého motocyklového průmyslu. Ten už bohužel neexistuje.

Celebrity se přemísťovaly do Varů...          

Rád bych alespoň uvěřil masovému zájmu českých kulturních a sportovních fanoušků, pro které by přiměřený rozsah takových akcí byl těžkou životní ranou. Jenomže… Shodou okolností jsem v den zahájení karlovarského festivalu vyjížděl z Prahy směrem na Karlovy Vary. Cestou mě velmi nebezpečně a velmi bezohledně předjížděla výjimečně luxusní auta, pro která jako by neexistovala ani omezení rychlosti, ani jakési abstraktní malůvky na vozovce, kterým říkáme čáry. Celebrity se přemísťovaly do Varů. Bez nich by totiž zahájení festivalu nebylo to pravé, tak jejich spěch prostě musíme tolerovat!          

Ve dnech konání Velké ceny pořád slyšíte v rozhlasu varování kvůli hromadnému příjezdu německých motocyklistů po brněnské dálnici. Po konci Velké ceny je to ještě divočejší. Hromada fanoušků pod vlivem svých zážitků si chce vyzkoušet své motocyklové umění cestou domů. Zase především německých fanoušků.

Jsem rád, že pro naše německé přátele je návštěva Brna přitažlivá. Ale nejsem si jist, zda velkolepost akce by se přece jenom neměla řídit i možnostmi a zájmy naší ekonomiky. 

Peníze na podporu sportu, ne megalomanských akcí          

Zase tady platí: neměla by být i tato akce pro stát levnější? Potřebujeme, stejně jako v kultuře, i tady peníze na podporu rozvoje sportu. I motoristického. Myslím si, že bude-li stát utrácet peníze především na podporu rozvoje sportu a méně na megalomanické akce, nebude to špatně. Kdybychom měli peníze na obojí, nic proti tomu. Ale pokud si máme vybrat mezi velkolepou show a podporou rozvoje kultury a sportu, přimlouvám se za tu druhou možnost. Nemusíte se mnou souhlasit. Jenom prosím, tolerujte můj názor. Neříkám to ve svůj prospěch. Mám na mysli prospěch obou odvětví a především prospěch společnosti, která by bez podpory kultury a sportu skutečně pomalu upadala.

Znám mnoho manželství, která začínala velkolepou svatbou a pak nevydržela ani pět let. Z celého původního těšení zůstalo jen rozčarování a dluhy. Asi se mnou budete souhlasit, že šťastné manželství není šťastné přímou úměrou k nákladnosti svatby.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Lachnit,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace