Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poznávací výlety pro naše seniory stojí jen 30 korun a jsou velmi oblíbené, necítí se pak tak sami, říká místostarosta Lachnit

19.08.2014
Poznávací výlety pro naše seniory stojí jen 30 korun a jsou velmi oblíbené, necítí se pak tak sami, říká místostarosta Lachnit

Autor: Archiv

Popisek: JUDr. Petr Lachnit, místostarosta Prahy 5

ROZHOVOR Mezi nejoblíbenější součást prázdninového programu Léto s Komunitním centrem Prádelna patří již opakovaně jednodenní poznávací výlety pro seniory. Nejinak je tomu i letos, a proto jsme se zeptali zástupce starosty Městské části Praha 5 JUDr. Petra Lachnita, jak to aktuálně probíhá.

Která místa letos senioři navštívili a jaký byl průběh výletů?

Letos se již uskutečnily výlety do Kolína, Litoměřic a Loun, na konci srpna se ještě senioři chystají do Poděbrad. Organizace výletů má stejnou podobu jako v předchozích letech – dopravují se veřejnou dopravou, na místě si společně prohlédnou nejvýznamnější památky a zajímavosti navštíveného města a na závěr si každý uzpůsobí konkrétní program dle svých vlastních preferencí. Již tak vznikly skupinky, které se zajímají o místní galerie, parky či třeba i kavárny. Například v Litoměřicích všichni absolvovali prohlídku historického centra s podrobným výkladem profesionálního průvodce a poté se ještě přesunuli na návštěvu zámku Ploskovice a jeho krásného zámeckého parku. Výjimečný byl také zatím poslední výlet do Loun, kde se o početnou skupinu seniorů z Komunitního centra Prádelna postarali místní senioři ze Senior klubu Louny pod vedením paní Vilemíny Svobodové, kteří pro ně nejen připravili prohlídku města s výkladem včetně množství tištěných informačních materiálů, ale pohostili je i v prostorách svého klubu. Za skvělou organizaci a přípravu patří paní Svobodové velké poděkování.

Kolik senioři za výlet zaplatí a jaký je z jejich strany zájem?

Stejně jako v minulosti senioři platí za jeden výlet pouze symbolický příspěvek 30,- Kč, doprava, případné vstupy při hromadných návštěvách památek, průvodce apod. jsou zdarma. Toto vše je letos hrazeno z finanční odměny, kterou získal Klub SENzačních SENiorů v Komunitním centru Prádelna od Nadace Charty 77 za vítězství v celostátní soutěži Senior roku 2013 v kategorii klubů. Jelikož roste množství aktivit pro seniory v Komunitním centru Prádelna, vzrůstá i počet seniorů centrum pravidelně navštěvujících a zákonitě tak přibývá i zájemců o tyto jednodenní výlety. To však přináší i komplikace především z hlediska kapacity veřejné dopravy, zvláště autobusů. Každého letošního výletu se zúčastnilo cca 25 seniorů, což je již poměrně velká skupina náročnější na celkovou organizaci. Za této situace s přihlédnutím k setrvalému zájmu o tuto aktivity by byl ideální vlastní autobus, leč to je z finančního hlediska zatím bohužel utopie.

V čem vidíte přínos těchto akcí a důvod zájmu o ně?

Dlouhodobě se potvrzuje, že největším problémem seniorů v evropských vyspělých zemích není ani tak finanční nouze nebo zdravotní problémy, byť ani v tomto směru není situace vždy jednoduchá, ale pocit osamělosti a absence kontaktů s okolím. To bývá také důvodem, proč se senioři nechávají zlákat na podvodné zájezdy a podobné akce tzv. „šmejdů“, kde jim bývá nuceno nepotřebné zboží za přemrštěné ceny. Na druhou stranu zájem seniorů o program Komunitního centra Prádelna potvrzuje, že náš cíl – poskytnout seniorům nejen z Prahy 5 multifunkční komunikační prostor pro setkávání, vzdělávání, kulturní i sportovní vyžití – našel odezvu. Navíc senioři zapojení do klubu SENSEN v Komunitním centru Prádelna představují ukázkový příklad moderních, sebevědomých seniorů, kteří mají spoustu zájmů, chtějí rozšiřovat své znalosti a poznávat vše nové. Právě poznávací zájezdy jsou atraktivní formou naplňující tyto jejich potřeby, a proto je zájem o ně tak velký. Jsem rád, že je můžeme seniorům z Prahy 5 díky projektu SENSEN poskytnout i letos a věřím, že smysluplná péče o „naše“ seniory bude na Praze 5 pokračovat i v budoucnosti.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Lachnit,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace