Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z rodinné krize Cestou necestou. O občanském sdružení vypráví místostarosta Lachnit

23.07.2014
Z rodinné krize Cestou necestou. O občanském sdružení vypráví místostarosta Lachnit

Foto: Archiv

Popisek: JUDr. Petr Lachnit, místostarosta Prahy 5

ROZHOVOR Se zástupcem starosty MČ Praha 5, JUDr. Petrem Lachnitem, jsme hovořili o občanském sdružení Cestou necestou a jeho pomoci rodinám a dětem, které se ocitly v těžké životní situaci.

Co je posláním této neziskové organizace?

Na naší MČ Praha 5 působí od listopadu 2011 Centrum pro rodinu Cestou necestou, jedná se o občanské sdružení, které má pověření k výkonu sociálně-právní ochrany dětí. Posláním je pomoci rodinám a dětem, které se ocitly v těžké životní situaci. Problémy v rodině dítě obrovsky trpí, někdy tyto problémy mohou vést až k ústavní péči. S vědomím toho, že se v nesnázích může ocitnout každý z nás, kladou odborníci z  centra pro rodinu velký důraz na podporu a respekt vůči klientům, nabízí krizovou intervenci a psychoterapii ke zvládnutí těžkých situací, či vyhrocených vztahů v rodině a současně poskytují odbornou pomoc při řešení sociálních obtíží.

Hledají spolu s rodinami bezpečnou cestu ze situací a vztahů, které se zdají být bezvýchodné. Pomáhají dětem řešit osobní problémy a hledat východiska společně s jejich rodinami, pomáhají rodičům v konfliktních situacích, tak, aby jejich děti nebyly zasaženy problémy dospělých a nestávaly se obětí rodinných sporů.  A zároveň pomáhají smutným dětem z rozdělených rodin najít vnitřní klid.

Toto občanské sdružení se také věnuje náhradní rodinné péči, můžete nám o této problematice říci něco více z praxe?

V rámci náhradní rodinné péče úzce spolupracují s Oddělením sociálně-právní ochrany dětí Prahy 5. Se souhlasem tohoto oddělení uzavírají dohody o výkonu pěstounské péče a v této souvislosti jsou pak v kontaktu s rodinou jako klíčoví pracovníci. Pěstounům jsou k dispozici ohledně poradenství a v neposlední řadě zajišťují vzdělávání pro pěstouny, které je povinné ze zákona.

Jaké jsou dosavadní výsledky činnosti Centra pro rodinu Cestou necestou?

Během prvního roku působení se odborníci z centra pro rodinu Cestou necestou setkávali s klienty, jejichž sociální, osobní či rodinný život byl v ohrožení. Tento stav pramenil z hluboké duševní krize či nedostatku základních sociálních dovedností. Nesnadným úkolem, který se podařilo u většiny klientů naplnit, byla samotná motivace ke spolupráci, vyžadující od klientů značnou vnitřní sílu k pohledu a ošetření vlastních bolavých míst, k přijetí sebe sama, což bylo prvním krokem ke změně životního postoje a chování. Zásadní součástí psychosociálního poradenství byla rodinná terapie, kde se znovu buduje důvěra, hranice a především citové pouto mezi dítětem a rodiči.  Mnohdy bylo třeba hledat respektující vztah mezi samotnými rodiči, především v rozvodových sporech.

Pomoc s bydlením, prací, úřady, dluhy, uvítaly především opuštěné maminky, které tíže mnoha problémů stahovala na dno a zásadně ohrožovala děti. Ztrácely naději a bez pomoci by nedokázaly problémy zvládnout. Mnohé maminky byly hluboce vděčné za to, že se o jejich starosti někdo zajímá a pomohl je překonat. Někdy takové problémy skutečně odloučí dítě od mámy a táty. V takovém případě pracovníci centra Cestou necestou po šesti měsících usilovné práce oslavovali spolu s rodiči, že se dítě mohlo znovu vrátit domů. U několika dalších případů se díky doprovázení dětí ze strany odborníků jejich odchodu z rodiny zabránilo.

Centru pro rodinu Cestou necestou se také podařilo najít práci pro některé rodiče klientů přes navázanou spolupráci s úklidovými firmami, což pozitivně ovlivnilo atmosféru v rodinách.

V čem vnímáte největší přínos služby Cestou necestou?

Propojení sociální pomoci a psychoterapie je jedním ze zásadních pilířů odborné práce Cestou necestou o.s. , tato práce je krizová intervence. V praxi to znamená rychlou pomoc klientovi v situaci, kterou prožívá jako velice ohrožující. Krizová intervence vede k řešení akutního problému, zklidnění a nalezení opory. Prioritou je často spolupráce, která se stává dlouhodobou.  Na krizovou intervenci je kladen velký důraz, protože včasná pomoc v akutní těžké situaci proces „uzdravování“ výrazně posílí a urychlí.

Mezi klienty náhradní rodinné péče se daří této organizaci navazovat vzájemnou otevřenou komunikaci a pocit důvěry. Obrovským přínosem je pak zapojení klientů do aktivit, které občanské sdružení poskytuje a v budoucnu bude dále i rozšiřovat.

Občanské sdružení Cestou necestou spolupracuje s dalšími odbornými pracovišti z celé Prahy, s orgány sociálně právní ochrany, se školami a dalšími institucemi. Chtěl bych poděkovat všem, kteří pomáhají pomáhat a klientům za jejich odvahu nebát se požádat o pomoc.

Pracoviště občanského sdružení Cestou necestou najdete na adrese Plzeňská 174, Praha 5, tel.: 251614735, e-mail: g');, www.cestounecestou.org.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Lachnit,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace