Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Janeček utopil 75 milionů korun, prý je půjčil kamarádovi na letadlo. Vazby vedou až k Rittigovi, což je pro protikorupčníka nebezpečné

19.07.2014
Janeček utopil 75 milionů korun, prý je půjčil kamarádovi na letadlo. Vazby vedou až k Rittigovi, což je pro protikorupčníka nebezpečné

Foto: archiv KJ

Popisek: Do miliardového sporu mezi producentem biopaliv Oleo Chemical a výrobcem koupelen Ravak je zapleten i miliardář Karel Janeček. Přišel o miliony, zpátky je ale nechce. Údajně tak chce hájit své dobré jméno.

Miliardový spor mezi petrochemickou firmou Oleo Chemical a slavným výrobcem koupelen Ravak rozplétá nyní policie. Drápkem v něm uvízl i miliardář Karel Janeček, který jednomu z účastníků poslal na účet 75 milionů. Tvrdí, že mu půjčil na letadlo.

Přetahovanou o miliardy rozehrály petrochemická firma Oleo Chemical a tradiční výrobce koupelen Ravak. Představitelé Ravaku tvrdí, že půjčili Oleu Chemical a jeho spolumajitelům Michalu Urbánkovi a Kamilu Jirounkovi 750 milionů korun. Urbánek s Jirounkem zase trvají na tom, že jim Ravak způsobil škodu za dvě miliardy. Na čí straně je pravda? Odpovědět na tuto otázku by mělo policejní vyšetřování.

Cestička až k Rittigovi

Navzdory tomu, že Karel Janeček měl zřejmě dříve velmi úzké podnikatelské, či možná i přátelské vztahy s Kamilem Jirounkem, když neváhal půjčit mu osmimístnou částku, dostala se firma Oleo Chemical v roce 2011 do hledáčku protikorupčního fondu, jehož iniciátory jsou právě Janeček a generál Karel Randák. Jejich hlavním terčem se stal kontroverzní lobbista Ivo Rittig, jenž se z původní profese prodavače lahůdek, stíhaného za rozkrádání, vyšvihl po roce 1989 v jednoho z nejvlivnějších „domlouvačů velkých kšeftů“ současné české šedé ekonomiky.

Veřejné odhalení Rittiga souvisí právě se sporem mezi Oleo Chemical a Ravakem, v němž se překvapivě objevila i jména Karla Janečka a Karla Randáka. Randák poskytoval bezpečnostní rady Ravaku, Janeček zase ještě před založením Protikorupčního fondu poslal na účet spolumajiteli Olea Chemical Kamilu Jirounkovi 75 milionů korun. V okamžiku, kdy se Ravak dostal k „papírům“ Olea, se mimo jiné otevřela i cesta ke smlouvám, které měl Dopravní podnik hlavního města Prahy sjednány s neprůhlednými karibskými firmami.

Na své si přijde i Babiš

Akciová společnost Oleo Chemicalbyla založena v roce 2004, jako svou hlavní činnost deklarovala výrobu a prodej bionafty ve vlastním výrobním závodě v Liberci. Součástí jejích obchodních aktivit je i nákup a prodej pohonných hmot, zejména automobilového benzínu a motorové nafty, a chemikálií a surovin, souvisejících s výrobou bionafty. V roce 2010 schválila Poslanecká sněmovna ČR novelu Zákona o ochraně ovzduší, která v souladu s tendencemi v celé Evropské unii zvýšila povinný podíl biopaliv v benzínu a naftě. Tím si na své ale nepřišel zdaleka jen Oleo Chemical. Největším hráčem na tuzemském trhu s bionaftou je totiž majitel Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš.

Svými zájmy v tomto podnikání se Babiš nikdy netajil, po schválení zákona dokonce otevřeně připustil, že ho pomohl prolobbovat. „Ano, lobboval jsem půl roku. Proč bych to nedělal?“ prohlásil otevřeně v květnu 2010 v rozhovoru pro ekonomický týdeník E15. Přišel si tak na své – podle ekonoma a politika Petra Macha spotřebitelé doplácejí díky přimíchávání biopaliv zhruba dvě koruny na litr pohonných hmot. Ročně je to tedy navíc přibližně 15 miliard, z nichž přibližně 10 miliard údajně připadne firmám, patřícím právě Babišovi.

O prachy prý nejde

Jednoho ze zakladatelů Protikorupčního fondu situace pořádně zaskočila, přímá vazba na člověka, jehož podnikání prověřuje policie, zamotala miliardáři Karlu Janečkovi hlavu. Důsledně si totiž zakládá na image jediného „čistého a spravedlivého“, takže ho zveřejnění nečekaných informací přimělo poskytnout rozhovor Lidovým novinám. Prohlásil v něm, že jednoho ze spolumajitelů firmy Oleo Chemical Kamila Jirounka viděl párkrát v životě a přímo jemu nikdy žádnou půjčku neposkytl. „Peníze jsem půjčil svému kamarádovi, který je následně předal panu Jirounkovi. Mělo to jít na koupi letadla. Kamarád mi tehdy jen sdělil, abych zhruba 75 milionů korun poslal na Jirounkův účet. Byla to chyba,“ tvrdí Janeček v rozhovoru.

Proč se tedy Janeček nepřipojil k insolventnímu řízení s Oleo Chemical? „Mně peníze dluží ten kamarád. Věřím, že časem se to vyřeší,“ prohlásil diplomaticky Janeček. „Vážně jsem uvažoval, že se k insolvenci připojím. Jenže jsem se bál, že podpořím insolvenční návrh proti někomu, kdo by potenciálně mohl být v právu. Nechtěl jsem kvůli prachům riskovat, že si zničím své jméno a že se dostanu na špatnou stranu.“ Spor mezi firmami Oleo Chemical a Ravak pak zhodnotil velmi tvrdě. „Je to hodně šílený a divoký příběh. Je jasné, že ze strany Olea tam musela být nějaká špína. Je možné, že jde hlavně o podvody Michala Urbánka, kterého vidím jako ultrapodvodníka. Je to síla, ale stane se, že někomu naletíte,“ konstatoval a dodal ještě ostřeji: „Navíc, jak jsem se dozvěděl z vašeho článku, lidi z Oleo Chemical zastupuje exministr spravedlnosti Pavel Němec. To je husté. Když někdo využívá služby lidí, jako je Němec, pro mě je to velmi silná indikace něčeho velmi špatného. Vždyť jde o člověka – a tady souhlasím s Marií Benešovou – z justiční mafie.“

A ještě k Janečkově bouračce

Blesk.cz přinesl další informace o havárce známého protikorupčníka, o níž jsme psali: „Včera jsem se střetl s osobním vozem. Škoda nebyla velká, nikomu se nic nestalo, přesto jsem se sám rozhodl zavolat dopravní policii," začal Janeček své vyjádření k nehodě, po níž policisté zjistili, že pil. Přestože hladina alkoholu v dechu byla skutečně nízká, jen 0,14 promile, očekávalo se, že Janeček nad tím, že po požití alkoholu sedl za volant, vyjádří lítost a začne si sypat popel na hlavu. K tomu ale nedošlo.

„Kdybych nebyl účastníkem nehody, skoro bych si myslel, že jsem měl tři promile a pak přejel dítě. Vypil jsem skleničku vína, dvě hodiny před tím, než jsem sedl za volant," rozčiloval se a  začal kritizovat média, která o incidentu informovala. Místo omluvy tak přišlo doporučení, o čem by novináři měli psát na místo o něm. "Je na pováženou, jaké informace čtenářům média předkládají a jak je to pak ovlivňuje. Stálo by za to, kdyby se v médiích věnovali tématům, která jsou pro naši společnost zásadní a mohou ji posunout dopředu. Takovým klíčovým tématem je změna volebního systému," uvedl.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská