Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemný odchod šéfredaktorky největšího seriózního deníku v Česku: Souvisí s Babišovým nepřátelským převzetím ČEZu? Spekulace se rojí

06.07.2014
Tajemný odchod šéfredaktorky největšího seriózního deníku v Česku: Souvisí s Babišovým nepřátelským převzetím ČEZu? Spekulace se rojí

Foto: Dagmar Hájková

Popisek: Sabina Slonková u Krause

Novinář Ondřej Neumann, který provozuje web Hlídací pes, se zamyslel nad tím, proč v pondělí nenadále skončila šéfredaktorka deníku MF Dnes Sabina Slonková. Zajímavé podle něj je, že nikdo nedokázal o konci nejsledovanější české šéfredaktorky zjistit více, než bylo v tiskové zprávě a v jedné větě prohlášení. A ty se prý navíc velmi výrazně lišily.

V oficiální tiskové zprávě Slonková uvedla, že odchází z vlastní vůle a že MF Dnes přeje do následujících let vše dobré. Vzápětí však vydala pro server Mediaguru toto stručné prohlášení: „Moje názory na obsah se diametrálně rozcházejí se zbytkem vedení firmy.“

Okamžitě se začalo spekulovat o souvislosti s vlivem ministra financí a zároveň vlastníka vydavatelství Mafra Andreje Babiše. Právě kvůli jeho střetu zájmů přitom byla na MF Dnes upřena pozornost. Babiš sám však vždy trval na tom, že s novinami nemá nic společného a plnou zodpovědnost za ně nese šéfredaktorka Slonková.

O tom, jak je Mafra a MF Dnes nezávislá podle novináře Neumanna nejlépe svědčí detail, že tiskovou zprávu o konci Slonkové nerozesílalo vydavatelství Mafra, ale Karel Hanzelka, mluvčí holdingu Agrofert, který přitom neustále ujišťuje, že do novinového byznysu Mafře vůbec nezasahuje. Pokud však jde o ministra Babiše, vlastníka Agrofertu, neobjevil se ani náznak, že by se pokusil jakkoliv zasáhnout do obsahu deníku.  

Samo vedení vydavatelství Mafra odmítlo nad rámec tiskové zprávy uvést cokoliv, a stejně tak Slonková, což ještě přiživilo spekulace o důvodech jejího odchodu. Z redakce MF Dnes se podařilo zjistit pouze to, že výměna šéfredaktorky proběhla mimořádně rychle a nikdo o ní dopředu nic netušil.

Neumann mezi možnými příčinami zmiňuje i nedávný odchod životního partnera Slonkové Jakuba Ungera z pozice šéfa regionálních redakcí MF Dnes. Svým kolegům si údajně měla stěžovat, že nemá vliv na třetinu obsahu novin. O této příčině spekuloval redaktor magazínu Respekt Ondřej Kundra.

Jinak ale prý zůstává nejisté, proč šéfredaktorka Slonková Babišův deník opustila. To je podle Neumanna problém už proto, co ministr i novinářka hlásají a požadují od jiných. „MF DNES i samotná Slonková totiž po jiných dlouhé roky požadují absolutní otevřenost a nutí je skládat veřejně účty. Teď se tváří, že jde o vnitrofiremní věc, do které nikomu nic není,“ stěžuje si novinář v textu, který publikoval web Echo24.cz.

Erik Best: Tohle si Sabina Slonková nezasloužila, pane Babiši

K řadě novinářů, kteří se zabývají nečekaným odchodem Sabiny Slonkové z pozice šéfredaktorky MF Dnes, se přidal i americký novinář dlouhodobě žijící v Praze Erik Best. Poukázal na to, že jen málokdo si položil otázku, zda Slonková dělala svou práci skutečně dobře. Nicméně je přesvědčen o tom, že poté, co prý pomohla připravit základy pro Babišovo nepřátelské převzetí ČEZu, zasluhovala lepší zacházení.

Best připomíná, že náhlý odchod Slonkové jen po šesti měsících ve funkci vzbudil spekulace ohledně jeho pravé příčiny. Ovšem jen málokdo si položil otázku, zda Slonková dělala svou práci dobře.

Česko-americký novinář píše, že ještě více než na jiných trzích žije v české žurnalistice přesvědčení, že investigativní reportér s dobrými kontakty nutně umí dobře psát, že redaktor umí dělat editora, že editor umí pracovat jako šéfredaktor, a že šéfredaktor umí vydávat noviny.

„Často však zafunguje Peterův princip a novinář postoupí na úroveň své nekompetentnosti,“ naznačuje Best, že za odchodem Slonkové mohou být i její nedostatečné manažerské schopnosti.

Své krátké zamyšlení Best končí větou, která naznačuje, že Slonková nebyla úplně nezávislá na majiteli novin, jímž je Agrofert Andreje Babiše: „Poté, co Slonková s MF Dnes pomohla připravit základy pro Babišovo nepřátelské převzetí ČEZu, zasluhovala lepší zacházení.“

To, že Slonková byla na Babišovi značně nezávislá, naznačil server Respekt.cz. Podle něj MF Dnes za dob šéfredaktorky Slonkové často kriticky psala o problémech v Babišově hnutí ANO a nebála se kriticky psát i o soudu Babiše o jeho komunistickou minulost.

Nechtěla psát pěkně o inzerentech?

Podle Respektu ale za odchodem Slonkové může být i šéf představenstva Mafry Štěpán Košík a obchodní ředitel tištěných titulů Mafry Roman Stolejda. Ti měli Slonkovou tlačit k tomu, aby MF Dnes nepsala vůbec nebo přívětivěji o firmách, které hrozily v listu zastavením inzerce.

Sama Slonková svůj odchod pro server Mediaguru.cz komentovala slovy: „Moje názory na obsah se diametrálně rozcházejí se zbytkem vedení firmy.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová