Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nevolte nikoho, kdo slibuje legislativní smršť, radí místostarosta Lachnit a dodává: Dejte přednost těm, kteří hledají cesty, jak naplnit dosavadní zákony

26.06.2014
Nevolte nikoho, kdo slibuje legislativní smršť, radí místostarosta Lachnit a dodává: Dejte přednost těm, kteří hledají cesty, jak naplnit dosavadní zákony

Autor: Archiv

Popisek: JUDr. Petr Lachnit, místostarosta Prahy 5

„Neznalost zákona neomlouvá. Tuto populární větu známe všichni. Stokrát, tisíckrát jsme ji slyšeli. Ne snad před soudem nebo při vyšetřování. V detektivkách. Tato zásada je pravdivá. Neznalost zákona skutečně neomlouvá. Nechci o tom polemizovat. Jenom se chci zeptat, zda je vůbec možné, znát všechny zákony?“ Ptá se ve svém zamyšlení JUDr. Petr Lachnit, 1. zástupce starosty MČ Praha 5. A pokračuje…

Jako právník vás mohu ujistit, že to skutečně možné není.

Jiná právnická teze praví, že základem dobrovolného dodržování zákonů ze strany občanů je právě znalost jejich práv povinností. Dodržování zákonů by totiž mělo být výhodné nejenom pro ně samé, ale pro celou společnost. Zákonnost totiž není jenom problémem úřadů a institucí. Je to problém všech.

Aby bylo možné o těchto zásadách vážně uvažovat, aby bylo možné využívat dobrovolného respektu k zákonu, je skutečně nezbytné, aby lidé o těchto zákonech věděli.

Zatím děláme téměř všechno pro to, aby občan zákon znát nemohl. Nepřehledné množství zákonů, jejich neustálá novelizace, to jsou hlavní překážky právní osvěty. Nejsou ovšem jediné. Nejstrašnější jsou tak zvané přílepky, kdy se k zákonu o zcela jiné věci naprosto nesourodě připojí zrušení nebo změna zákona úplně jiného.

Politici a státní instituce věnují pramalou pozornost naplňování platných zákonů

Stalo se zvykem, že politici a státní instituce věnují pramalou pozornost naplňování platných zákonů. Když se setkají s problémem, nehledají řešení v rámci stávajících zákonů, ale okamžitě navrhují novelizaci. Novelizace se stala prvotním zájmem i obou komor parlamentu. Jakoby se plat poslanců a senátorů odvozoval od počtu projednaných a schválených zákonů. Bylo by to směšné, kdyby to nenapadalo právě na občany. A nejenom na občany. Zákony platí totiž pro všechny na celém území republiky, bez toho, zda jsou nebo nejsou občany. Mimo jiné tedy i pro turisty. Ti mají vůbec smůlu. K povinnostem stanoveným zákonem je třeba přičíst i naprosto nepřehledné množství vyhlášek místní samosprávy.

V praxi to vypadá tak, že pokud chcete dobrovolně dodržovat místní vyhlášky, měli byste každou návštěvu cizího města zahájit návštěvou místní radnice a tam si nejprve na úřední desce přečíst, co ve městě smíte a co nesmíte dělat. Pravda, v některých městech na místní úpravy upozorňují na veřejných prostranstvích piktogramy. Nejsou vždy zcela srozumitelné (například rušení nočního klidu), ale je to lepší než nic. Ovšem tyto piktogramy nejsou autorizované. Tak těžko zjistíte, zda se opírají o právní předpis, či zda jenom vyjadřují soukromý zájem nějakého provozovatele.

Lákavé heslo legislativní smršť se může pěkně vymstít

Co vůbec my občané proti tomu stavu můžeme dělat? Jedinou věc: vyjádřit svůj názor ve volbách.

Před lety jeden z dosud velmi populárních politiků úspěšně kandidoval v parlamentních volbách s populistickým heslem: sliboval legislativní smršť. Uspěl. Jenom to lákavé heslo se občanům vymstilo.

Pokud nejsme se současným právem spokojeni, mohu vám poradit jediné. Nevolte nikoho, kdo slibuje legislativní smršť. Nevolte nikoho, kdo slibuje řešit vaše problémy novou právní úpravou. Dávejte přednost těm, kteří chtějí hledat cesty, jak naplnit dosavadní zákony. Teprve, až se potvrdí, že to v daném případě není možné, je nová právní úprava vhodná.

Přestaňme hodnotit práci poslance podle počtu jim předložených pozměňovacích návrhů. Taková soutěž nemůže mít na občany a společnost příznivý dopad.

Změna zákona, stejně jako zákon sám, není a nemůže být nikdy více, než jenom prostředek k dosažení nějakého cíle. V žádném případě nemůže být sama cílem!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Lachnit,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace