Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Prádelně máme nové hřiště na pétanque, raduje se místostarosta. Zahrát si může úplně každý, teenager, senior, muž i žena

18.06.2014
V Prádelně máme nové hřiště na pétanque, raduje se místostarosta. Zahrát si může úplně každý, teenager, senior, muž i žena

Foto: Facebook

Popisek: Komunitní centrum Prádelna

ROZHOVOR Komunitní centrum Prádelna na pražském Smíchově pravidelně nabízí pestrý a zajímavý program, díky čemuž se již stalo centrem kulturně komunitních aktivit blízkého i vzdálenějšího okolí. Nejpočetnější skupinu návštěvníků komunitního centra tvoří senioři a právě pro ně je přichystána od letošního června novinka. Více nám v rozhovoru přiblíží 1. místostarosta městské části Praha 5, JUDr. Petr Lachnit.

Co nového jste pro seniory přichystali?

Senioři patří k nejčastějším a také nejaktivnějším návštěvníkům a účastníkům rozličných aktivit našeho komunitního centra Prádelna. Působí zde dvě seniorské taneční skupiny, velmi činorodý Klub Senzačních Seniorů i klub seniorů Pegas, probíhají zde vzdělávací kurzy jako např. práce s počítačem nebo angličtina i sportovní a pohybové aktivity – stolní tenis, gymnastika pro seniory. Městská část Praha 5 nechala na konci loňského roku vybudovat v parku přilehlém ke komunitnímu centru hřiště na pétanque. To bylo impulsem pro seniory, kteří se již během zimních měsíců o hřiště zajímali a připravovali se na jeho využití. Od začátku června zde probíhá každou středu odpoledne výuka hry pétanque pro seniory.

Říkáte „výuka“, kdo ji vyučuje a za jakých podmínek?

Jedná se skutečně o výuku pod vedením odborného lektora Miroslava Pešouta, který je nejen aktivní hráč, ale zároveň také sekretář České asociace pétaque klubů. Tudíž těžko hledat povolanějšího člověka, který by nejen seniorům přiblížil vše s touto hrou související. Navíc s kontaktem na něj přišli sami členové Klubu Senzačních Seniorů a díky finanční odměně za 1. místo v soutěži Senior roku 2013 s ním navázali seriózní spolupráci – stal se jejich regulérním trenérem. Nutno dodat, že přístup pana Pešouta je velmi vstřícný a obětavý, zároveň si i on sám pochvaluje dění v komunitním centru a chystá se zapojit coby účastník do aktivit v centru. Samozřejmě nesmíme zapomenout na skutečnost, že i tento „kurz“ je stejně jako všechny aktivity pro seniory v Komunitním centru Prádelna zcela zdarma.

Proč jste zvolili právě hru pétanque?

Jak asi každý ví, pétanque je francouzská společenská hra pro dvě 1 až 3 členná družstva, která se snaží umístit koule co nejblíže k cíli, který tvoří dřevěná kulička, tzv. prasátko. Princip hry je velmi jednoduchý, byť dokonalé zvládnutí techniky a taktiky vyžaduje pravidelný trénink. Ovšem výraznou předností tohoto sportu je skutečnost, že hrát ho může prakticky každý - ženy s muži, senioři s dětmi, i tělesně postižení se mohou zúčastňovat všech turnajů. Tudíž představuje ideální sportovní aktivitu právě pro seniory. To potvrzuje i zájem ze strany seniorů, kteří se začínají na tyto pravidelné tréninky scházet. Důležitý je také společenský aspekt této hry, která reprezentuje ideál francouzského šarmantního životního stylu – kultivované dámy a pánové na čerstvém vzduchu aktivně prožívají napínavé sportovní klání, jenž se tak stává současně společenskou událostí, prostorem pro setkání a konverzaci. Tato atmosféra vzniká i na hřišti před Komunitním centrem Prádelna a na léto si již účastníci plánují prázdninový turnaj v pétanque. To vše potvrzuje, že se tato aktivita trefila do vkusu našich seniorů a stala se dalším drobným příspěvkem v našem usilí, aby se senioři na Praze 5 měli v pravém slova smyslu dobře.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace