Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Herold z ODS: Stavět, či nestavět? Věčný souboj, ve kterém rozum často prohrává

11.06.2014
Herold z ODS: Stavět, či nestavět? Věčný souboj, ve kterém rozum často prohrává

Foto: stránky politika

Popisek: Lukáš Herold

Pátý pražský obvod patří k nejrychleji se rozvíjející městské části. Smíchov, a konkrétně Anděl, se doslova změnil před očima, připraveny jsou zde další velké stavební projekty. Aktuálně například zástavba části Smíchovského nádraží, které České dráhy dlouhodobě nevyužívají.

S nevolí nejen veřejnosti, ale i opozičních zastupitelů Prahy 5 se naopak setkal záměr zastavět Vidouli, což je přírodní památka, kopec  ležící v Jinonicích, a s výškou 371 metrů nad mořem je jedno z nejvyšších pražských míst. Svůj nesouhlas se zastavěním tohoto prostoru vyjádřil i zastupitel Prahy 5 Lukáš Herold. V souvislosti s Vidoulí se zamýšlel i obecně nad problémy nové výstavby v Praze a nad věčnými konflikty mezi developery, stavebními úřady a občanskými sdruženími. 

Děsivé vztahy mezi radnicemi, občany a developery

„Vztahy mezi developery, městskými částmi, magistrátem, stavebními úřady a občany, častěji různými občanskými sdruženími,  jsou podle mne v současnosti jedním slovem děsivé. Ve vzájemném „boji“ se používají nejrůznější finty, polopravdy a lži, aby jeden vyhrál nad druhým. Skutečné zájmy města a Pražanů stojí často úplně mimo tuto hru. To však není jen záležitost Prahy 5, ale celé metropole. 

Současné podmínky územního plánu říkají, kde se co může stavět a kde co ne. Například developer, který chce na určitém místě postavit bytový dům, ale ví, že mu ho stavební úřad nepovolí, tak ho nakreslí jako dům pro seniory, protože to by mohlo projít. Ale ve skutečnosti tam dům pro seniory vůbec stavět nechce a nakonec také nepostaví. Jak proti tomu může Praha 5, anebo jiná zastupitelstva bojovat? 

Triky a fígle

My jsme na zastupitelstvu nedávno řešili záležitost jedné stavby na hraně Prokopského údolí, kde by podle územního plánu mohla být teoreticky restaurace. Developer, v tomto případě vlastník pozemku, tam žádnou restauraci zjevně nechce, chce si tam postavit rodinný dům. Dům proto navrhne tak, aby se to jako restaurace tvářilo, protože rodinný dům, který tam chce on stavět, se tam stavět nedá a nikdo mu to nepovolí. Podobných příkladů registrujeme daleko více a přibývají jak houby po dešti. 

Vyvažování, co je vhodné pro Prahu 5 a co ne, je často velmi obtížné. Složité je to například i s povinností při nové výstavbě zajistit pro nové nájemce nová parkovací místa. Jinak se nedá stavět.  Developer proto například sežene dohodu s okolními nákupními centry o trvalém propůjčení parkovacích míst v obchodním centru v docházkové vzdálenosti od nových bytů. Na první pohled se vše vyřídilo a může se stavět. Ve skutečnosti se „rezervovaná“  místa nevyužívají, pokud byla vůbec opravdu rezervovaná nejen na papíře, ale i ve skutečnosti a majitelé nových bytů hledají místa na parkování v ulicích blíže svých nových bytů. Má ale Praha 5 obecně vzato tomu vždy bránit? Protože když to bude striktně odmítat, tak se žádný ze starých domů neopraví a případně nepřistaví nové byty. 

Umět říci ano i NE

Já si myslím, že rozvoj města je důležitý a že při každém takovém rozhodnutí bychom měli mít na zřeteli především to, aby ve výsledku nedošlo k zakonzervování současného stavu. Praha se vyvíjela po staletí a musí se vyvíjet i nadále po roce 2014. 

Ale na druhou stranu je zde spousta projektů, které jsou mimo rámec rozumného vývoje. Což například je podle mne i projekt zastavění Vidoule.  „Na jednu stranu by politici měli najít při schvalováni nových projektů odvahu, aby se nezastavil rozvoj města, a na druhou stranu by měli umět říci jednoznačně NE, například na první pohled lákavé nabídce, ale s nesmyslným developerským projektem.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Herold,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace