Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Unikátní osada Buďánka: Komunisté tam málem postavili panelák, současné vedení Prahy prokazuje opět totální neschopnost

02.06.2014
Unikátní osada Buďánka:  Komunisté tam málem postavili panelák, současné vedení Prahy prokazuje opět totální neschopnost

Autor: Místa u nás

Popisek: Buďánka snad dříve spadnou, než se úředníci nějak domluví.

Bývalá dělnická kolonie Buďánka v Praze 5. Neexistuje snad v Praze lepší doklad neschopnosti pražských úředníků domluvit se na řešení nové podoby relativně malého území našeho hlavního města. Téměř čtvrt století trvající nikam nevedoucí jednání mají od minulého týdne nová dějství. Povedou ale někam? Dočkají se už Buďánka konečně nové podoby? Za komunistického režimu tam málem vyrostl patnáctipatrový panelák, teď se na nové podobě nemůžeme domluvit.

Po dlouhých měsících mlčení se o osadě Buďánka opět začalo mluvit. Nejdříve magistrát pohrozil ve svém usnesení Praze 5 – upravte Buďánka, nebo vám je vezmeme, a hned následně Praha 5 ostře protestovala proti tomuto usnesení Rady hlavního města.

Osud Buďánek už prý řeší. Rozhodnutí vedení města pak označila za politizaci obnovy osady. „Praha 5 již od loňského roku prezentuje veřejnosti projekt Buďánka pro Prahu, sehnala finanční podporu pět milionů od ČSOB, vyčlenila peníze ve schváleném rozpočtu a spolupracuje na projektu s místním občanským sdružením pro záchranu Buďánek. Je téměř ironií, že ve stejný den, kdy radní hlavního města vyzývají městskou část ke konání, jsme schválili již konkrétní záměr revitalizace," uvedl radní Prahy 5 Jiří Vejmelka.

Populistický magistrát

Podobných proklamací kolem úprav této části Prahy 5 bylo ale již mnoho a Buďánka dál padají nejen na hlavu Koukala, bývalého primátora, jak v devadesátých letech hlásal nápis na střeše jednoho domku. Podle znalců se  hned tak ale něco nezmění.

Mírně skeptický je i zastupitel za Prahu 5 Lukáš Herold. Vyjádření magistrátu je podle něj značně populistické a nelze  s ním souhlasit! „My jsme za těch dvacet let několikrát žádali magistrát, aby si osadu převzal a neměl o to zájem! Já bych chápal, kdyby magistrát přišel s konkrétním řešením, jak se o Buďánka postarat. A těch problémů je mnoho. Například majetkoprávní, neboť je tam stále jeden dům obýván, přes problematiku „zatrubnění“ motolského potoka, který tudy neregulovaně protéká a hrozí posuny celého svahu.  Přijde-li magistrát s vynikajícím řešením, není žádný problém, aby si Buďánka vzal! Nedaleko od Buďánek je chátrající Malostranský hřbitov, což je velmi významná památka ve správě hlavního města Prahy. Dlouhodobě se tam nic neděje a já bych proto doporučil Praze, aby se nejdříve postarala o něj a pak vyhrožovala převzetím osady Buďánka. Malostranský hřbitov považuji za jednu z velkých ostud Prahy,“ kritizuje rozhodnutí magistrátu zastupitel Prahy 5 Lukáš Herold.

Začalo to již za komunistů

Problém Buďánka začal v roce 1988. Tehdy bylo rozhodnuto, že na místě kolonie vyroste výšková panelová stavba určená pro zaměstnance Ministerstva vnitra. Odbor výstavby hlavního města Prahy začal k tomuto účelu objekty spolu s parcelami od soukromých vlastníků vykupovat. Většina starousedlíků nakonec pod pohrůžkami vyvlastnění osadu opustila.

V roce 1991 byla  osada Buďánka  vyhlášena Magistrátem hl. m. Prahy městskou památkovou zónou. Stalo se tak na doporučení tehdejšího Pražského střediska státní památkové péče a ochrany přírody. O pět let později osada přešla pod správu Městské části Praha 5. V kolonii v té době stále ještě nebyly dořešeny majetkové poměry především díky vzneseným restitučním nárokům.

Postupně bylo předkládáno velké množství projektů, jak tento prostor využít.  Předkladatelé většinou narazili na nesouhlasné protesty různých aktivistických skupin. Opadl např. i zájem skupiny drobných řemeslníků a výtvarníků, kteří si zde chtěli vytvořit ateliéry a dílny.

Klacky pod nohy

„Až Projekt Geosanu dospěl do fáze všech povolení, což bylo skoro nadlidský výkon, včetně souhlasu památkářů! Bylo schváleno, že Geosan zde může svůj projekt realizovat,“ vzpomíná na jedno řešení, které bylo k realizaci nejblíže zastupitel Prahy 5 Lukáš Herold. „Pak se však na radnici Prahy 5 změnila rétorika  a všichni skuteční odpůrci tohoto projektu, ve chvíli, kdy Geosan už měl  ta razítka, otočili a začali říkat, že je to sice dobrý projekt, ale proč už se nezačalo stavět. Ve skutečnosti jim všemožně začali házet klacky pod nohy, aby se stavět vůbec nezačalo! Následně zastupitelstvo významnou většinou odsouhlasilo zrušení tohoto projektu. Skončí to zřejmě soudním sporem, skutečností však zůstalo, že Buďánka chátrají dál,“ připomíná jediný schválený projekt na záchranu osady Buďánka Lukáš Herold.

Původně stál v místech ulice Pod Buďánkou viniční dům, drobná obdélná stavba zvaná Buďánka. Není bohužel známo, jak přišla k tomuto jménu. Tento objekt však zanikl. V polovině 19. století zde vyrostla kolonie 15 domků pro dělníky zvaná Buďánka.

Unikátní dělnická kolonie

Bývalá dělnická kolonie Buďánka pochází  z 1. poloviny 19. století.  a je jedním z posledních dochovaných příkladů dobového urbanistického souboru.

Kolonie 15 domků se rozkládala na západním okraji původní obce Košíře při staré silnici vedoucí z Prahy na západ v blízkosti Motolského potoka. V té době bylo území jen řídce osídleno; mezi malými obcemi byly roztroušeny jednotlivé usedlosti obklopené polnostmi a vinicemi. Obyvateli Buďánek v té době byli drobní řemeslníci, nádeníci z okolních vinic, dělníci z blízkého pískovcového lomu i košířská galerka.

Ve 2. polovině 19. století  se charakter této části dnes Prahy 5  díky rozvoji průmyslu a s tím související rychlou urbanizací oblasti značně proměnil. V Buďánkách tehdy bydleli dělníci a řemeslníci z průmyslově se rozvíjejícího Smíchova.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace