Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Občané nechtějí stát stranou politiky, záleží jim na jejich „polis“ – zemi, městě, obci. Proto hledají alternativy k tradičním stranám, říká místostarosta

19.05.2014
Občané nechtějí stát stranou politiky, záleží jim na jejich „polis“ – zemi, městě, obci. Proto hledají alternativy k tradičním stranám, říká místostarosta

Autor: Archiv

Popisek: JUDr. Petr Lachnit, místostarosta Prahy 5

Někdy skokově, někdy pozvolna, ale v posledním období stále výrazněji klesá podpora politických stran občany. Někdy se sekáváme s názorem, že to je trend současného století. Nemyslím si to, začíná svou úvahu o stavu velkých politických stran, ať už nalevo, či napravo, JUDr. Petr Lachnit, 1. zástupce starosty MČ Praha 5. A pokračuje…

Obávám se, že to je důsledek vnitřního života většiny současných politických stran. Profesor Parkinson kdysi ve svých zákonech tvrdil, že podnik, který dosáhne počtu zaměstnanců jedno sto osob, už dál nic neprodukuje. Veškerou svou energii totiž spotřebuje na řízení sama sebe. Aparát těchto politických stran už se nezabývá otázkou, zda stranická politika reflektuje nebo nereflektuje potřeby společnosti. Veškerou energii spotřebovávají straničtí úředníci na upevnění svého postavení uvnitř strany. Politické debaty, které vedou, se už nezabývají smyslem jejich práce. Převažuje orientace na podporu jedněch skupin a paralyzování jiných skupin, posílení své pozice a oslabení pozice druhých.

Praxe ukázala, že než formulovat vlastní postoje a názory, snazší je vést negativní kampaň

Pravidelně se opakujícím vrcholem, ke kterému by činnost strany měla směřovat, je volební úspěch. Měla by. Jenomže zpravidla nesměřuje. Politické strany už se volbami ve své činnosti prezentací svých myšlenek nezabývají. Najímají si k tomu reklamní agentury. Volební kampaň je tak zcela k nerozeznání od prodejní kampaně na vysavače nebo zaručené prostředky na hubnutí.

Nechci tím tvrdit, že v politických stranách nezaznamenáme v souvislosti s volbami žádnou aktivitu. Opak je pravdou. Jenomže ta aktivita směřuje k jinému cíli. Zcela osobnímu. Umístit se na volitelném místě kandidátky. Proto se strany tolik zajímají o volební prognózy. Aspirant na zvolení potřebuje vědět, do kterého místa je stoprocentně volitelný, na kterém by to ještě mohlo vyjít a které místo je určitě nevolitelné. Podle toho se potom uzavírají politické dohody. Ten termín není přesný. Nejsou politické, ale v nejlepším případě politikářské a nejsou to přijatelně znějící dohody, ale ošklivě znějící obchody. Zpravidla s tím souvisí všechny nejhorší praktiky takového chápání politiky: pomluvy, očerňování, kompromitace, šťourání v minulosti. Pokud toto je vnitrostranická demokracie, potom netoužíme po její aplikaci ve společnosti.

Praxe ukázala, že než formulovat vlastní postoje a názory, snazší je vést negativní kampaň. Proto se používá jak vůči voličům, tak uvnitř stran. Když nemohu dosáhnout lepšího místa na kandidátce, je třeba posílit své šance vyřazením soupeřů. Je lhostejně, zda uvnitř strany nebo snížit šance jiných stran. Z hlediska politické budoucnosti zeNelze se potom divit, že stále větší procento voličů se odklání od politických stranmě, kraje, města nebo vesnice je to tragická perspektiva.

Nelze se potom divit, že stále větší procento voličů se odklání od politických stran

Je naivní si myslet, že to voliči neví. Smích mezi lidmi, který kdysi vyvolalo volební heslo jednoho někdejšího politika „myslím to upřímně“, je toho dostatečným důkazem.

Nelze se potom divit, že stále větší procento voličů se odklání od politických stran. Hledají alternativy. Oni totiž nechtějí stát stranou politiky. Nejsou apolitičtí. Záleží jim na jejich „polis“ – zemi, městě, obci. Proto hledají alternativy. Když jim je nedáme, vytvoří si je sami. Zkušeností, názorů a nespokojenosti na to mají dost.   

Není pravda, že taková politika musí být horší. Když se oprostí od praktik, které nám všem vadí, může to být i daleko lepší politika. Určitě bude lépe odrážet přání a potřeby těch, kteří stojí mimo politické strany.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace