Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I sociální pracovníci slouží pohotovost, říká místostarosta Lachnit

29.04.2014
I sociální pracovníci slouží pohotovost, říká místostarosta Lachnit

Foto: Archiv

Popisek: JUDr. Petr Lachnit, místostarosta Prahy 5

Jak pracovní pohotovost probíhá a co obnáší?

Pane místostarosto, můžete nám říci, proč právě sociální pracovníci slouží pracovní pohotovost?

Na Úřadu Městské části Praha 5 je součástí sociálního odboru rovněž oddělení sociálně právní ochrany dětí, kde sociální pracovníci mají zákonnou povinnost řešit a zajistit krizové situace do kterých se dostávají nezletilé děti a mladiství a je třeba řešit tyto situace neprodleně a to i v nočních hodinách prostřednictvím vykonávání pracovní pohotovosti a poskytování sociálně právní ochrany.

Jaké případy obvykle řeší sociální pracovníci v rámci pracovní pohotovosti?   

Jedná se o případy nezletilých dětí, ale i mladistvých, kteří utíkají z domova, protože mají problémy s rodiči, nebo se dostaly samy do problémů a neumějí je vyřešit. Také jsou obvyklé příběhy opuštěných dětí o které se nemá kdo postarat, které se ocitly na ulici bez rodičů a příbuzných a hledají pomoc, mnohdy jsou to i děti cizinci, které se ocitly na území ČR bez doprovodu, řeší se i útěkáři z dětských domovů, děti i mladiství, kteří páchají trestnou činnost. Nejhorší jsou však situace dětí týraných a zneužívaných, které nachází sociální pracovníci přímo na ulici či již nadále nechtějí a nemohou zůstávat v rodině a musí se pro ně akutně najít jiné zázemí a řešení. V těchto případech tedy nastupují profesionálové - sociální pracovníci, kteří jsou odborně vyškoleni na řešení krizových situací a okamžitě musí jednat v zájmu dítěte.

Jak tedy pracovní pohotovost probíhá a co obnáší?

Sociální pracovnice orgánu sociálně právní ochrany dětí se střídají ve službě v týdenních intervalech, pohotovost slouží 24 hodin denně včetně sobot a nedělí.  Mají k dispozici mobilní telefon, jehož číslo má pouze policie ČR, která v naléhavých případech kontaktuje sociální pracovníky a společně dětské osudy řeší. Dítě je za přítomnosti sociálního pracovníka okamžitě na policii vyslechnuto k záležitosti, ve které se právě ocitlo, zajištěno je i jídlo a pití pro dítě, analyzuje se situace a možnosti řešení. Poté jsou kontaktováni neprodleně zákonní zástupci, pokud jsou k dispozici, v případě potřeby i příbuzní, případně známí, kteří mohou dítěti pomoci. Pokud se dítě nemůže nebo nechce vrátit domů, musí sociální pracovník zajistit přespání dítěte v odborném  zařízení, například v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, které zajistí dítěti nejen přespání, ale v případě potřeby i odbornou, zdravotní či psychologickou a další péči. Dítě zde může zůstat na dobu nepřesahující 24 hodin na základě souhlasu orgánu sociálně právní ochrany dětí, nebo na základě souhlasu rodiče. A tímto příběh nekončí. Sociální pracovníci musí jednat vždy v zájmu dítěte, vyřešit a stabilizovat podmínky pro další vývoj a výchovu dítěte. Při řešení závažných případů sociální pracovníci spolupracují i se soudy a to tehdy, když řeší závažná pochybení rodičů ve výchově, kdy je ohrožen vývoj, výchova a život dítěte a dítěti hrozí další nebezpečí újmy a proto není možno dítě do rodiny vrátit.  V těchto případech podává sociální pracovník návrh soudu na umístění dítěte. Soudy rovněž pro tyto případy slouží pohotovost, věc prověří, zhodnotí a rozhodnou.

Pane místostarosto, jak vnímá rodičovská veřejnost sociální pracovníky v těchto případech?

U případů se „ šťastným koncem“ a to tehdy, kdy je dítě nalezeno a vráceno zpět do rodiny mnohdy ani rodiče netuší, že sociální pracovník je právě ten, který dítěti pomohl vyřešit komplikovanou situaci a zbavil ho traumatu a zbytečných „psychických šrámů“, které by si mohlo nést do dalšího života.  Pokud se dítě ocitne i byť na krátkou dobu v odborném zařízení, mnohdy si rodiče začnou uvědomovat, že jsou to právě oni, kteří někde ve výchově udělali chybu a začnou se sociálními pracovníky konečně spolupracovat, aby předešli dalším bezvýchodným situacím zejména pro dítě a zklamáním. Někdy samozřejmě trvá dlouhou dobu, než rodiče pochopí, že sociální pracovník je ten, který jedná vždy v zájmu dítěte a snaží se dítěti pomoci a být mu nablízku tam, kde je právě třeba. A to je zejména i v případech, kdy sociální pracovníci slouží pohotovost.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL