Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Herold z ODS: Politik, který se nezavírá před realitou

15.04.2014
Herold z ODS: Politik, který se nezavírá před realitou

Autor: Archiv LH

Popisek: Lukáš Herold si jako ostatní účastníci charitativní akce s názvem Pětka bez bariér vyzkoušel život bez zraku.

Že naši politici žijí mimo reálný život a nevnímají problémy normálních lidí si myslí většina z nás! Potvrzují to i průzkumy veřejného mínění, které se občas na toto téma objevují. Málokoho to ale překvapí, proč taky! Vždyť z pozice premiéra vede například náš stát člověk, který zná ve svém životě jen jediné povolání – být poslancem.

O to více překvapí setkání s politikem, byť jen místním, který je úplným opakem. Lukáš Herold, zastupitel za ODS na radnici v Praze 5 vůbec nechce mluvit o tom, že „chodí často mezi lidi“. „Vždyť to je snad úplně normální,“ říká. Proto ani nechtěl, abychom psali, že vyslyšel volání Domova pro zrakově postižené Palata v Praze 5, když na svých webových stránkách  hledali dobrovolníky, „kteří by  si našli v dnešním uspěchaném životě čas a dobrou vůli, aby navštěvovali pravidelně obyvatele tohoto domova a jednou či dvakrát týdně jim předčítali z knih a časopisů, popřípadě pomáhali při psaní korespondence“. Tady jsou přesto jeho stručné odpovědi

Co tedy Lukáše Herolda vedlo k tomu, aby se dohodl s domovem pro zrakově postižené Palata a začal tam pravidelně jednou týdně v pátek chodit číst z knih a  komunikovat s klienty o jejich  životě nejen v Palatě?

„Nic mimořádného, prostě jsem zareagoval na výzvu, která se objevila na jejich stránkách a normálně jsem chtěl pomoci. ODS dlouhodobě tomuto zařízení pomáhá různými dary, já jsem chtěl přiložit ruku k dílu takto konkrétně, stal jsem se dobrovolníkem a pomáhám tímto způsobem.“

Co  čtete svým posluchačům v Palatě čtete?

„Domluvili jsme se, že by nebylo vhodné číst z nějakých složitých a komplikovaných literárních děl, a tak jsem četl například z humoristického románu od Zdeňka Jirotky Saturnin. Potom vždy následuje velmi zajímavá debata. Pánskou část posluchačů zajímal například sport, fotbal především a všeobecně byli překvapeni, že se dobrovolníkem v jejich domově stal chlap. Převážnou část „mých nových dobrovolnických kolegů“ totiž tvoří ženy!“ 

Historie pomoci zrakově postiženým

Myšlenky zřídit v Království českém první útulek pro starší, práce neschopné slepce jsou spojené s rokem 1888. Po nezbytných formalitách, vyřizovaných v příznačně volném, ale spolehlivém tempu rakouské byrokracie, začala se v létě 1891 stavět na dvanáctihektarovém svažitém pozemku pod strahovskými lomy směrem k Smíchovu a na dohled od statků Klamovka, Plátenice a Hřebenka, tam, kde kdysi byly královské a později jezuitské vinice - novorenesanční palácová budova.

Už během dokončovacích prací, na konci zimy 1892-93, se v původním statku s věžičkou – dnes Horní Palatě, pravidelně scházelo devítičlenné direktorium a připravovalo Stanovy ústavu. Podle nich nová instituce měla „poskytovat, jak to dovolí prostředky, bezplatnou péči chudým dospělým, výdělku a vzdělání neschopným slepcům, kteří patří do Království českého“, tedy Čechům a Němcům všech náboženských vyznání.

Ke sto dvacátému výročí památného data se třemi magickými osmičkami, tedy roce 2008, se realizace projektu naplnila a podmínky života na Palatě se proměnily k nepoznání. Dostavbou zadního traktu došlo k symbolické proměně půdorysu budovy z velkého E do hranaté osmičky. Vznikly tak prostory, jimiž se Palata stala jedním z nejmoderněji vybavených humanitárních zařízení u nás.

Dnešní Domov pro zrakově postižené Palata poskytuje nesrovnatelně větší komfort než kdykoli předtím. Sto třiceti osmi klientům se v současnosti už může věnovat skoro celá stovka odborně připravených pracovníků všech profesí. Pro ně je tím největším zadostiučiněním, když se staří nevidomí lidé cítí na Palatě jako doma. Dobrovolníci nejrůznějších profesí, včetně politika Lukáše Herolda, jim k tomu významně pomáhají!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace