Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Herold z ODS: Politik, který se nezavírá před realitou

15.04.2014
Herold z ODS: Politik, který se nezavírá před realitou

Autor: Archiv LH

Popisek: Lukáš Herold si jako ostatní účastníci charitativní akce s názvem Pětka bez bariér vyzkoušel život bez zraku.

Že naši politici žijí mimo reálný život a nevnímají problémy normálních lidí si myslí většina z nás! Potvrzují to i průzkumy veřejného mínění, které se občas na toto téma objevují. Málokoho to ale překvapí, proč taky! Vždyť z pozice premiéra vede například náš stát člověk, který zná ve svém životě jen jediné povolání – být poslancem.

O to více překvapí setkání s politikem, byť jen místním, který je úplným opakem. Lukáš Herold, zastupitel za ODS na radnici v Praze 5 vůbec nechce mluvit o tom, že „chodí často mezi lidi“. „Vždyť to je snad úplně normální,“ říká. Proto ani nechtěl, abychom psali, že vyslyšel volání Domova pro zrakově postižené Palata v Praze 5, když na svých webových stránkách  hledali dobrovolníky, „kteří by  si našli v dnešním uspěchaném životě čas a dobrou vůli, aby navštěvovali pravidelně obyvatele tohoto domova a jednou či dvakrát týdně jim předčítali z knih a časopisů, popřípadě pomáhali při psaní korespondence“. Tady jsou přesto jeho stručné odpovědi

Co tedy Lukáše Herolda vedlo k tomu, aby se dohodl s domovem pro zrakově postižené Palata a začal tam pravidelně jednou týdně v pátek chodit číst z knih a  komunikovat s klienty o jejich  životě nejen v Palatě?

„Nic mimořádného, prostě jsem zareagoval na výzvu, která se objevila na jejich stránkách a normálně jsem chtěl pomoci. ODS dlouhodobě tomuto zařízení pomáhá různými dary, já jsem chtěl přiložit ruku k dílu takto konkrétně, stal jsem se dobrovolníkem a pomáhám tímto způsobem.“

Co  čtete svým posluchačům v Palatě čtete?

„Domluvili jsme se, že by nebylo vhodné číst z nějakých složitých a komplikovaných literárních děl, a tak jsem četl například z humoristického románu od Zdeňka Jirotky Saturnin. Potom vždy následuje velmi zajímavá debata. Pánskou část posluchačů zajímal například sport, fotbal především a všeobecně byli překvapeni, že se dobrovolníkem v jejich domově stal chlap. Převážnou část „mých nových dobrovolnických kolegů“ totiž tvoří ženy!“ 

Historie pomoci zrakově postiženým

Myšlenky zřídit v Království českém první útulek pro starší, práce neschopné slepce jsou spojené s rokem 1888. Po nezbytných formalitách, vyřizovaných v příznačně volném, ale spolehlivém tempu rakouské byrokracie, začala se v létě 1891 stavět na dvanáctihektarovém svažitém pozemku pod strahovskými lomy směrem k Smíchovu a na dohled od statků Klamovka, Plátenice a Hřebenka, tam, kde kdysi byly královské a později jezuitské vinice - novorenesanční palácová budova.

Už během dokončovacích prací, na konci zimy 1892-93, se v původním statku s věžičkou – dnes Horní Palatě, pravidelně scházelo devítičlenné direktorium a připravovalo Stanovy ústavu. Podle nich nová instituce měla „poskytovat, jak to dovolí prostředky, bezplatnou péči chudým dospělým, výdělku a vzdělání neschopným slepcům, kteří patří do Království českého“, tedy Čechům a Němcům všech náboženských vyznání.

Ke sto dvacátému výročí památného data se třemi magickými osmičkami, tedy roce 2008, se realizace projektu naplnila a podmínky života na Palatě se proměnily k nepoznání. Dostavbou zadního traktu došlo k symbolické proměně půdorysu budovy z velkého E do hranaté osmičky. Vznikly tak prostory, jimiž se Palata stala jedním z nejmoderněji vybavených humanitárních zařízení u nás.

Dnešní Domov pro zrakově postižené Palata poskytuje nesrovnatelně větší komfort než kdykoli předtím. Sto třiceti osmi klientům se v současnosti už může věnovat skoro celá stovka odborně připravených pracovníků všech profesí. Pro ně je tím největším zadostiučiněním, když se staří nevidomí lidé cítí na Palatě jako doma. Dobrovolníci nejrůznějších profesí, včetně politika Lukáše Herolda, jim k tomu významně pomáhají!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace