Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do jeslí přijímáme děti od 18 měsíců, říká místostarosta Lachnit

30.03.2014
Do jeslí přijímáme děti od 18 měsíců, říká místostarosta Lachnit

Foto: Archiv

Popisek: JUDr. Petr Lachnit, místostarosta Prahy 5

ROZHOVOR Jesle jako forma ranné péče o malé děti, byly dlouhou dobu terčem kritiky rodičů i některých pediatrů vzhledem k neoddiskutovatelnému faktu, že dítěti je nejlépe doma s matkou, otcem nebo babičkou, zkrátka dítě má být doma. Ale, co když to nejde?

Mnoho jeselských zařízení bylo zrušeno nebo provozovatelé omezili jejich kapacitu, protože donedávna poměrně vysoký rodičovský příspěvek umožňoval mnoha rodičům zůstat se svými dětmi doma do tří let. Přesto v posledních letech potřeba rodičů vrátit se ke své práci dříve než po třech letech roste, ať už z kariérních či ekonomických důvodů. Rodiče z Prahy 5 mají možnost přihlásit své děti do jeslí, jejichž zřizovatelem je MČ Praha 5, konkrétně chod jesliček zabezpečuje CSOP Praha 5. Se zástupcem starosty MČ Praha 5 pro sociální oblast JUDr. Petrem Lachnitem, jsme hovořili o provozu jeslí Na Hřebenkách, které fungují již od roku 1976.

Zdá se, že poptávka po umístění do jeslí značně převyšuje kapacitu jeslí, uvažuje zřizovatel, tedy MČ Praha 5 o zvýšení kapacity jeslí?

O umístění dětí v jeslích je tradičně velký zájem. Poptávka po umístění dětí převyšuje kapacitu jeslí (25 míst na jednom oddělení), dosud jsme přednostně umístili děti na pravidelnou docházku, a děti na umístění na tzv. variantu na 46 hod/měsíc jsme přijímali pouze na doplnění kapacity. Varianta na 46 hod/měsíc vznikla při změnách v čerpání mateřské dovolené - kdy lze navštěvovat zařízení, což je cca 12 dní při dopolední docházce na cca 3-4 hodiny, při větším počtu hodin denní docházky, klesá počet dnů, kdy dítě může jesle navštěvovat. Budeme nadále upřednostňovat pravidelnou docházku pracujících rodičů.

Pane místostarosto, jak staré děti mohou začít navštěvovat vaše jesle, v některých jeslích je prý možné umístit děti již od věku 6 měsíců?

Přijímáme děti ve věku od 18-ti měsíců do 3 let věku dítěte. Děti mladší 1 roku přijímají některá soukromá zařízení, dříve byly v Praze přijímány na Praze 1, nyní i tam přijímají dětí od 1 roku věku dítěte.

Jeselská péče již nespadá do gesce Ministerstva zdravotnictví, jak je to tedy s kvalifikací personálu v jeslích?

Jesle v Praze 5 byly kdysi zařazeny pod OÚNZ Praha 5, později Zdravotnické zařízení Smíchov, po delimitaci v roce 1991 byly převážně všechny jesle převedeny pod Obvodní úřady, později Městskou část Praha 5.  V jeslích je stále zaměstnán zdravotnický personál -  zdravotní  sestry, ošetřovatelky, sanitářky, kuchařka a domovník. V jeslích pracují zkušení pracovníci, kteří k této práci mají nejen příslušnou kvalifikaci, ale k této práci musí mít vztah, trpělivost a laskavý přístup k dětem, bohužel tato práce bývá někdy opomíjená a nedoceněná, přestože je velmi psychicky a fyzicky náročná. Děti mají v jeslích den naplněn různými činnostmi, zaměřenými na jejich všestranný rozvoj, základem pro děti v tomto věku je volná hra, kterou sestry nenásilně převedou na výtvarnou výchovu, hudební a pohybovou, rozumovou a hlavně na práci s knížkou, kde dbáme na řečový rozvoj, hravou formou vedeme děti k mluvení. Při všech činnostech sestry vedou děti k vytváření hygienických a stravovacích návyků, rozvíjí se jemná a hrubá motorika, neméně důležitý pro děti je také denní pobyt na zahradě.

Jesle jsou vlastně první institucí mimo rodinu, kde se dítě odpoutává od své rodiny, setkává se s kolektivem dětí a ostatních, musí k nim získat důvěru. K tomu nám pomáhá adaptace na nové prostředí, kdy dítě dochází zpočátku do jeslí společně s rodičem na kratší dobu a „zvyká si“ na odloučení od rodiče. Tzv. adaptace dítěte je různě dlouhá, vycházíme z individuelních potřeb dítěte a rodiny. Podstatné pro nás je spokojené a klidné dítě, tím je i spokojená rodina a naše práce má smysl.

Měsíční platba za péči v jeslích je daleko vyšší, než v mateřských školkách. Čím je to dáno?

Měsíční platba za péči v jeslích je skutečně podstatně vyšší, než v mateřské škole. Samotný provoz jeslí je hrazen z rozpočtu zřizovatele, tedy MČ Praha 5. Vzhledem k tomu, že na tuto službu stát neposkytuje dotace (tak jako na provoz mateřských škol) a vzhledem ke skutečnosti, že jeselská péče je zařazena do kategorie služeb sociálního charakteru, přispívají na tuto službu rodiče.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace