Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Domácí úspěch: Čeští lékaři provedli jako první na světě unikátní zákrok! Vyřešili výduť srdeční komory hybridní operací

24.03.2014
Domácí úspěch: Čeští lékaři provedli jako první na světě unikátní zákrok! Vyřešili výduť srdeční komory hybridní operací

Autor: Nemocnice na Homolce

Popisek: Unikátní operace

Světově jedinečnou operaci pacienta s těžce nemocným srdcem provedli lékaři Nemocnice na Homolce, když novým způsobem provedli plastiku levé srdeční komory postižené po infarktu velkou výdutí. Jednalo se o takzvaný hybridní výkon, tedy o operaci, na níž se podílí současně více medicínských odborností, v tomto případě kardiolog a kardiochirurg. Nový zákrok byl zatím na světě proveden pětkrát, z toho čtyřikrát na Homolce. Jeho unikátnost spočívá v tom, že využívá jak možnosti kardiochirurgické operace, tak katetrizačního kardiologického zákroku, prováděného přes cévy pod rentgenovou kontrolou.

„Takováto léčba se týká pacientů po prodělaném infarktu myokardu, kteří trpí dysfunkcí levé srdeční komory v důsledku vývoje aneurysmatu, čili velké výdutě na této části srdečního svalu. Pacientům by bez léčby hrozilo zhoršování srdečního selhání i řada dalších, život přímo ohrožujících zdravotních rizik,“ říká primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce profesor MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC, který unikátní zákroky spolu s primářem Kardiochirurgického oddělení MUDr. Ivo Skalským provedl. Studie, v jejímž rámci hybridní operace probíhají, se pokouší prokázat, že nový způsob léčby, kdy lékaři pracují pokud možno minimálně invazivně, navíc na tepajícím srdci bez mimotělního oběhu, je pro pacienty mnohem méně zatěžující, než klasická operace na otevřeném hrudníku. Zároveň existuje předpoklad, že takováto plastika, neboli remodelační operace postižené levé komory srdeční, která usiluje o co největší možné navrácení srdeční funkce, následně zlepší prognózu nemocných a prodlouží jejich přežívání.

První byl Jiří Vaněk z Prahy

Jako první na světě absolvoval nový hybridní zákrok na konci loňského roku 75letý pan Jiří Vaněk z Prahy. Sedm let po srdečním infarktu byl kardiology na Homolce pravidelně sledován, ischemická choroba srdeční však u něj pokračovala, docházelo k postupnému zvětšování dutiny levé komory srdeční a současně se zhoršovala její přečerpávací funkce. Při posledním vyšetření již lékaři konstatovali, že srdce pacienta kvůli velké výduti na levé srdeční síni pracuje natolik špatně, že je přímo ohrožen na životě. Pan Vaněk nabídku zákroku přijal a jak konstatuje, je za ni vděčný: „ Jsem zvyklý sportovat a pracovat na chalupě. Teď, několik měsíců po zákroku, se mi především mnohem lépe chodí, srdíčko začalo lépe pracovat.“

Pro koho je operační remodelace určena

Skupinou pacientů, pro něž je operační remodelace určena, jsou lidé, kteří prodělali rozsáhlý infarkt myokardu, či opakované infarkty a nebyli z různých důvodů včas léčeni angioplastikou. Infarkt tak u nich postihl velkou část srdečního svalu, a tím vytvořil prostor pro rozvoj jeho výrazné dysfunkce neboli srdeční nedostatečnosti. „Jizva, kterou infarkt na srdci v těchto případech zanechal, vytváří podmínky, aby se stavba srdeční stěny změnila. Zbylou svalovou tkání prorůstají vazivová vlákna a mění se struktura srdeční stěny. Vzniklá výduť není schopna aktivně přečerpávat krev, levá  komora se dynamicky rozšiřuje, až se její velká část mění v nefunkční vak. Samozřejmě tedy ztrácí velkou část své funkce a srdce nepracuje, jak má,“ vysvětluje profesor Neužil.

Transplantace se nemusejí dožít

Pacienti se srdeční nedostatečností jsou nevýkonní, zadýchávají se, leckdy nezvládají ani běžné denní činnosti. Postižení srdečního svalu výdutí s sebou nese mnoho rizik od srdečního selhání, přes tromboembolické komplikace (riziko mozkové mrtvice) až po vznik život ohrožujících srdečních arytmií. Současná běžná medicínská terapie využívá především medikamentózní léčbu, která do jisté míry umí změny v postiženém srdečním svalu zpomalit. V určitém malém procentu případů se přistupuje ke klasické otevřené kardiochirurgické remodelaci levé komory, to ale může být pro těžce nemocné kardiaky nesmírně zatěžující výkon. Mnohdy je jediným zbývajícím krokem v léčbě postupně selhávajícího srdce jeho transplantace, které se pacienti ovšem nemusí dožít.

Minimálně invazivní hybridní operace kardiochirurgů a kardiologů

Minimálně invazivní hybridní operace kardiochirurgů a kardiologů proto může pro mnohé pacienty znamenat velkou naději. Výkon spočívá ve zmenšení levé srdeční komory, je v tomto případě kombinací miniinvazivního chirurgického zákroku a katetrizačního výkonu. Kardiochirurg používá tzv. torakoskopický přístup s využitím optiky, kterou si uvolní přístup na boční stěnu levé komory srdeční, kterou propíchne speciálně upravenou jehlou, pod rentgenovou kontrolou prochází dutinou levé srdeční komory a dostane se jehlou přes komorovou přepážku do dutiny pravé komory. Z druhé strany postupuje kardiolog, jenž opět pod kontrolou rentgenu zavádí přes krční žílu drátěnou smyčku, kterou směřuje na komorovou přepážku. Cílem kardiologa je pevně uchytit zející konec punkční jehly, respektive ultratenký drátěný vodič, který kardiochirurg vnitřním otvorem jehly zavede do centra drátěné kličky. Tak se tedy oba lékaři - operatéři setkají. Drátěný vodič, který tedy  prochází otvory v hrudníku, volnou stěnou levé komory, dutinou levé komory přes komorovou přepážku do dutiny pravé komory a jeho druhý konec vystupuje ven z těla pacienta cestou krční žíly slouží jako vodič pro zavedení svorek, jimiž stáhnou srdeční výduť z obou stran (ze strany komorové přepážky a ze strany volné stěny levé komory). Po konečném zavedení dvou až tří těchto svorek (uvedený postup lze opakovat pro zavedení až tří svorek) se tak významně zmenší objem původně abnormálně zvětšené levé srdeční komory. Díky tomu se výrazně zlepší schopnost srdečního svalu se stahovat a srdce může lépe pracovat. Pacient by po určité době měl cítit zlepšenou fyzickou výkonnost a odstranění výše popsaných projevů vleklého srdečního selhání.

Nemocnice Na Homolce se na léčbu nemocí srdce a cév specializuje

Ve zdejším Kardiocentru se léčí pacienti z celé České republiky s nemocemi jako jsou hypertenze, srdeční arytmie, ischemická choroba srdeční, zúžení a uzávěry srdečních tepen (infarkt myokardu), vady srdečních chlopní a další. K dispozici jsou jim 24 hodin denně odborné týmy kardiologů, kardiochirurgů, cévních chirurgů a dalších oborů. Jedním z pracovišť Kardiocentra je i Centrum pro léčbu srdečního selhání, kde bylo v loňském roce v péči okolo 1 tisíce pacientů se selháváním srdce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace