Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Seriál Skandály z Prahy 5 pokračují. Zastupitel napsal ministryni

18.03.2014
Seriál Skandály z Prahy 5 pokračují. Zastupitel napsal ministryni

Autor: Archiv LH

Popisek: Lukáš Herold si jako ostatní účastníci charitativní akce s názvem Pětka bez bariér vyzkoušel život bez zraku.

Předseda kontrolního výboru zastupitelstva v Praze 5 Lukáš Herold z ODS píše ministryni pro místní rozvoj Věře Jourové. Radnice Prahy 5 nemá dlouhodobě dobré renomé. Nezávisle na střídajících se starostech zde doslova skandál střídá skandál. Praha 5 je tak kritizována nejen ze strany opozičních zastupitelů, ale i z médií jako žádná jiná radnice v Praze. Dávno pryč je doba bývalého kontroverzního starosty Milana Jančíka a přesto snad každé nové rozhodnutí budí oprávněné emoce a hrozí dalšími problémy.

Ten nejaktuálnější souvisí se snahou o založení komunální akciové společnosti pro účely správy nemovitého majetku a zabezpečování vybraných komunálních služeb, kde by městská část Praha 5 byla 100% vlastníkem. Společnost Komunální služby MČ Praha 5, a. s. má začít fungovat ihned po svém založení postupným přebíráním jednotlivých aktivit ve druhém pololetí tohoto roku a plně funkční má být počínaje rokem 2015, tedy až po skončení funkčního období současného vedení radnice Prahy 5.

Podnikání v rukou zastupitelstva je vždy velmi problematické

Podle zastupitele Prahy 5 za ODS Lukáše Herolda jde promyšlený způsob, jak vyvést městské zakázky od kontroly zastupitelstva a fakticky následně i rady někam jinam. „Plně zastávám názor primátora a senátora Jaroslava Kubery, který zazněl na sněmu ODS, že komunální politici mají dva hlavní úkoly - nepodnikat a nepřekážet! Tak by to mělo být! Podnikání v rukou zastupitelstva je vždy velmi problematické,“ řekl nám v této souvislosti Lukáš Herold.

Svůj zásadní nesouhlas se založením Komunální společnosti páté pražské městské části nyní podložil i dopisem, kterým se jako předseda kontrolního výboru zastupitelstva v Praze 5 obrací na ministryni Ministerstva pro místní rozvoj Věru Jourovou. V dopise, který máme k dispozici, žádá Lukáš Herold o posouzení snahy vedení radnice v Praze 5 založit komunální akciovou společnost, protože podle něj je se zákonem v rozporu.

Plánovaná činnost nové akciové společnosti překrývá činnost několika odborů na radnici Prahy 5 a práci několika desítek zaměstnanců a externích dodavatelů. A protože základní kapitál nové společnosti činí 5 milionů, je zcela nepochybné, že tato částka nemůže stačit na pořízení dostatečného technického vybavení a počítá se s tím, že převážná část činnosti náročné na technické vybavení bude vykonávána prostřednictvím subdodavatelů. V takovém případě by ale podle L. Herolda nebylo možné využít tzv. inhouse výjimku dle ustanovení paragrafu 18 zákona o zadávání zakázek a zadat je bez vyhlášení veřejné soutěže nově zakládané společnosti Komunální služby MČ Praha 5, a.s.

Šlo by o desítky milionů

Předseda kontrolního výboru zastupitelstva v Praze 5 Lukáš Herold upozorňuje v dopise i na rozpor, že veškeré činnosti, které by měla obstarávat nově založená komunální společnost jsou nyní poskytovány společností Centra. Ta vyhrála veřejnou soutěž na zakázku o poskytování těchto služeb v dubnu v roce 2013, a protože smlouva vyprší po čtyřech letech, tedy až v roce 2017, dá se očekávat, že Centra vznese brzy oprávněné požadavky na náhradu ušlého zisku, včetně úhrady újmu na dobré pověsti společnosti Centra,a.s. Jednalo by se tak o vynaložení dalších zbytečných nákladů z rozpočtu městské části Prahy 5, píše Lukáš Herold ministryni Jourové.

Jak jsme zjistili, šlo by o desítky milionů, které by Praha 5 musela vyplatit společnosti Centra, za neoprávněné vypovězení smlouvy. Zdá se, že neblahý seriál skandálů se značkou radnice Prahy 5 ukončí až podzimní komunální volby. Lze si jen přát, aby zdejší voliči měli při volbě svých zastupitelů větší štěstí než doposud. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace