Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Seriál Skandály z Prahy 5 pokračují. Zastupitel napsal ministryni

18.03.2014
Seriál Skandály z Prahy 5 pokračují. Zastupitel napsal ministryni

Foto: Archiv LH

Popisek: Lukáš Herold si jako ostatní účastníci charitativní akce s názvem Pětka bez bariér vyzkoušel život bez zraku.

Předseda kontrolního výboru zastupitelstva v Praze 5 Lukáš Herold z ODS píše ministryni pro místní rozvoj Věře Jourové. Radnice Prahy 5 nemá dlouhodobě dobré renomé. Nezávisle na střídajících se starostech zde doslova skandál střídá skandál. Praha 5 je tak kritizována nejen ze strany opozičních zastupitelů, ale i z médií jako žádná jiná radnice v Praze. Dávno pryč je doba bývalého kontroverzního starosty Milana Jančíka a přesto snad každé nové rozhodnutí budí oprávněné emoce a hrozí dalšími problémy.

Ten nejaktuálnější souvisí se snahou o založení komunální akciové společnosti pro účely správy nemovitého majetku a zabezpečování vybraných komunálních služeb, kde by městská část Praha 5 byla 100% vlastníkem. Společnost Komunální služby MČ Praha 5, a. s. má začít fungovat ihned po svém založení postupným přebíráním jednotlivých aktivit ve druhém pololetí tohoto roku a plně funkční má být počínaje rokem 2015, tedy až po skončení funkčního období současného vedení radnice Prahy 5.

Podnikání v rukou zastupitelstva je vždy velmi problematické

Podle zastupitele Prahy 5 za ODS Lukáše Herolda jde promyšlený způsob, jak vyvést městské zakázky od kontroly zastupitelstva a fakticky následně i rady někam jinam. „Plně zastávám názor primátora a senátora Jaroslava Kubery, který zazněl na sněmu ODS, že komunální politici mají dva hlavní úkoly - nepodnikat a nepřekážet! Tak by to mělo být! Podnikání v rukou zastupitelstva je vždy velmi problematické,“ řekl nám v této souvislosti Lukáš Herold.

Svůj zásadní nesouhlas se založením Komunální společnosti páté pražské městské části nyní podložil i dopisem, kterým se jako předseda kontrolního výboru zastupitelstva v Praze 5 obrací na ministryni Ministerstva pro místní rozvoj Věru Jourovou. V dopise, který máme k dispozici, žádá Lukáš Herold o posouzení snahy vedení radnice v Praze 5 založit komunální akciovou společnost, protože podle něj je se zákonem v rozporu.

Plánovaná činnost nové akciové společnosti překrývá činnost několika odborů na radnici Prahy 5 a práci několika desítek zaměstnanců a externích dodavatelů. A protože základní kapitál nové společnosti činí 5 milionů, je zcela nepochybné, že tato částka nemůže stačit na pořízení dostatečného technického vybavení a počítá se s tím, že převážná část činnosti náročné na technické vybavení bude vykonávána prostřednictvím subdodavatelů. V takovém případě by ale podle L. Herolda nebylo možné využít tzv. inhouse výjimku dle ustanovení paragrafu 18 zákona o zadávání zakázek a zadat je bez vyhlášení veřejné soutěže nově zakládané společnosti Komunální služby MČ Praha 5, a.s.

Šlo by o desítky milionů

Předseda kontrolního výboru zastupitelstva v Praze 5 Lukáš Herold upozorňuje v dopise i na rozpor, že veškeré činnosti, které by měla obstarávat nově založená komunální společnost jsou nyní poskytovány společností Centra. Ta vyhrála veřejnou soutěž na zakázku o poskytování těchto služeb v dubnu v roce 2013, a protože smlouva vyprší po čtyřech letech, tedy až v roce 2017, dá se očekávat, že Centra vznese brzy oprávněné požadavky na náhradu ušlého zisku, včetně úhrady újmu na dobré pověsti společnosti Centra,a.s. Jednalo by se tak o vynaložení dalších zbytečných nákladů z rozpočtu městské části Prahy 5, píše Lukáš Herold ministryni Jourové.

Jak jsme zjistili, šlo by o desítky milionů, které by Praha 5 musela vyplatit společnosti Centra, za neoprávněné vypovězení smlouvy. Zdá se, že neblahý seriál skandálů se značkou radnice Prahy 5 ukončí až podzimní komunální volby. Lze si jen přát, aby zdejší voliči měli při volbě svých zastupitelů větší štěstí než doposud. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace