Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máme 29 lůžek v Domě sociálních služeb, říká místostarosta Lachnit

05.03.2014
Máme 29 lůžek v Domě sociálních služeb, říká místostarosta Lachnit

Foto: Archiv

Popisek: JUDr. Petr Lachnit, místostarosta Prahy 5

ROZHOVOR O sociálních službách poskytovaných Centrem sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 5 jsme hovořili se zástupcem starosty Městské části Praha 5, JUDr Petrem Lachnitem. Ten v rozhovoru vysvětluje, co jsou to vlastně ty odlehčovací služby, jak funguje Dům sociálních služeb, kdo ho využívá a kolik to klienta stojí.

Důležitou součástí služeb CSOP Prahy 5 jsou i odlehčovací služby, co to vlastně v praxi znamená?

Odlehčovací služby jsou určeny klientům CSOP, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu věku či zdravotního stavu, o něž je jinak pečováno v jejich přirozeném sociálním prostředí a jejichž snížená soběstačnost vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby.  Těmito osobami jsou také služby využívány v době, kdy jejich rodina nebo pečující osoby nejsou schopny o ně pečovat nebo zajistit odpovídající péči. Odlehčení lze vnímat ze dvou hledisek: Osoba pečující je tím, jež potřebuje odlehčit vzhledem k náročnosti poskytování péče druhému člověku; zároveň však může tato služba sloužit zájemci, který již není schopen sám se o sebe postarat v plném rozsahu, nemá nikoho, kdo by mohl potřebnou péči zajistit a ostatní služby mu nevyhovují.

Odlehčení to je tedy především pro osoby pečující, které jsou často s člověkem, který tuto péči vyžaduje téměř nepřetržitě.

V praxi to znamená, že typickým klientem odlehčovacích služeb je senior, který potřebuje ve dne i v noci poskytovat služby, které bezprostředně souvisí s uspokojením jeho základních i vyšších potřeb, jako je: pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu (stravování, oblékání, pohyb), osobní hygienou, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti a také pomoc s uplatňováním práv a oprávněných zájmů.

Klientům jsou poskytovány služby, související s pomocí při zvládání běžných  úkonů péče o vlastní osobu, osobní hygienou, pomoc při zajištění stravy, pomoc při uplatnění práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí a další formy pomoci, které jsou pro zdravého a soběstačného člověka naprosto běžnými denními úkony. Služby jsou poskytovány v nepřetržitém provozu. Péči poskytujeme i klientům částečně imobilním, inkontinentním a klientům trpícími lehkou formou demence.

Kde tyto služby poskytujete?

V Domě sociálních služeb (DSS), registrovaném zařízení pro odlehčovací služby. Jedná se o lůžkové zařízení, které poskytuje svým klientům přechodné pobyty při řešení rodinné a sociální situace klienta. Kapacita zařízení je 29 lůžek a pro klienty jsou připraveny 1 - 3 lůžkové pokoje.

Je tato kapacita dostačující a pro jaké klienty je v CSOP Praha 5 služba určena? Jsou klienti, které přijmout z nějakých důvodů nelze?

Dům sociálních služeb je v provozu dvanáct let a po celou dobu jeho fungování se kapacita ukázala jako dostačující. Cílovou skupinou jsou senioři, kteří potřebují péči druhé osoby při již zmiňovaných úkonech soběstačnosti.

Existují samozřejmě případy, kdy zájemci nemůžeme službu poskytnout. Jedná se především o zájemce, kteří vyžadují zdravotní či zcela individuální přístup k péči (osobní asistence), nebo mají takové omezení hybnosti, jež jim nedovoluje pohyb ani s kompenzační pomůckou (např. chodítko).

Jak dlouho musí klient čekat na lůžko v Domě sociálních služeb a na jak dlouho může být klient umístěn v Domě sociálních služeb?

Schvalovací proces před přijetím zájemce je rychlý. Spíše než na naší pružnosti často záleží na samotných zájemcích, jak rychle vyřídí potřebné záležitosti. Klient může být přijat i ve dnech pracovního volna.

Délka pobytu se řídí v první řadě potřebou klienta. Jedná se o krátkodobé či dlouhodobější pobyty.

Jak je tato služba hrazena, hradí některé úkony zdravotní pojišťovny?

Dům sociálních služeb je zařízením sociálních služeb a jako takové poskytuje zdravotní péči pouze do určité míry a rozhodně se klient nemůže obrátit na pojišťovnu, aby je uhradila, jsou totiž součástí poskytovaných služeb.

V zařízení jsou přítomny registrované zdravotní sestry, které klientům podávají léky, provádí běžná měření a pomáhají klientům na příklad s převazováním ran, s aplikací inzulínu, a podobně. Jsou v kontaktu s obvodními lékaři klientů a spolupracují v případě potřeby i s lékařem, který je zajištěn pro toto zařízení. Jiné zdravotní služby nemůže zařízení sociálních služeb poskytovat.

Hrazení pobytu se s účinností zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách změnilo. Pro seniory byl zaveden příspěvek na péči, který získává osoba, která splní zákonné podmínky pro jeho udělení. Tento příspěvek má osoba užívat k „nákupu“ sociálních služeb, s čímž také počítá naše zařízení a může pomoci s vyřizováním těchto příspěvků.

Klient si tedy v Domově sociálních služeb hradí ze svého starobního důchodu ubytování a stravu. Cena za ubytování se pohybuje mezi 180,- až 210,- korunami za den a celodenní strava stojí 170,- Kč. Strava je zde zajištěna dle požadavků klienta na racionální stravu, diabetickou dietu a žlučníkovou dietu a je celodenní. Skládá se ze snídaně, svačiny, oběda, svačiny, večeře, možnost je i druhé večeře. Klient si může vybrat z nabídky dvou hlavních jídel a to nejen v týdnu, ale i v sobotu a neděli.

Nedílnou složkou platby je úhrada za poskytované služby. Těmito službami je právě míněna pomoc s úkony soběstačnosti, stanovených vyhláškou 505/2006 Sb. K nim se vztahuje onen příspěvek na péči, který má klientovi pomoci tuto složku zaplatit. V našem zařízení hradí klient 1/30 z příspěvku na den za poskytnuté služby.

Kolik pečovatelek se vlastně stará o vaše klienty? Práce je to velice odpovědná a zároveň nelehká, na co především kladete důraz při výběru pečovatelek?

Standardně jsou ve směně dvě pečovatelky v přímé péči u klientů. Kompletní servis ale počítá se zdravotní sestrou, pracovníky v sociálních službách, jež mají na starosti kuchyň, úklid a prádelnu.

Zajištěn je i volnočasový a terapeutický program pro klienty dle jejich požadavků a zájmů a individuální práce s klientem.

Při výběru pracovníků do týmu domu sociálních služeb se klade důraz především na zkušenosti s péčí o seniory, motivaci, charakter, flexibilitu a empatii uchazeče. Každé zařízení má svá specifika a naučit se je není ta nejobtížnější část této práce. Být ale za každých okolností shovívavý k potřebám a požadavkům seniorů není lehké. Zkrátka jde o práci s lidmi a ta není nikdy z hlediska psychiky jednoduchá.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL