Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Prádelně jdou s dobou i senioři, teď absolvovali kurs práce s tablety, vysvětluje místostarosta Lachnit

27.02.2014
V Prádelně jdou s dobou i senioři, teď absolvovali kurs práce s tablety, vysvětluje místostarosta Lachnit

Autor: Archiv

Popisek: JUDr. Petr Lachnit, místostarosta Prahy 5

ROZHOVOR Používání počítače dnes patří mezi základní dovednosti již nejen mladé a střední generace, nýbrž i seniorů. V souvislosti s masovým rozšiřováním internetového pokrytí a požadavků na mobilitu se stále oblíbenější stávají tablety, které u běžných uživatelů pomalu nahrazují klasické stolní počítače i notebooky. Klub SENzačních SENiorů v Komunitním centru Prádelna byl vždy velmi aktivní a progresivní, proto nepřekvapí, že se zapojil do tzv. Vodafone akademie, v jejímž programu byl i celodenní seminář, na kterém se senioři do detailů seznámili právě s prací s tablety. Celou akci nám přiblížil 1. místostarosta MČ Praha 5, JUDr. Petr Lachnit (ČSSD).

Můžete nám o této akci říci něco blíže?

Toto školení pořádala firma Vodafone ve spolupráci s Nadací Charty 77 coby součást svého projektu SENzační SENioři. Vodafone poskytl odborně vyškoleného lektora, který účastníky školení seznámil se všemi možnostmi a specifiky používání tabletů, rozdílem mezi prací na klasickém stolním PC nebo notebooku a tabletu a spoustou dalších praktických poznatků. Vše si navíc účastníci mohli sami rovnou vyzkoušet na zapůjčených přístrojích a samozřejmě tak nechybělo mnoho konkrétních dotazů „z praxe“.

Jak senioři na toto téma reagovali, bylo pro ně atraktivní?

Senioři se o problematiku tabletů zajímali již dříve. Jelikož v Komunitním centru Prádelna mají již dlouhou tradici oblíbené kurzy práce s PC a digitální technikou, na nárůst používání tabletů v rámci tohoto kurzu již několikrát přišla řeč. Devadesát procent všech uživatelů výpočetní techniky nejen z řad seniorů chce počítač využívat především jako zdroj informací, zábavy a nástroj komunikace. A všechny tyto požadavky tablet splňuje, navíc je skladný a lehce přenositelný, vydrží dlouho v provozu na baterii, čímž se ještě více zvyšuje jeho mobilita. Dalším důvodem pro využití tabletu seniory je také maximální jednoduchost a intuitivní ovládání, nepřítomnost klávesnice a především myši, jejíž ovládání činí hlavně úplným začátečníkům z řad seniorů nemalé problémy. Čili senioři se o možnost používání tabletů velmi zajímali, a proto vysoce ocenili toto intenzivní a komplexní zasvěcení do problematiky nejaktuálnějších digitálních zařízení.

Senioři a poslední vymoženosti techniky většinou nejdou příliš dohromady. Je to názor minulosti nebo stále platí?

Vnímání seniorů navzájem i celou společností se v posledních letech velmi rychle mění. Dřívější představa seniora coby starého člověka s omezenými zájmy, trávícího čas sám doma popř. s rodinou a nezajímajícího se o aktuální dění i svět kolem sebe je již dávnou minulostí. Současná realita je spíše opačná – senioři jsou i v pokročilém věku velmi aktivní, mají spoustu zájmů, cestují a zajímají se o vše nové, mají touhu komunikovat a stýkat se nejen se svými vrstevníky, nýbrž také s generačně odlišnými jedinci atd. Proto je lákají i nejnovější technické vymoženosti, které usnadňují orientaci v současném komplikovaném světě a umožňují být ve společenském kontaktu v míře větší než kdykoliv předtím. Konkrétně výše zmiňované tablety jsou typickým příkladem hi-tech zařízení, jenž se však svým principem ovládání a používání vrací k vrozené lidské intuici. Tím se stávají např. také mnohem přijatelnější pro seniory, kteří jinak trpí určitým strachem z moderní techniky. Vždyť ťukat prstem po obrazovce je mnohem jednodušší a přirozenější nežli se složitě učit pohybovat citlivou myší. Osobně si myslím, že tato digitální zařízení tudíž mají v seniorské populaci velkou budoucnost a jsem rád, že senioři z našeho komunitního centra patří v této oblasti mezi průkopníky. Věřím, že jsou průkopníky i v celkové změně pojetí a chápání seniorů v moderní společnosti.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace