Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomáháme dětem, které mají nějaký problém, ale i jejich rodičům, říká místostarosta Lachnit

31.01.2014
Pomáháme dětem, které mají nějaký problém, ale  i jejich rodičům, říká místostarosta Lachnit

Autor: Archiv

Popisek: JUDr. Petr Lachnit, místostarosta Prahy 5

ROZHOVOR Rozhovor se zástupcem starosty Městské části Praha 5, JUDr. Petrem Lachnitem (ČSSD), o ambulantním pracovišti Střediska výchovné péče na Praze 5 a jeho službách pro děti a rodiče v komplikovaných situacích.

Co může Městská část Praha 5 nabídnout rodičům, kteří se ocitli v situaci, kdy nerozumí svému dítěti, neví, jak reagovat, tuší, že se s jejich dítětem něco děje, či má problém, se kterým potřebuje pomoci?        

Rodiče se mohou mimo jiné v  tomto směru obrátit na Ambulantní pracoviště Střediska výchovné péče Klíčov na Praze 5 (SVP Klíčov), které je školským zařízením Ministerstva školství. V Praze 5 i v celé Praze je SVP jedním z mála pracovišť, které nabízí bezplatně komplexní poradenství a terapeutické služby pro děti, jejich rodiny, ale i pro školy. Toto zařízení vzniklo již v roce 2004 za podpory Městské části Praha 5. V současné době Ambulance SVP Praha 5 spolupracuje velmi úzce s Odborem sociální problematiky Úřadu městské části Praha 5. Městská část Praha 5 poskytla v září roku 2012 Středisku výchovné péče na základě zvyšující se poptávky po těchto službách nové prostory.  Pracoviště SVP Klíčov najdete na adrese Weberova 1, Praha 5, areál základní školy, (z metra B Anděl autobusem 167 do zastávky Weberova), tel.: 251614735, email:, www.klicov.cz.

Na jaké služby se ambulance SVP Praha 5 zaměřuje?

V prvé řadě je toto zařízení zaměřeno na poradenské a terapeutické služby dětem, dospívajícím a jejich rodinám.  Věkové rozmezí je od 3 do 18 let, v případě studia i do 26 let. Důraz je kladen na individuální péči samotnému dítěti, ale i jeho celé rodině. Tým odborníků, psychologů a speciálních pedagogů se snaží podpořit dítě a jeho rodinu v obtížných obdobích života, které mohou být spojeny se situací v rodině a také s nejbližším sociálním prostředím dítěte a rodiny, jako je škola, vrstevníci, parta apod. Z toho může často vyplývat i nepřiměřené či nezvyklé chování dítěte, které se přechodně vymyká a tak může být ohrožen jeho další vývoj. To má často zpětně negativní vliv i na emoční situaci v rodině a stupňování konfliktů, které mají bezprostřední vliv na dítě. Dalšími poskytovanými službami je rodinné poradenství a terapie, individuální poradenství a terapie, poradenství a terapie pro rodiče, skupinové programy pro děti a dospívající, zprostředkování celodenních a internátních pobytů v rámci SVP Klíčov a zajištění následné péče po absolvování programů v pobytových zařízeních. Ambulance SVP Praha 5 realizuje preventivně - výchovné programy pro děti. Dále poskytuje konzultace odborníkům, kteří pracují s dětmi a dospívající mládeží, zprostředkovává v případě potřeby i kontakt s jinými odbornými zařízeními. Významná je spolupráce se školami, které mohou s tímto zařízením spolupracovat při řešení problémů vzniklých v třídních kolektivech, podezřeních na šikanu apod.

Jak vnímá rodičovská veřejnost toto zařízení a jaké máte v tomto směru zkušenosti?

Někteří rodiče hledají potřebu se v komplikovaných situacích týkajících se jejich dětí poradit.  Ambulance SVP se snaží vytvořit pro své klienty prostředí, kde jsou rodiče, jejich dítě i jiní přítomní členové respektováni, kde mohou o svých starostech volně mluvit, aniž by byli hodnoceni. Hledají se zde způsoby řešení situací na základě práce se všemi zúčastněnými. Rodiče se nejčastěji na Ambulanci Praha 5 obracejí, když vázne vzájemná komunikace mezi členy rodiny a vztahy v rodině jsou napjaté, dále při krizích dospívání a krizích spojených s různými vývojovými fázemi.

V čem Vy spatřujete smysl této práce?

Vzhledem k tomu, že ambulance SVP na naší městské části působí dlouhodobě, obrací se na ní nejen instituce, které pracují s dětmi a mládeží a řada odborníků, ale naučili se sem docházet především rodiče. Někdy totiž bezradní rodiče ani netuší, že existuje někdo, kdo je může nasměrovat, jak dál, pomoci včas předejít hrozící situaci a mnohdy i dítě zachránit před jednáním a chováním, které může ohrožovat nejen dítě samotné, ale i jeho okolí. Mohou to být nejrůznější situace, do kterých se dostáváme, a proto je důležité vědět, že je tu někdo, kdo může včas porozumět, naslouchat a pomoci ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Smyslem je naučit zejména rodiče a jejich děti včas předcházet krizovým situacím a nebát se svěřit se svými obavami a problémy odborníkům.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace