Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nagyovou vyloučili z ODS. My jsme fakt banda sráčů, reagoval na to Drobil. Jeho spolustraník přišel s vážným obviněním šéfů strany

15.11.2013
Nagyovou vyloučili z ODS. My jsme fakt banda sráčů, reagoval na to Drobil. Jeho spolustraník přišel s vážným obviněním šéfů strany

Foto: repro

Popisek: Logo ODS, ilustrační foto

Ve středu večer byla místním sdružením ODS v Praze na Zličíně vyloučena ze strany Jana Nagyová - Nečasová. O novomanželce a bývalé šéfce kabinetu expremiéra a bývalého předsedy ODS Petra Nečase se hlasovalo již podruhé. A výsledek okamžitě následovaly bouřlivé reakce.

Nečasová, donedávna Nagyová, byla podle stanov vyloučena svým místním sdružením. To přitom již v minulosti přijalo usnesení, ve kterém ji vyzývalo k pozastavení členství. Předseda oblastní organizace Praha 13, kam Zličín spadá, David Vodrážka, uvedl, že důvodem mohla být neochota Nagyové- Nečasové se spolustraníky komunikovat.

Drobil spolustraníky nešetřil

Nečasová byla dlouholetou členkou ODS, roky též pracovala v jejím sekretariátu. Právě zde se seznámila s Petrem Nečasem, který ji sebou následně vodil po všech vládních funkcích a její kariéra vyvrcholila na postu ředitelky sekretariátu předsedy vlády. Pak však byla obviněna z několika trestných činů a její kauza byla příčinou pádu Nečasovy vlády letos v červnu.

Na přičinlivost zličínských ódéesáků, kteří pravou ruku a nynější novomanželku bývalého předsedy vyloučili, reagoval ještě v noci na svém Facebooku Pavel Drobil. Bývalý místopředseda strany a ministr Nečasovy vlády si nad spolustraníky velmi otevřeně ulevil: „My jsme fakt banda sráčů! Skoro bych se vsadil, že nejhorlivější byli ti, kdo jí před tím lezli nejvíce do...“ napsal Drobil o svých spolustranících.

Prý porušila stanovy

Jana Nečasová, dříve Nagyová, byla z ODS vyloučena kvůli porušení stanov. Povinnosti člena strany prý porušila tím, že s ODS nekomunikovala a nesdělila své aktuální osobní údaje, tedy třeba své nové jméno, řekla oblastní manažerka ODS Prahy 13 Věra Herzánová.

Důvodem vyloučení bylo podle usnesení, které místní sdružení na večerním středečním sněmu přijalo, že Nečasová „neplnila povinnosti člena dle stanov", řekla Herzánová. Nereagovala prý na výzvy, aby řešila situaci svého členství kvůli svému trestnímu stíhání. Stranickým orgánům prý také nesdělila své aktuální osobní údaje týkající se adresy nebo změny jména po svatbě s bývalým premiérem Petrem Nečasem, což stanovy vyžadují. Místní sdružení Zličín Nečasové již v červnu doporučilo, aby své členství ve straně zvážila. Nepodařilo se jim to s ní ale projednat, proto se jejím osudem zabývala i regionální rada pražské ODS na srpnovém zasedání. Delegáti se usnesli, že pokud se Praze 13 situaci nepodaří vyřešit, navrhnou vedení strany její vyloučení.

Nečas naznačil, že odejde také

Bývalý předseda ODS Petr Nečas se své ženy zastal. Naznačil, že by vyloučení Nečasové mohlo být důvodem jeho odchodu ze strany, protože by to považoval za politický útok na svou osobu. Nečas je v současnosti řadovým členem ODS v Rožnově pod Radhoštěm.

Rozhodnutí místního sdružení komentoval její manžel, expremiér a bývalý šéf ODS Petr Nečas: „Musím říci, že jsem tímto krokem pěti členů místního sdružení ve Zličíně velmi překvapen," řekl novinářům. „Chci jednoznačně říci, že moje žena je nevinná, je obětí politického procesu, má být ctěn princip presumpce neviny a já jsem přesvědčen, že se k tomu budou muset vyjádřit orgány ODS na oblastní, regionální, případně celostátní působnosti, protože moje žena nepůsobí v žádné politické nebo veřejné funkci. Je řadovou členkou ODS," řekl Nečas. Jeho manželka se podle něj chovala ke straně vždy loajálně a ničím ji nepoškodila. „Byl bych nerad, kdyby to mělo znamenat počátek mého dramatického rozcházení se s ODS, protože toto bych musel považovat za politický útok na bývalého předsedu ODS," dodal expremiér.

Podle Vodrážky to dostali příkazem

Parlamentní listy.cz oslovily předáky ODS s dotazem, co si myslí o Nečasově vyjádření a zda souhlasí s vyloučením Nagyové. Některým členům ODS se vylučování moc nelíbí.

 „Vyloučení Jany Nečasové jsme dostali za úkol od Regionální rady ODS Praha pod vedením Bohuslava Svobody. Pokud bychom tak neučinili, hrozilo, že by nám bylo zrušeno oblastní sdružení ODS Praha 13. Neměli jsme tedy ani jinou možnost,“ řekl ParlamentnímListům.cz člen oblastní rady ODS Praha 13 a exposlanec David Vodrážka.

Předseda pražské ODS a poslanec Bohuslav Svoboda se ale proti Vodrážkově vyjádření ohradil. „Je to samozřejmě nesmysl. V záležitosti paní Nagyové přijala regionální rada jediné usnesení, a to 9. srpna 2013. V něm se říká, že bereme na vědomí výzvu oblastního sdružení Praha 13 ohledně pozastavení členství či ukončení členství v ODS Janě Nagyové. S tím, že pokud by si nepřevzala tuto výzvu, bude pražská regionální rada navrhovat Výkonné radě ODS zrušení členství paní Nagyové. Od té doby jsme o té věci nejednali. Ani s panem Vodrážkou, ani se zástupci místního sdružení, kde je paní Nagyová,“ řekl ParlamentnímListům.cz.

„To prohlášení pana Vodrážky považuji za snahu ovlivnit a zkomplikovat situaci těsně před regionálním sněmem pražské ODS, který má být 21. listopadu. V žádném případě regionální rada nepřijímala žádné stanovisko o tom, že by zrušila Prahu 13. Vzali jsme jen na vědomí informaci, že Praha 13 vyzvala paní Nagyovou, aby se s nimi spojila a jednala s nimi o pozastavení svého členství. To je vše,“ dodal Svoboda. 

Důvody pro vyloučení jsou velmi slabé

Místopředsedovi pražské ODS a poslanci Marku Bendovi se vyloučení Jany Nečasové  nelíbí. „Souhlasím s Petrem. Odůvodnění místního sdružení, že členka nekomunikuje, mi připadá jako důvod pro vyloučení opravdu velmi slabý,“ uvedl pro Parlamentní listy.cz Benda.

„S vylučováním, které se v ODS rozmohlo, zásadně nesouhlasím. Osobně jsem byl přítomen vylučování dvou pražských zastupitelů na pražské regionální radě a dodnes z toho cítím hodně hnusnou pachuť. Zlo plodí zlo a konflikty prohlubují konflikty. U mnoha současných představitelů ODS postrádám velkorysost. Bez ní se utápíme v malosti,“ míní senátor Milan Pešák.

S podporou Petra Nečase se v minulosti rušily celé oblasti

Senátor a člen ODS Praha 13 Petr Bratský ale míní, že rozhodnutí o vyloučení bylo správné. „Paní Nagyová v místním sdružení pouze platila členské příspěvky a na schůzky místního sdružení prakticky nechodila. Podle mého soudu se měla vzdát členství v ODS sama. Ve standardních zemích je to v těchto situacích samozřejmé. Petr Nečas to špatně vyhodnotil, jeho se to vůbec netýká. Moc mě mrzí, že to tak bere. Ale jak se říká, láska je slepá,“ vysvětluje senátor.

„S podporou Petra Nečase se v minulosti rušily celé oblasti. Bez jediného důkazu o provinění byly vylučovány stovky řadových členů. Petr Nečas k tomu jen říkal, že je potřeba vyslat jasný signál k veřejnosti. Sklízí, co zasel, a ODS na Praze 13 se s ním vůbec nerozchází, naopak neustále razí jeho doktrínu čištění ODS od kmotrů. Nebo byla Jana Nagyová někým zvolena? Bude dobře, když s touto zvrácenou logikou skončíme, a s Petrem Nečasem a jeho doktrínou se rozejdeme. Dostala nás totiž pod deset procent preferencí od voličů,“ říká člen výkonné rady Zdeněk Pánek.

Nečas se s ODS již rozešel

Poslanec a předseda středočeské ODS Petr Bendl míní, že k faktickému rozchodu mezi ODS a Nečasem již došlo: „Petr Nečas se těšil obrovské důvěře členské základny ODS a ani netuší, že o to větší frustraci a zklamání lidé od doby pádu jeho vlády prožívají. Je to kruté, ale já mám pocit, že k jeho rozchodu s ODS už dávno došlo. Jedni to možná berou s lítostí a jiní s naštvaností, ale ve výsledku je to bohužel totéž.“

Ani senátor Tomáš Jirsa vylučování nefandí: „Nepovažuji to za šťastné. Nemyslím si, že by nám jako řadová členka mohla nějak škodit. Vylučování členů nám určitě neprospívá. Jana Nagyová-Nečasová prožívá těžké období. Navíc si myslím, že celá akce pana Ištvana může skončit velkou blamáží a paní Nagyová nemusí být ani odsouzena.“

Proti vyloučení Nagyové se tvrdě postavil šéf jihomoravské ODS a člen výkonné rady Jiří Kadrnka: „Pominu-li fakt, že uváděný důvod ukončení členství paní Jany z ODS nemá oporu ve stanovách, tak to ukazuje na nezralost až dětinskost hraničící s hloupostí od pražských kolegů nejen ze Zličína. Tento akt postrádající elementární špetku obyčejné lidské slušnosti bohužel souvisí s určitou nervozitou před pražským regionálním sněmem.“

Presumpce neviny

Exposlanec Pavel Bém připomíná, že Jana Nečasová nebyla odsouzena za žádný trestný čin a měla by platit presumpce neviny.

„V ČR zatím ještě stále platí presumpce neviny, i když se mílovými kroky přibližujeme ve svém chování i jednání padesátým létům, kdy naopak platila presumpce viny. Jana Nečasová navíc nikam nekandiduje. Její vylučování z ODS je tedy dalším prázdným výkřikem do tmy, kterou v současné době ODS prochází. Nebudu Petru Nečasovi oplácet kritikou za jeho vlastní kroky, které učinil v souvislosti s nezákonným zveřejněním takzvaných odposlechů mezi mnou a panem Janouškem. Přestože se jednalo o gigantické mediální monstrum postavené na virtualizaci pravdy, Nečas jako někdejší předseda ODS po mně žádal, abych opustil ODS. Touto cestou vylučování členů a rušení celých organizací nemůže nastat efektivní ´restart´ a resuscitace nemocného organismu,“ říká Bém.

Nečas by se měl zamyslet nad tím, komu v poslední době naslouchal

„Proti vyloučení existuje možnost odvolání, takže rozhodnutí ještě není definitivní. Podstatné je stanovisko členky, ne pana manžela,“ uvedl místopředseda jihočeské ODS Jaroslav Zvěřina.

„Pokud by vyloučení paní Nagyové, nyní Nečasové, mělo znamenat to, že by se konečně ODS uměla vypořádat s členy, kteří pochybí, tak bych s tím neměl problém, i když v tomto případě, stejně jako u všech ostatních případů, které řeší policie nebo soudy, bych spíše využíval institut pozastavení členství v ODS do uzavření případu. K vyloučení bych přistoupil až v případě prokázání podezření. Například u bývalého poslance Pekárka. Měli bychom přistupovat ke všem stejně, a ne že někoho vyloučíme při podezření a toho, koho odsoudí, tak vyloučit nejsme schopni,“ říká místopředseda středočeské ODS a člen výkonné rady Raduan Nwelati. 

„Je to záležitost její mateřské organizace a Nečas by se měl zamyslet nad tím, komu v poslední době naslouchal,“ rýpnul si místopředseda ODS v Plzeňském kraji Roman Jurečko.

„To je plně věcí místního sdružení, kde je paní Nečasová členem,“ míní člen Výkonné rady ODS David Šeich.

„Omlouvám se, ale z médií jsem zatím nezískal zdůvodnění vyloučení, takže se mi k tomu těžko vyjadřuje. Doufám, že získám nějaké informace na pondělní výkonné radě. Do té doby to nemohu komentovat,“ uvedl poslanec a člen Výkonné rady ODS Martin Novotný.

Jak se vylučuje z ODS

Podle článku 3, odst. 4., písm. f) Stanov ODS členství ve straně zaniká mimo jiné zrušením členství místním sněmem z důvodu závažného porušení povinností stanovených v článku 3, odst. 9.

V tomto článku se píše, že člen ODS je povinen: spolupracovat na uskutečňování cílů strany a prosazování jejího programu, respektovat usnesení a rozhodnutí orgánů strany, dodržovat stanovy strany a prosazovat její programové zásady a cíle, platit členské příspěvky ve stanovené výši a stanovených lhůtách, neprodleně oznamovat místnímu sdružení změny osobních údajů, které jsou předmětem členské evidence. Pokud by měla být Nagyová vyloučena oprávněně, tak kvůli porušení některého z výše uvedených principů.

Proti rozhodnutí o nepřijetí, zrušení či neplatnosti členství se lze odvolat k příslušnému smírčímu výboru do 15 dnů po oznámení této skutečnosti. Dokud právoplatně není rozhodnuto o zrušení členství podle odst. 4, je dnem odvolání členství dotčeného člena pozastaveno. Příslušným smírčím výborem je smírčí výbor místního sdružení. Existuje celkově soustava místních, oblastních, regionálních a jednoho celostranického smírčího výboru.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace