Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drahou vlast vovinuly nějaké rozpočtové mraky, obává se Petr Lachnit

06.03.2023
Drahou vlast vovinuly nějaké rozpočtové mraky, obává se Petr Lachnit

Foto: Se svolením Petra Lachnita

Popisek: JUDr. Petr Lachnit

„Před časem mně potvrdil vnuk Jaroslava Haška, že slavný spisovatel vymyslel svoji „Stranu mírného pokroku v mezích zákona“ při pivíčku v hostinci Pod Černým vrchem v Erbenově ulici. Kdyby ji založil na stejném místě dnes, patrně by tato strana měla své zastupitele i na smíchovské radnici. Autor Švejka by tedy nejspíš měl svoji komunální zastupitelskou vlast v Praze 5. Večer před schvalováním letošního rozpočtu by tak určitě řekl své bytné paní Müllerové, že jeho drahou komunální vlast vovinuly nějaké rozpočtové mraky,“ píše zastupitel MČ Prahy 5 JUDr. Petr Lachnit (ANO 2011). A pokračuje…

Zastupitelstvo Prahy 5 se 7. března chystá schvalovat rozpočet pro rok 2023 předložený současnou koalicí. Rozpočet na výdajové straně představuje 1,141 miliardy korun a na straně příjmové (očištěno od dotace z přebytků minulých let) 696 milionů korun. Faktický schodek rozpočtu páté městské části pro letošní rok tak činí naprosto hrozivých 445 milionů korun.

Radniční koalice (SEN, Piráti) vůbec nepředložila zastupitelstvu svoje programové prohlášení. Proto nelze posuzovat rozpočet podle priorit. Nikdo je nezná.

Někteří členové současné koalice v procesu přípravy letošní rozpočtu tvrdili, že opozice kvílí jako cestující na Titaniku. Další pak doplňovali, že tento rozpočet je nutnou reakcí na vše předcházející. Opozice byla ubezpečena, že od roku 2023 bude vše úsporné, krásné a zalité sluncem. Všechno by bylo vlastně fajn, až na tradiční rituální tanečky mezi opozicí a koalicí při přípravě rozpočtu.

Bohužel však situace je o něco zašmodrchanější. Minulé zastupitelstvo v prosinci 2021 schválilo rozpočet Prahy 5 na rok 2022 spolu s rozpočtovým výhledem na rok 2023, který závazně potvrdil výdaje městské části Praha 5 pro rok 2023 částkou 1,014 miliardy korun, při příjmech 609 milionů korun.

Takto namalovaná budoucnost Prahy 5 dávala jistou naději, že rezervní fond smíchovské radnice poroste a budoucí generace občanů budou klidně usínat s tím, že je o ně báječně postaráno. V předloženém návrhu rozpočtu 2023 však náklady vzrostly a činí 1,141 miliardy. Nárůst výdajů proti výhledu rozpočtu schválenému zastupitelstvem v prosinci 2021 je tedy celkem 127 milionů korun. 

Ví vůbec levá ruka, co dělá pravá? Před 14 měsíci schválí jedno zastupitelstvo rozpočtový výhled pro rok 2023 a v březnu 2023 přinese nová radniční koalice návrh rozpočtu s navýšením výdajové stránky o 127 milionů. Co si o rozpočtu myslí opozice, je současné koalici jedno, ale nejsou jí stejně jedno občané městské části? Je možné, že zastupitelstvo v prosinci 2021 schválí tak závažný dokument, jako je rozpočtový výhled, a za rok na něj nová koalice zapomene a přinese do zastupitelstva rozpočet zásadně odlišný od schváleného výhledu, aniž to v předloženém dokumentu řádně odůvodní a vysvětlí, proč k tomu došlo?

Kladu si otázku, jak je to tedy s dodržením přepisů při předkládaném rozpočtu městské části na rok 2023 ve vazbě na rozpočtový výhled? Podle zákona vypracovává městská část svůj rozpočet v návaznosti na svůj rozpočtový výhled! Rozpočtový výhled by měl kromě prognózy celkových příjmů a výdajů na následujících dva až pět let obsahovat i další základní souhrnné ukazatele, jako jsou dlouhodobé závazky a pohledávky, finanční zdroje na dlouhodobě realizované záměry. Alokace disponibilních rozpočtových zdrojů by pak měla těmto dlouhodobým cílům (záměrům) odpovídat.

Dá se říci, že čím větší pozornost věnuje městská část vypracování rozpočtového výhledu, tím kvalitnější je to podklad pro schvalování rozpočtu. Důležité je, aby rozpočtový výhled uváděl pravdivé a reálné informace, aby se při jeho schvalování nevycházelo například z nadhodnocených příjmů nebo naopak z podhodnocených výdajů!

Rozpočtový výhled by měl být pro veřejnost přínosem z pohledu snadné a rychlé orientace v hospodaření městské části, měl by občany seznámit s dlouhodobými závazky radnice, kterým je nutné dostát, popřípadě jim může poskytnout představu o budoucím rozvoji městské části a dalších zdrojích finančních prostředků. Může posloužit i pro přípravu podkladů při žádosti o poskytnutí dotací.

Aby byl rozpočtový výhled co nepřesnější, je vhodné vycházet z analýzy hospodaření městské části za uplynulé dva až tři roky, neboť z této analýzy příjmů a výdajů lze vysledovat určité závislosti a následně i správně vytušit možný vývoj pro následující roky. Pro správné sestavení rozpočtového výhledu je dále nutné posoudit vedle povinných závazků obce i hlavní záměry a cíle zastupitelstva, jakož i další faktory (např. programy, na které lze získat prostředky z EU apod.). Při sestavování rozpočtového výhledu je důležitý i plán investic vyplývající ze schváleného plánu či programu rozvoje městské části.

Podle § 11 odst. 1 zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů městská část vypracovává svůj rozpočet v návaznosti na svůj rozpočtový výhled. Z čeho tedy mohlo vedení smíchovské radnice při zpracování rozpočtu 2023 vycházet? Ze schváleného rozpočtového výhledu určitě ne! Je vůbec městská část oprávněna předkládat rozpočet městské části, který ze schváleného rozpočtového výhledu zásadně nevychází? Zdaleka nejsem jediný, kdo je přesvědčen, že nikoliv.

Vzhledem k tomu, že rada městské části předložila rozpočet sestavený v nesouladu s ustanovením § 11 odst. 1 zákona o územních rozpočtech, patrně porušila právní předpis. Za této situace by měla vzít návrh rozpočtu zpět, přepracovat ho v návaznosti na schválený rozpočtový výhled, a teprve poté přepracovaný rozpočet znovu s řádným zdůvodněním předložit do schvalovacího procesu.

Vložil: Markéta Vančová