Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zpomalit, protáhnout tělo, zklidnit duši, udržovat životní rovnováhu… To je tai-chi a jóga podle radního

14.07.2022
Zpomalit, protáhnout tělo, zklidnit duši, udržovat životní rovnováhu… To je tai-chi a jóga podle radního

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Radní JUDr. Petr Lachnit se zúčastnil cvičení pro seniory v Komunitním centru Prádelna a jak vidno, docela mu to jde.

ROZHOVORY NA OKRAJI „Komunitní centrum Prádelna na pražském Smíchově poskytuje bohatý program pro všechny obyvatele celé Prahy 5, velké množství aktivit je zaměřeno na aktivní seniory. Jelikož cvičení a pohyb jsou v pokročilém věku snad ještě důležitější nežli v mládí, nabízí centrum seniorům širokou škálu sportovních i zdravotních aktivit, včetně těch méně tradičních,“ uvádí JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Prahy 5 a pokračuje…

Jakým pohybovým aktivitám se mohou senioři z Prahy 5 v Komunitním centru Prádelna nyní věnovat a kolik za ně platí?

Již několikátým rokem v našem komunitním centru probíhá dvakrát týdně zdravotní gymnastika pro seniory pod vedením kvalifikované lektorky Mgr. Marty Roubalové. Tato zkušená cvičitelka, sama již také v seniorském věku, připravuje pro návštěvníky velmi atraktivní a vhodně strukturovaná pohybová pásma za doprovodu hudby. O její lekce je trvale veliký zájem a tvoří nedílnou součást pravidelného programu centra.

Kromě zdravotní gymnastiky u nás pravidelně funguje herna stolního tenisu, která zaznamenává stále vzrůstající počet zájemců, kteří každoročně poměří síly v tradičním Lednovém turnaji SEnzačních SENiorů ve stolním tenise. Letos proběhl již osmý ročník a musím konstatovat, že výkony hráčů jsou leckdy obdivuhodné.

 

Zdravotní gymnastika pro seniory v Komunitním centru Prádelna

Čtvrtým rokem probíhají lekce tai-chi a pravidelné kurzy jógy. Tai-chi a jóga byly první „netradiční” pohybové aktivity, které jsme seniorům nabídli a jejich ohlas potvrdil zájem ze strany seniorů i o méně obvyklá cvičení. Proto jsme od loňského roku přidali lekce stabilizačního cvičení s prvky jógy, které nyní probíhají pravidelně pro čtyři skupiny týdně. Oblíbeným se stalo „Cvičení s Luckou”, které seniorům nabízí dynamické cvičení a posilování pod vedením zkušené lektorky.

Nesmím zapomenou na taneční soubor Marietta, součástí jehož tréninků bývá také rozcvičení a strečing pro veřejnost, zajímavostí jsou pravidelné workshopy orientálního tance pro radost, relaxaci a zdraví, které jsou určeny ženám všech věkových kategorií. Je toho tedy opravdu dost, ale stejně mám pocit, že poptávka převyšuje kapacitu našich prostor. Všechny zmiňované aktivity jsou pro seniory zcela zdarma.

Jaký přínos má pro seniory zmiňované stabilizační cvičení, tai-chi nebo jóga?

V dnešní hektické a uspěchané době tato cvičení pomáhají nejen seniorům zpomalit, protáhnout tělo, zklidnit duši a udržovat životní rovnováhu. Při jejich cvičení se totiž věnuje velká pozornost nejen svému tělu, ale i mysli, přičemž se dbá na jejich sílu, pružnost i rovnováhu.

Jóga a tato příbuzná cvičení jsou tak ideální cestou, jak zlepšit nejen své fyzické zdraví, ale vyladit i svou mysl do psychické pohody. Rovnováha pří cvičení sehrává velmi důležitou roli. Pokud ji dokážeme ovládat, budeme velmi efektivně posilovat svaly, získáme lepší kontrolu nad svým tělem a zároveň zklidníme svou mysl. Při držení rovnováhy nám pomáhá správné postavení těla, soustředění se na pohyb, ale také břišní svaly, které pomáhají udržovat trup ve správné pozici, a jsou proto klíčové i při udržování rovnováhy. Pokud posílíte rovnováhu a stabilitu těla, zlepšíte i koordinaci, což se vžidi pozitivně odrazí na správnéém držení těla, ale i jeho funkčnosti. Toto cvičení tak lze doporučit i v rámci prevence bolestí zad.

 

Radní JUDr. Petr Lachnit si zacvičil také.

Proč je cvičení, sportování a vůbec pohybové aktivity tak důležité právě v seniorském věku?

Stáří je v současné době zatíženo vysokou nemocností, dominuje zde problematika chronických chorob, zhoršování fyzické zdatnosti a soběstačnosti. Tomu prokazatelně předchází právě pravidelné cvičení a pohyb, jak jsem již zmiňoval. Cvičení seniorům pomáhá snížit nemocnost a umožňuje jim zůstat dlouho aktivní. Zároveň také zlepšuje schopnost učení, zejména krátkodobé paměti a má vliv na kvalitní spánek. Je jasné, že ve zralejším věku už není vhodné jakékoliv cvičení a je třeba dbát, aby šlo o co nejšetrnější a zároveň nejefektivnější pohybovou aktivitu.

Seniory nejčastěji trápí bolesti zad a kloubů, vysoký krevní tlak, špatný spánek a deprese. To všechno jsou ale obtíže, které jsou z velké části způsobené naším způsobem života a nedostatkem pohybu. Vhodné fyzické cvičení a nácvik správného dýchání může z velké části tyto obtíže zmírnit nebo dokonce odstranit. Dnešní výzkumy totiž hovoří jasnou řečí. Pohyb ve stáří není pouhou prevencí, je nezbytnou nutností, a to nejen pro fyzické, ale zejména pro psychické zdraví, které bývá rozhodujícím faktorem v celkové spokojenosti seniorů. Čeští senioři se dle průzkumů v porovnání se svými vrstevníky z jiných zemí vykazují horší mentální pohodu, rezervy mají i ve sportování a udržování sociálních kontaktů. Tudíž by mělo být celospolečenskou snahou, zařadit přiměřený pohyb, který respektuje zdravotní omezení, do každodenního života seniorů.

Ve výčtu kladných přínosů pohybu nesmíme zapomenout také na společenský aspekt, kdy senioři na lekcích najdou nové přátele, s kterými sdílejí a případně rozvíjejí další svoje zájmy. Tento přesah vidím takřka pokaždé právě při návštěvě v našem Komunitním centru Prádelna, kde funguje skutečně přirozená komunita, v níž se lidé cítí příjemně.

Vložil: Markéta Vančová