Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prožít slavnostní čas klidněji, jemněji… Výstava obrazů Pavly Vaculíkové v Galerii Prádelna

28.12.2021
Prožít slavnostní čas klidněji, jemněji… Výstava obrazů Pavly Vaculíkové v Galerii Prádelna

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Výtvarnice Pavla Vaculíková instaluje své obrazy v Galerii Prádelna

„Na prosinec a leden, měsíce kontemplace a rozjímání připravila Galerie Prádelna při Komunitním centru Prádelna velmi zajímavou výstavu renomované výtvarnice Pavly Vaculíkové,“ uvedl radní JUDr. Petr Lachnit.

Mgr. Pavla Vaculíková se narodila ve Zlíně, absolvovala Pedagogickou fakultu v Ostravě a následně postgraduální studium v oděvním ateliéru (prof. Zdeňka Bauerová) a v prostorovém ateliéru textilních a alternativních technik (prof. Adéla Matasová) na VŠUP v Praze. Působila především v jižních Čechách, kde vedla výtvarné ateliéry a výtvarné dílny v Českém Krumlově, Českých Budějovicích a okolí. Věnuje se volné tvorbě, má na svém kontě řadu samostatných a kolektivních výstav či účastí na sympoziích v ČR a zahraničí, kostýmové realizace pro různé audiovizuální projekty ‚Apokalypsa‘, spolupráci se souborem středověké a alternativní hudby Kviterna atd.

 

Radní JUDr. Petr Lachnit s Pavlou Vaculíkovou na zahájení výstavy

Již pět let na ‚Pětce‘

V roce 2016 se přestěhovala na Smíchov do místa naproti Kinského zahradě, kde má i svůj ateliér. Bylo to několikeré stěhování během krátkého času a pro umělkyni to znamenalo výzvu opět nalézat vztah k novému prostředí a najít propojení s předešlým. Souhrou okolností se letos na podzim naskytla možnost vystavovat v nedaleké Galerii Prádelna v Holečkově ulici.

O výstavě

Aktuální výstavu sama autorka přibližuje: „Vybrala jsem práce z různých cyklů a časových období a propojila tak některá důležitá období osobně pro sebe v jeden celek. Význam sehrál i termín výstavy do času zklidnění, které prosinec a leden s sebou nesou, tedy alespoň v nějakém našem nasměrování či přání prožít adventní a vánoční čas klidněji a jemněji. Proto jsem i zvolila cyklus ‚Leporelo pro mého syna‘, sérii vyšívaných obrazů, tzv. puzzle. Jsou to trpělivé záznamy, kdy jsem svého syna učila poznávat svět, ale zároveň jsem si uvědomovala to oddělení, jak význam jednoduchých pojmů vnímám já jako dospělá a jak syn stojí teprve na začátku před postupným odhalováním komplikovanosti či větší obsažnosti pojmů. Je v nich obsažena symbolika zřejmá jen dospělému, ale přesto zůstává uchována hravost, křehkost a něžnost pro dětské oči.” 

Madona 2014 - průsečík symbolu a současnosti

Dalšími vystavenými díly jsou obrazy z parafínu a vosku z cyklu ‚Madona 2014 - průsečík symbolu a současnosti‘ z takto pojmenované kolektivní výstavy v klášteře Zlatá Koruna. Bylo to i její rozloučení s místy, kde umělkyně strávila téměř dvacet pět let života, konkrétně v Českém Krumlově. V díle vycházela z přesného rozměru Zlatokorunské Madony, která v té době byla součástí expozice kláštera ve Vyšším Brodě. Mělo to být jakési její zpřítomnění nebo pomyslný transfer na její původní místo. A nakonec, aniž by to autorka tehdy tušila, se tak i stalo ve skutečnosti a dnes je gotická Zlatokorunská Madona opět v klášteře, podle něhož nese své jméno.

 

Vystavené obrazy výtvarnice Pavly Vaculíkové v Galerii Prádelna

Závěrem zvolila pár akvarelů, záznamů propojování, cyklení se, vytváření spojení. Na těch pracovala už zde, ve smíchovském ateliéru, po posledním přestěhování, kdy jako by začínala od začátku objevovat nové místo a vztahy. „Něčím společným a spojujícím by mělo být ‚něžně‘ pokud je přítomno, rozechvívá obyčejné lidské…, a takto bych i tuto malou výstavu nazvala,” dodává výtvarnice.

Galerie Prádelna jede

„Provoz Galerie Prádelna je od léta v plném proudu, a dokonce i v dnešní nejisté době nabízí velmi hodnotný a kvalitní výstavní program. Výstava Pavly Vaculíkové přinese nejen významný umělecký a kulturní zážitek, nýbrž navíc svým poselstvím a poetikou dodá tu v současnosti kriticky nedostatkovou emoci - něhu, jež je vlastně i v samotném podtitulu výstavy. Navíc se jedná o další výraznou umělkyni, která žije a tvoří v naší městské části, což jenom podtrhuje komunitní přesah galerie coby součásti komunitního centra. Věřím, že situace umožní výstavu plnohodnotně zahájit a poté navštívit všem zájemcům”, zve JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5. Vernisáž výstavy proběhla v pondělí 6. prosince, kapacita návštěvníků je omezena a platí nutnost dodržovat všechna aktuální opatření (výstavu můžete od rovněž zhlédnout na youtube kanálu KC Prádelna). Výstava potrvá od 6. prosince 2021 do 30. ledna 2022, vstup je zdarma.

Vložil: Markéta Vančová