Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dům sociálních služeb Na Neklance klientům nově nabízí i rehabilitaci

15.11.2021
Dům sociálních služeb Na Neklance klientům nově nabízí i rehabilitaci

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Dům sociálních služeb s pobytovou odlehčovací službou Na Neklance 15 v Radlicích na Praze 5

V listopadu byl opět zahájen provoz Domu sociálních služeb s pobytovou odlehčovací službou v Radlicích, Na Neklance 15 (DSS). „Městská část Praha 5 zajistila kompletní modernizaci a rekonstrukci tohoto pobytového zařízení za účelem zvýšení kvality poskytovaných služeb a zajištění komfortu pro své klienty,“ uvedl radní JUDr. Petr Lachnit.

Další příjemnou novinkou pro zkvalitnění péče o klienty v rámci pobytu v zařízení je možnost využití nabídky základní rehabilitační péče, například nácvik chůze, skupinovou nebo individuální léčebnou tělesnou výchovu a pohybové léčby přístrojem Motren Duo 2, který umožňuje klientům pasivní cvičení, ale i aktivní nácvik, šlapání. Přístroj je též vybaven programem pro uvolňování spasmů. Rehabilitace, která je nesmírně důležitá zejména i pro seniorskou generaci, je zajištěna v našem zařízení odborným zdravotnickým personálem a umožní klientům během jejich pobytu rychlejší rekonvalescenci a nástup k obnově jejich fyzických schopností, ale stane se tak i významným prvkem pro jejich motivaci a povzbuzení.  

Zpět do původních prostor

Odlehčovací pobytová služba po dobu rekonstrukce a modernizace fungovala v omezeném režimu nízkokapacitního provozu v náhradních prostorách. Návratem zpět do původních prostor se tedy otevírá služba opět pro 27 klientů nad 60 let. Posláním naší odlehčovací služby je zejména odlehčit a zastoupit pečujícího člena rodiny nebo známého a umožnit mu tak nezbytný odpočinek a čas k načerpání dalších sil pro péči o svého blízkého. Odlehčovací služba je vhodná také pro seniory, kteří nemohou zůstávat v domácím prostředí sami, potřebují rekonvalescenci a péči například po hospitalizaci v nemocnici. Služba je poskytovaná klientům a jejich rodinám na nezbytně nutnou dobu, než jsou klienti schopni se navrátit do svého domácího prostředí nebo je vyřešena jejich situace. 

 

Dům sociálních služeb s pobytovou odlehčovací službou v Radlicích nabízí i příjemné venkovní posezení

Odborný tým zdravotních sester, lékaře a pečovatelek zajišťuje péči o klienty v nepřetržitém provozu 24hodin denně. Ubytování poskytují v jednolůžkových, dvoulůžkových a třílůžkových pokojích. K dispozici jsou také čtyři apartmány s vlastním sociálním zařízením. Stravování je klientům poskytováno 5x denně (u diabetiků 6x denně). Klienti mají možnost si vybrat ze dvou hlavních jídel.

Zařízení je koncipováno tak, aby vytvářelo prostředí a životní podmínky, které se velmi podobají domácímu prostředí. To vše k maximální podpoře klientů v soběstačnosti a snaze o jejich další rozvoj.

Pestrobarevné aktivity

Ke klientům zde přistupují individuálně a snaží se mobilizovat jejich fyzické i psychické schopnosti a dovednosti. Hlavním úkolem je, aby klienti opouštěli naši službu v dobré psychické a fyzické kondici.

 

Trenéři organizace Helppes pravidelně navštěvují seniory Na Neklance se psy vycvičenými na canisterapii

Dům sociálních služeb nabízí svým klientům během pobytu široký výběr dopoledních i odpoledních aktivit, které rádi využívají a jsou pro ně zcela zdarma. Oblíbenou dopolední aktivitou je pravidelné kondiční cvičení a procvičování jemné motoriky. Odpolední aktivity jsou tematicky laděné, dle ročních období, ale i přání klientů. Mezi oblíbené programy a akce patří pravidelná kavárnička a vlastnoruční pečení sladkých i slaných pochoutek s posezením u kávy či vlastnoručně vyrobeného smoothie, sázení rostlin a květin ve venkovním atriu, společné grilování a pečení buřtů, pořady s hosty, cestomanie, přednášky, reminiscenční odpoledne, dílničky a vyrábění maličkostí a dárků nejen pro radost, ale i pro své blízké. Pod vedením aktivizační pracovnice klienti rádi tvoří, rozvíjejí svou kreativitu, malují nádherné obrazy technikou, kterou zvládne každý. Slaví zde nejen tradiční svátky, ale i narozeniny a svátky klientů. Během roku probíhá již od roku 2014 pravidelná canisterapie s pejsky z Helppesu. Canisterapie, individuální, ale i skupinová je vhodná pro rozvoj jemné motoriky, potlačení negativních pocitů a přispívá také k rozvoji sociálního cítění klientů. Pravidelnými aktivitami jsou rovněž tréninky kognitivních funkcí, luštění křížovek a společné i individuální čtení. Jezdí i na oblíbené výlety Taxíkem Maxíkem - společně s odborným personálem a samozřejmě i s klienty a s ohledem i na jejich možnosti plánují trasy. Na základě aktivizačních programů a individuálního přístupu ke klientům se odbornému týmu pracovníků podařilo vytvořit rodinné prostředí a příjemnou atmosféru, kam se klienti rádi vrací.

 

Pokud se chcete o službě dozvědět více, neváhejte se obrátit na vedoucí Domu sociálních služeb Danielu Stočesovou, DiS., na telefonním čísle 725 741 389 nebo na sociální pracovnici Bc. Isabelu Honsovou, tel.: 775 788 004. Navštívit můžete i webové stránky či .

Vložil: Markéta Vančová