Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak na tablet a chytrý mobil? A co si zacvičit Čchi-kung? Začíná nový semestr v komunitních centrech Prádelna a Louka

08.09.2021
Jak na tablet a chytrý mobil? A co si zacvičit Čchi-kung? Začíná nový semestr v komunitních centrech Prádelna a Louka

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Kurz Práce s PC v Komunitním centru Prádelna

„Prázdninové měsíce skončily a stejně jako děti čeká nový školní rok, začíná nový semestr vzdělávacích kurzů v komunitních centrech Prádelna a Louka také studentům z řad seniorů,“ uvedl radní JUDr. Petr Lachnit.

Zájem seniorů o letní program potvrdil skutečnost, že senioři se velmi těší na svoje oblíbené pravidelné aktivity, které se v posledním roce nuceně přesunuly do virtuálního světa. Skutečně je se na co těšit, protože kromě již zavedených kurzů jako je např. výuka práce s počítačem, jazykové kurzy či zdravotní gymnastika, si obě komunitní centra připravila řadu novinek.

Digitální odysea a chytrý mobil

Obě komunitní centra nově nabízejí Kurzy práce s tabletem, který je určen pro seniory a probíhat budou v rámci vzdělávacího a dotačního programu ´Digitální odysea´ Nadace Vodafone Česká republika, Moudrá sovička z.s. a projektu SENzační SENioři. Zájemci je mohou navštěvovat v komunitním centru Prádelna každé úterý od 11.00 do 13.00 hodin a v komunitním centru Louka každé pondělí od 8.30 do 11.30 hodin.

 

Kurz Práce s tabletem/smartphonem

A jaké další novinky představí komunitní centrum Prádelna? S novým lektorem zde začnou velmi žádané Kurzy práce s ´chytrým´ mobilním telefonem, které budou probíhat každé úterý od 13.00 do 14.00 hodin pro začátečníky a od 14.00 do 15.00 hodin pro pokročilejší.

Kurz tréninků paměti a cvičení Čchi-kung

Další významnou novinku představuje intenzivní kurz tréninků paměti pomocí Feursteinovy metody instrumentálního obohacování, který mohou účastníci navštěvovat každé úterý a čtvrtek vždy od 9.00 do 10.30 hodin. Tento kurz začne od 21. září a zajišťovat jej bude organizace Právě teď! o.p.s., jejímž hlavním cílem je snaha o změnu vnímání stáří a stárnutí.

 

Trénink paměti v Komunitním centru Louka, ilustrační foto

V neposlední řadě v září se zahájí nové kurzy cvičení Čchi-kung, které tvoří ucelený systém staročínské medicíny pro zdraví a dlouhověkost nebo-li umění pěstování života, někdy označované také jako čínská jóga. Zájemci budou cvičit každé úterý od 16.00 do 17.30 hodin.

Kromě zahájení semestru pravidelných aktivit čekají návštěvníky Komunitního centra Prádelna také další akce jako např. vernisáž výstavy, seminář k bytové problematice seniorů městské části Praha 5 nebo další z řady oblíbených výměnných bazarů - tzv. ´Zářijový Swap´.

Také komunitní centrum Louka si pro seniory přichystalo řadu novinek. Kromě několika tvůrčích kurzů a šicí dílny, které mají na Louce tradici, jsou na podzimní měsíce naplánované procházky Prahou s průvodkyní Ludmilou Vítkovou, která postupně ukáže zajímavá zákoutí Zbraslavi, Hradčan či Staroměstského náměstí. Na těchto procházkách mohou senioři opět ukrývat kamínky, které společně vytvořili třeba právě na zářijovém tvůrčím kurzu.

 

Kurz kresby, ilustrační foto

Kurz malby

Nově bude v komunitním centru Louka probíhat Kurz malby, který volně navazuje na kurz kresby. Nyní se i díky podpoře projektu SenSen účastníci posunou trochu dál a vyzkouší si zcela novou techniku - malbu akrylem na plátno. Kurz nebude jen o technice malby, ale hlavně o hře s barvou, rozvoji tvůrčích dovedností, fantazii, a především o radosti z tvoření. Vyvrcholením kurzu by měla být putovní výstava vytvořených děl.

Zimní semestr všech pravidelných kurzů začíná v týdnu od 6. září, pokud není uvedeno jinak, na kurzy je nutno se předem přihlásit v termínu od 1. do 3. září ideálně mailem nebo telefonicky.

 

Všechny kurzy a aktivity jsou pro seniory z městské části Praha 5 zdarma, bližší informace získají zájemci e-mailem či telefonicky – Komunitní centrum Prádelna: , tel. 775 788 098 nebo Komunitní centrum Louka: , tel. 775 788 006. Kapacita aktivit je omezena a vše bude probíhat dle aktuálních platných nařízení a opatření.

 

Získání znalostí i sociální kontakty

„Letní rozhovory se seniory naší městské části mi potvrdily, že se moc těší na pravidelné aktivity v našich komunitních centrech, neboť kromě získávání znalostí a dovedností při nich především mají kontakt se svými přáteli, vrstevníky i mladšími generacemi. A to je ten hlavní přínos komunitních center coby míst setkávání, poznávání a vzájemného obohacování. Vítám tudíž, že naše centra nejen obnovila program těchto pravidelných kurzů pro seniory, ale dokonce jej ještě rozšířila. Nezbývá nežli si přát, aby situace umožnila jejich konání v prezenční formě po celý semestr,“ vítá zahájení nové sezóny aktivit pro seniory JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5 pro sociální oblast.

Vložil: Markéta Vančová