Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Celodenní výlety, vycházky s průvodcem, swapy… Sice za přísných bezpečnostních opatření, ale přece. Červen s komunitními centry Prádelna a Louka

01.06.2021
Celodenní výlety, vycházky s průvodcem, swapy… Sice za přísných bezpečnostních opatření, ale přece. Červen s komunitními centry Prádelna a Louka

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Celodenní výlety, vycházky s průvodcem... Senioři na Praze 5 tyto aktivity milují a v době covidu jim velmi scházely

„Situace v souvislosti s pandemií se výrazně zlepšuje, velké množství lidí především z nejohroženějších skupin je již naočkováno nebo tento úkon nyní právě absolvují, a proto se také komunitní centra Prádelna a Louka chystají obnovit provoz v omezeném režimu. Jelikož pravidelní účastníci aktivit obou komunitních center se řadí do věkové skupiny seniorů, budou pro veškeré aktivity platit přísné bezpečnostní podmínky,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit a dodává: „Programu se senioři mohou zúčastnit pouze po prokázání se certifikátem o očkování a všechny akce budou probíhat za dodržení všech aktuální opatření a s výrazně omezenou kapacitou. Navíc je na všechny akce nutno být předem přihlášen.“

Konkrétně na červen si Komunitní centrum Prádelna přichystalo pro seniory tento program. Ve středy 2., 9. a 16. června mohou senioři, kteří se předem objednají, navštívit v čase od 10.00 do 14.00 hodin iKavárnu v rámci tzv. Kontaktních dnů. Zde budou mít příležitost se individuálně poradit s případnými technickými problémy v oblasti digitální techniky, stejně jako se pochlubit výsledky svého samostudia např. v oblasti digitální fotografie, využít nabídku Freeshopu apod.

Stolní tenis i staropražské písničky

Ve stejné době bude v provozu herna stolního tenisu. Ta bude probíhat také pouze pro předem přihlášené dvojice na konkrétní hodinu, tudíž se každou středu může vystřídat až osm hráčů. A také v tomto případě se musí vše odehrávat dle aktuálních nařízení.

Na čtvrtek 17. 6. 2021 od 17.00 hodin si houslistka Dana Klásková společně s Pavlem Skalickým připravili pásmo ´Staropražské písničky´, které se odehraje v parku před komunitním centrem. Vstup je zdarma, ovšem i zde platí výše uvedená opatření ohledně prokázání očkování apod.

 

Knižní Swap už se v KC Prádelna zavedl jako populární způsob, jak si něco nového přečíst

Oblíbený Garážový Swap

Ve středu 23. června od 13.00 do 17.00 hodin před centrem proběhne Garážový Swap - jakýsi výměnný bleší trh pod širým nebem, kam může kdokoliv přinést, co se mu už nehodí, ale někoho jiného by mohlo potěšit. Mohou to být knihy, hračky, oblečení, porcelánový servis, gramofonové desky, nářadí pro kutily, dekorativní či dárkové předměty, doplňky apod. Prakticky cokoli funkčního a v dobrém stavu. Stejně tak si může cokoliv z nabízeného zboží zdarma odnést domů. Základ nabídky bude tvořit sortiment stálého Freeshopu, nicméně pestrost a atraktivitu zajistí především sami účastníci. Na tuto akci se není nutno předem hlásit, pouze bude třeba na místě dodržovat aktuální nařízení.

Pondělní iČajovny v KC Louka

Komunitní centrum Louka připravilo na červen od 7.6. pravidelné pondělní iČajovny, coby individuální konzultace ohledně problematiky počítačové techniky. Od 9.6. budou středy patřit Poradně komunitního centra Louka, kam se mohou zájemci přihlásit v čase od 9.00 do 12.00 hodin. Úterní dopoledne od 8.6. budou pro změnu věnována dobrovolnickému šití pro potřeby komunitního centra v rámci tzv. Šicí výzvy.

Vycházka s průvodcem

Na čtvrtek 17. 6. je pak připravena vycházka s průvodcem, která přiblíží lokalitu Stará Zbraslav. Pro všechny seniorské aktivity platí stejné podmínky jako v případě Komunitního centra Prádelna, tj. prokázání očkování, omezená kapacita/nutnost předchozího přihlášení a dodržování všech aktuálních nařízení a opatření.

 

Na výletě v Dobříši

Letní semestr pravidelných kurzů pro seniory obou komunitních center se dokončí v distanční podobě formou on-line lekcí zasílaných přihlášeným účastníkům, stejně jako v předchozích měsících. Ani v červnu tedy nebudou v prostorách ani jednoho komunitního centra probíhat žádné pravidelné kurzy pro seniory. Ty začnou až v pondělí 6. září 2021 spolu se začátkem nového semestru, kdy by měl být provoz obou komunitních center již zcela navrácen do běžného režimu.

Letní program je v horké přípravě

Zároveň nyní obě komunitní centra chystají letní program, v kterém nebudou chybět oblíbené celodenní poznávací výlety pro seniory ani vycházky s průvodcem po Praze.

Konkrétně Komunitní centrum Prádelna plánuje mj. výlety v tradičních středečních termínech 14. a 28. července a 11. a 25. srpna, dopravovat se letos budou účastníci veřejnou hromadnou dopravou, nejčastěji vlakem. Komunitním centru Louka chystá vycházky s průvodcem po rozličných lokalitách Prahy ve čtvrtek 22. a 29. července a 12., 19. a 26. srpna.

Registrovaní návštěvníci center obdrží včas podrobné informace, aby se mohli na jednotlivé akce přihlásit, ostatní senioři, nezapojení dosud do činnosti center, mohou využít kontaktů níže.

 

Bližší informace a přihlášky na jednotlivé aktivity komunitních center lze získat e-mailem: / nebo telefonicky na čísle: 775 788 098 (Komunitní centrum Prádelna) / 775 788 006 (Komunitní centrum Louka).

 

Senioři se potřebují potkávat, říká radní

„Po náročném a vyčerpávajícím období pokračující pandemie to konečně vypadá, že toužebně vyhlížený návrat k normálnímu životu je, alespoň do určité míry, reálný. Vítám tudíž aktivity našich komunitních center především pro seniory, neboť právě senioři jsou skupina, která nucenou izolaci a omezení kontaktů nesla velmi těžce. Prokázalo se, že on-line fungování je sice funkční a po určitou dobu jistě přínosné, nicméně v současnosti je třeba vrátit životu jeho barvu a vůni, setkat se nejenom virtuálně, nýbrž zakusit opět onen životně nezbytný pocit sounáležitosti a pospolitosti se svými známými a blízkými. Proto věřím, že bude o všechny akce komunitních center velký zájem. Konečně celodenní výlety i vycházky s průvodcem mají celkem dlouhou tradici a vždy patřily mezi nejoblíbenější aktivity letního programu. Obliba různých komunitních výměnných bazarů také roste, čehož je důkazem mj. květnový Rostlinný Swap před KC Prádelna, který vzbudil velký ohlas. Navíc senioři patří do skupiny prioritně chráněné, tudíž předpokládám, že díky očkování by měli mít možnost zapojit se letního programu bez většího ohrožení. Každopádně je však třeba zůstat obezřetní a dodržovat všechna nařízení, na což bych chtěl apelovat. Zkrátka užijme si léto co nejlépe, leč chovejme se zodpovědně, abychom neohrozili sebe ani ostatní. Jenom tak docílíme stavu, že se na podzim nebudeme muset opět uchýlit do virutálního světa,“ říká JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5 pro sociální oblast.

Vložil: Markéta Vančová