Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Praha 5 má báječný nápad. Rostlinný Swap před Komunitním centrem Prádelna

27.04.2021
Praha 5 má báječný nápad. Rostlinný Swap před Komunitním centrem Prádelna

Foto: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Jedna z nejoblíbenějších pokojovek je určitě ibišek, ale aby kvetl, k tomu jsou potřeba ´zelené ruce´

„Mnozí návštěvníci Komunitního centra Prádelna v Holečkově ulici dobře znají tamní zavedený Freeshop, který umožňuje komukoliv nabídnout nebo naopak získat rozličné zboží, oblečením a knihami počínaje a sportovním nebo kuchyňským vybavením konče. V současnosti funguje jako on-line varianta ´antikvariátu zdarma´, s výdejním okénkem ve vybraných termínech,“ uvádí radní JUDr Petr Lachnit.

Jelikož se situace pomalu zlepšuje, chystá se na polovinu května akce s názvem ´Rostlinný Swap před Komunitním centrem Prádelna´. O co se jedná?

Komunitní výměna zdarma

Swap neboli komunitní výměna mezi lidmi představuje výměnu věcí, které jeden již nevyužije, a druhému mohou posloužit. Může se to týkat oblečení, doplňků do domácnosti, knih, květin, domácích přebytků atd. Čili poskytuje příležitost k výměně stejného nebo podobného sortimentu jako zmiňovaný Freeshop. Swapy spojují lidi, kteří se nebojí vyměnit něco z toho, co nepotřebují, za věc, po které se shání. A stejně jako Freeshop tvoří swap alternativu k nákupům nových věcí, a tudíž podporuje filozofii udržitelného životního stylu a neplýtvání.

 

Je jen málo českých obýváků, kde nenajdete monsteru, navíc se snadno množí

Na rozdíl od freeshopu se však primárně jedná skutečně o výměnu - něco přines a něco jiného si odnes, která probíhá formou akce konané v určitý čas a na určité téma - knihy, oblečení apod. Oblíbenost v poslední době získávají tzv. green swapy - výměna pokojových rostlin, které se doma pěstitelům a pěstitelkám přemnožily, a to za pokojovky, které doma naopak ještě nemají, touží po nich, ale nechce se jim za ně utrácet. Jsou určeny pro všechny milovníky rostlin, kteří si chtějí vyměňovat s láskou rozpěstované kytičky a omezit tak nákupy ze supermarketů a velkopěstíren, jejich účastníci zde nabízejí a vyměňují květiny, semínka, řízky či rostliny, které se jim už nevejdou do bytu či domu.

Za dodržení ochranných opatření

Podobně zaměřený bude i ´Rostlinný Swap před Komunitním centrem Prádelna´, který se uskuteční ve středu 19. května 2021 od 13:00 do 17:00 v prostorách před komunitním centrem. V uvedený čas mohou zájemci přinést svoje rostliny, které chtějí nabídnout ostatním. Nemusí to být pouze pokojovky, nýbrž také venkovní rostliny, sazenice, bylinky apod. Ideální je ke každé rostlince připsat kromě názvu krátkou specifikaci a rady, jak se o ni starat. Nicméně to není nezbytné. Stejně tak se mohou přinést rostlinky, kterým se u někoho doma nedaří a nechce se o ni nadále starat, zde ji bude moci někomu darovat.

 

Češi mají rádi kolem sebe květiny, ale i sukulenty

Akce proběhne s přihlédnutím k aktuálním protiepidemickým opatřením a všichni účastníci jsou povinni je bez výjimek dodržovat. V souvislosti s výše uvedeným si také pořadatelé vyhrazují možnost akci zrušit. Nicméně všichni věří, že situace i počasí bude přát a návštěvníci si akci užijí.

Radní Lachnit: Výměna potěší nejen nové vlastníky, ale i životní prostředí

„S pojmem swap coby alternativa k nákupům nových věcí, a tudíž podporující filozofii udržitelného životního stylu a neplýtvání, jsem poprvé slyšel kolem roku 2009, kdy v Praze začal fungovat dobrovolnický projekt Výměna oblečení. Od té doby se podobné formy ´obchodů bez peněz´ rozšířily a nalezly své příznivce v početných skupinách společnosti a staly se běžnou záležitostí. Jednou z variací je oblíbený Freeshop v našem komunitním centru a podobné ´sousedské´ výměny probíhající na více či méně organizovaných bázích. Vzájemná výměna rozličných komodit potěší nejen nové vlastníky, ale i životní prostředí. Čím dál více lidí přemýšlí, proč stále dokola kupovat nové věci, když někdo jiný doma má to, co potřebuji a sám to již nevyužívá. Věc tak může ještě dobře posloužit někomu dalšímu. Květinový Swap by mohl být symbolickým přivítáním jara a zároveň lepších časů, kdy se opět budeme moci začít setkávat, byť za určitých opatření a s jistými omezeními. Věřím tudíž, že situace umožní jeho konání a akce se tak stane i určitým symbolickým pohlazením po duši, což všichni potřebujeme nyní více než kdykoliv jindy,“ zakončuje radní JUDr. Petr Lachnit.

Vložil: Markéta Vančová