Podaří se to tak jednomu klientovi z deseti… Sociální kurátor je prostředník sociální pomoci, říká radní Petr Lachnit
13.04.2021
Foto: Se svolením Petra Lachnita
Popisek: Radní JUDr. Petr Lachnit
ROZHOVORY NA OKRAJI JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5, vysvětluje úlohu sociálního kurátora, jaká je jeho role v systému poskytování sociálních služeb a v neposlední řadě uvádí i příklady, kde a jak sociální kurátor pomáhá.
Kdo je sociální kurátor a jaká je jeho role v systému poskytování sociálních služeb?
Sociální kurátor je specializovaný sociální pracovník pro dospělé, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, kteří jsou sociálně vyloučení nebo jim sociální vyloučení hrozí. Sociální kurátor v přímé práci s klienty působí v oblasti přenesené působnosti, tedy výkonu státní správy, která je zajišťována obecními úřady s rozšířenou působností. Původní zaměření sociálního kurátora bylo omezeno pouze na klienty vracející se z výkonu trestu odnětí svobody, ale postupem doby došlo k rozšíření spektra cílových skupin. Osobami ohroženými sociálním vyloučením mohou být tedy osoby vracející se z výkonu trestu, z výkonu vazby, osoby bez přístřeší, dlouhodobě nezaměstnané osoby, zadlužené, osoby vracející se ze školských zařízení pro výkon ústavní, ochranné výchovy, nebo z pěstounské péče po dosažení zletilosti, osoby žijící nedůstojným způsobem života, osoby závislé na alkoholu či jiných psychotropních látkách, osoby vracející se z léčby, aj.
Co je posláním sociální práce sociálního kurátora?
Při popisu poslání sociální práce sociálního kurátora lze využít základní definice sociální práce, která zní: Sociální práce je profesionální aktivita zaměřená na pomoc jednotlivcům, skupinám či komunitám zlepšit nebo obnovit jejich schopnost sociálního fungování v jejich přirozeném prostředí. Z čehož lze vyvodit, že základními kompetencemi sociálního kurátora v oblasti přímé práce s klientem je poskytování základního a odborného poradenství, vykonávání terénní sociální práce, provádění depistážní činnosti, což je vyhledávání osob ohrožených sociálním vyloučením nebo osob sociálně vyloučených v jejich přirozeném prostředí, zprostředkování služeb sociální prevence, do kterých spadají služby terénní, ambulantní nebo pobytové. Neméně důležitou je spolupráce s dalšími subjekty, institucemi při výkonu práce sociálního kurátora jako je Policie ČR, městská policie, soudy, probační a mediační služba, vězeňská služba, úřady práce, OSPOD apod.
V čem spočívá preventivní charakter této práce?
Preventivní charakter práce sociálního kurátora pro dospělé spočívá především v depistážní činnosti, tedy ve vyhledávání a kontaktování sociálně vyloučených osob a osob ohrožených sociálním vyloučením, a to v jejich přirozeném prostředí. Depistáž je však možné provádět také v rámci výkonu trestu odnětí svobody, nebo výkonu vazby, kdy sociální kurátor o možném klientovi získá informace prostřednictvím vězeňské služby o pobytu klienta ve věznici. Depistáž dále může být prováděna na základě žádosti dalších členů domácnosti konkrétního klienta, či jiné spolupracující instituce. Prevencí se však také rozumí přímá práce s klientem, kterému sociální kurátor předává potřebné informace v rámci poskytování základního sociálního poradenství, podporuje klienta v jeho snaze změnit svůj způsob života. Z daného vyplývá, že sociální kurátor je zodpovědný za daný proces, za to, co klientovi nabízí, jaké informace mu předává, kam ho nasměřuje. Za výsledek této spolupráce je vždy zodpovědný sám klient. Sociální kurátor celým procesem klienta provází, je mu oporou. Veškerá spolupráce mezi sociálním kurátorem a klientem je postavena na dobrovolnosti, tedy na zájmu samotného klienta.
Můžete uvést příklady dobré praxe?
Příkladů dobré praxe není příliš mnoho, neboť téměř pravidelně se sociální kurátor stává spolupracovníkem konkrétního klienta pouze na určitou dobu, tedy pouze na dobu, kdy klient o tuto spolupráci projeví zájem a sám chce svou životní cestu změnit. Dobrou praxí je, když si klient najde zaměstnání, bydlení a snaží se vést „normální“ způsob života. V rámci praxe sociálních kurátorů je to tak jeden z 10 klientů a možná ani to ne. Jako příklad dobré praxe by bylo možné uvést, když klient projde přes sociálního kurátora pouze jednou, tedy třeba v rámci jediného výkonu trestu odnětí svobody a pak se již do výkonu nikdy nevrátí.
Vložil: Markéta Vančová