Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podaří se to tak jednomu klientovi z deseti… Sociální kurátor je prostředník sociální pomoci, říká radní Petr Lachnit

13.04.2021
Podaří se to tak jednomu klientovi z deseti… Sociální kurátor je prostředník sociální pomoci, říká radní Petr Lachnit

Foto: Se svolením Petra Lachnita

Popisek: Radní JUDr. Petr Lachnit

ROZHOVORY NA OKRAJI JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5, vysvětluje úlohu sociálního kurátora, jaká je jeho role v systému poskytování sociálních služeb a v neposlední řadě uvádí i příklady, kde a jak sociální kurátor pomáhá.

Kdo je sociální kurátor a jaká je jeho role v systému poskytování sociálních služeb?

Sociální kurátor je specializovaný sociální pracovník pro dospělé, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, kteří jsou sociálně vyloučení nebo jim sociální vyloučení hrozí. Sociální kurátor v přímé práci s klienty působí v oblasti přenesené působnosti, tedy výkonu státní správy, která je zajišťována obecními úřady s rozšířenou působností. Původní zaměření sociálního kurátora bylo omezeno pouze na klienty vracející se z výkonu trestu odnětí svobody, ale postupem doby došlo k rozšíření spektra cílových skupin. Osobami ohroženými sociálním vyloučením mohou být tedy osoby vracející se z výkonu trestu, z výkonu vazby, osoby bez přístřeší, dlouhodobě nezaměstnané osoby, zadlužené, osoby vracející se ze školských zařízení pro výkon ústavní, ochranné výchovy, nebo z pěstounské péče po dosažení zletilosti, osoby žijící nedůstojným způsobem života, osoby závislé na alkoholu či jiných psychotropních látkách, osoby vracející se z léčby, aj.

Co je posláním sociální práce sociálního kurátora?

Při popisu poslání sociální práce sociálního kurátora lze využít základní definice sociální práce, která zní: Sociální práce je profesionální aktivita zaměřená na pomoc jednotlivcům, skupinám či komunitám zlepšit nebo obnovit jejich schopnost sociálního fungování v jejich přirozeném prostředí. Z čehož lze vyvodit, že základními kompetencemi sociálního kurátora v oblasti přímé práce s klientem je poskytování základního a odborného poradenství, vykonávání terénní sociální práce, provádění depistážní činnosti, což je vyhledávání osob ohrožených sociálním vyloučením nebo osob sociálně vyloučených v jejich přirozeném prostředí, zprostředkování služeb sociální prevence, do kterých spadají služby terénní, ambulantní nebo pobytové. Neméně důležitou je spolupráce s dalšími subjekty, institucemi při výkonu práce sociálního kurátora jako je Policie ČR, městská policie, soudy, probační a mediační služba, vězeňská služba, úřady práce, OSPOD apod.

V čem spočívá preventivní charakter této práce?

Preventivní charakter práce sociálního kurátora pro dospělé spočívá především v depistážní činnosti, tedy ve vyhledávání a kontaktování sociálně vyloučených osob a osob ohrožených sociálním vyloučením, a to v jejich přirozeném prostředí. Depistáž je však možné provádět také v rámci výkonu trestu odnětí svobody, nebo výkonu vazby, kdy sociální kurátor o možném klientovi získá informace prostřednictvím vězeňské služby o pobytu klienta ve věznici. Depistáž dále může být prováděna na základě žádosti dalších členů domácnosti konkrétního klienta, či jiné spolupracující instituce. Prevencí se však také rozumí přímá práce s klientem, kterému sociální kurátor předává potřebné informace v rámci poskytování základního sociálního poradenství, podporuje klienta v jeho snaze změnit svůj způsob života. Z daného vyplývá, že sociální kurátor je zodpovědný za daný proces, za to, co klientovi nabízí, jaké informace mu předává, kam ho nasměřuje. Za výsledek této spolupráce je vždy zodpovědný sám klient. Sociální kurátor celým procesem klienta provází, je mu oporou. Veškerá spolupráce mezi sociálním kurátorem a klientem je postavena na dobrovolnosti, tedy na zájmu samotného klienta.

Můžete uvést příklady dobré praxe?

Příkladů dobré praxe není příliš mnoho, neboť téměř pravidelně se sociální kurátor stává spolupracovníkem konkrétního klienta pouze na určitou dobu, tedy pouze na dobu, kdy klient o tuto spolupráci projeví zájem a sám chce svou životní cestu změnit. Dobrou praxí je, když si klient najde zaměstnání, bydlení a snaží se vést „normální“ způsob života. V rámci praxe sociálních kurátorů je to tak jeden z 10 klientů a možná ani to ne. Jako příklad dobré praxe by bylo možné uvést, když klient projde přes sociálního kurátora pouze jednou, tedy třeba v rámci jediného výkonu trestu odnětí svobody a pak se již do výkonu nikdy nevrátí.

Vložil: Markéta Vančová